Znanost in tehnologija

Bodo na seznamu najbolj ogroženih živali kmalu tudi nilski konji?

Lome, 03. 08. 2022 17.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
9

Zaradi podnebne krize, krivolova in trgovanja s slonovino bi lahko na seznam najbolj ogroženih živalskih vrst kmalu dodali tudi velike povodne konje, ki jih poznamo tudi kot nilske konje. Trenutno so uvrščeni v drugo kategorijo, 10 afriških držav pa je podalo predlog, da bi jih uvrstili v prvo, po kateri bi bili bolj zaščiteni. Samci sicer lahko tehtajo skoraj dve toni, samice, ki spolno dozorijo šele pri devetih ali desetih letih, pa mladiče nosijo osem mesecev.

Populacija nilskih konjev se je v zadnjih 20 letih močno zmanjšala.
Populacija nilskih konjev se je v zadnjih 20 letih močno zmanjšala. FOTO: Shutterstock

Sesalce najdemo v jezerih in rekah v podsaharski Afriki, po trenutnih ocenah naj bi jih bilo med 115.000 in 130.000. Poleg trgovine s slonovino, ki jo najdemo v njihovih zobeh, jih ogrožajo tudi krčenje naravnega habitata in posledice globalnega segrevanja.

S povodnimi konji se lahko sicer zakonito trguje v komercialne namene in za lovske trofeje, in sicer v skladu s Citesom, Konvencijo o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, poroča The Guardian.

Povodni konj je sicer ena najtežjih kopenskih živali na svetu – samci lahko tehtajo do 1,8 tone.
Povodni konj je sicer ena najtežjih kopenskih živali na svetu – samci lahko tehtajo do 1,8 tone. FOTO: Shutterstock

Afriške države predlagale, da se povodnim konjem zagotovi najvišjo zaščito

Pred naslednjim, devetnajstim, srečanjem članic Citesa, ki bo novembra potekalo v Panami, je 10 zahodnoafriških držav, med njimi so tudi Togo, Gabon in Mali, predlagalo, da se povodnim konjem zagotovi najvišjo zaščito. Trenutno so uvrščeni v drugo kategorijo, kar pomeni, da jim ne grozi nujno izumrtje, a bi jim lahko, če trgovina z njimi ne bi bila regulirana.

Če bi njihov predlog odobrili, bi to pomenilo popolno mednarodno prepoved trgovine z deli telesa povodnega konja in njihovo slonovino. Ocenjuje se, da se je od leta 2009 do 2018 zakonito prodalo najmanj 77.579 izdelkov ali kosov povodnega konja.

Sesalce najdemo v jezerih in rekah v podsaharski Afriki, po trenutnih ocenah naj bi jih bilo med 115.000 in 130.000.
Sesalce najdemo v jezerih in rekah v podsaharski Afriki, po trenutnih ocenah naj bi jih bilo med 115.000 in 130.000. FOTO: Shutterstock

Tehtajo lahko skoraj dve toni, breje pa mladiča nosijo osem mesecev

Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN) je povodne konje leta 2016 označila za vrsto, ki je ranljiva za izumrtje, in izpostavila, da prihaja do lokalnih upadov, zlasti v zahodni Afriki. To je vzbudilo tudi kar nekaj strahov glede preživetja vrste v nekaterih od skupaj 38 afriških držav, kjer živijo. 

Povodni konj je sicer ena najtežjih kopenskih živali na svetu – samci lahko tehtajo do 1,8 tone. Vrsta pa je grožena tudi zaradi dolge brejosti. Samice, ki so spolno zrele šele pri devetih ali desetih letih, mladiče nosijo osem mesecev.

Samice, ki so spolno zrele šele pri devetih ali desetih letih, mladiče nosijo osem mesecev.
Samice, ki so spolno zrele šele pri devetih ali desetih letih, mladiče nosijo osem mesecev. FOTO: Shutterstock

Rebecca Lewison, sopredsedujoča skupini strokovnjakov za povodne konje pri Komisiji za obstanek vrst pri IUCN, je dejala, da so povodni konji kot vrsta spregledani, saj pogosto živijo v velikih skupinah, kar lahko daje vtis, da jih je tudi v naravi veliko. A kot poudarja, se je njihova populacija v zadnjih 20 letih močno zmanjšala.

"Največja grožnja povodnim konjem je izguba in degradacija habitata. Navadni povodni konji se za preživetje zanašajo na sladko vodo, zaradi česar so pogosto v konfliktu z lokalnimi skupnostmi, ki prav tako potrebujejo svežo vodo za kmetijstvo, energijo in ribolov," je dejala.

Predlog za zaščito vrste sicer verjetno ne bo vplival na majhno populacijo povodnih konjev v Kolumbiji, ki je zrasla iz zasebne zbirke narko kralja Pabla Escobarja. Mnogi ekologi pravijo, da so na območju invazivni in da bi jih bilo treba iztrebiti.

V 1. kategorijo ogroženih živalskih vrst jih je uvrščenih le približno 1500

Sekretariat Citesa bo ocenil, ali povodni konji izpolnjujejo merila za 1. kategorijo, in na podlagi strokovnih dokazov pripravil priporočilo.

John Scanlon, ki je bil med letoma 2010 in 2018 generalni sekretar Citesa, je dejal, da bi nadgradnja v 1. kategorijo vključevala prepoved vse komercialne trgovine s povodnimi konji. "Svoje poglede na predlog bodo podale številne organizacije, mislim, da bo to kar pomembna odločitev," je napovedal in pojasnil, da je v 1. kategorijo uvrščenih le približno 1500 živalskih vrst. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mammon Abaddon
04. 08. 2022 11.52
+1
Vse kar je bilo dober smo ubili.
Mađioničar
03. 08. 2022 21.07
Bi lahko, bi lahko. Vi bi tudi lahko bili objektiven medij pa niste
Septična jama vseh jam
03. 08. 2022 21.02
+1
golob in Urška
Akame1979 .
03. 08. 2022 20.56
Ne in naj jih gredo iskat na posestva escobarja če jih že rabijo
ArkaMast
03. 08. 2022 20.35
So že....... so pa opazili povečano število kuščarjev in mrčesa. Celo nove vrste.
Potouceni kramoh
03. 08. 2022 20.10
+1
Pr nas je pred leti lomastil avstrijski nilski konj Hypo leasing bank.Ostal je mnogim slovencljem veliko dolzen potem ga je cez noc pobralo in se je reinkarniral v Addiko bank.
fer23
03. 08. 2022 19.36
+0
lepo vas prosim požari, korona, itd. vsaj nekaj spodbudnih novic. Če vam ni jasno mi se bomo prilagodili tisti, ki pa pobijajo izkoriščajo, kradejo, osnežujejo, kršijo naj pa plačajo. Gasilci in ostali gore niso igrišče zdaj bom vse povedal v enem stavku živali, ljudje, živa bitja prilagodimo se okolju brez vrhovnih poglavarjev . Znašli smo se znašli se bomo. Vedno smo se pa učili od živali !
fer23
03. 08. 2022 19.43
Sem pozabil omenit reševalci nikoli niso imeli toliko delo od korone ker vsi so postali hribolazci, plezalci in poznavalci gora statistika kaže od kdaj se je obsežno reševanje začelo. Če imaš dobre čevlje še ne pomeni da si dober gornik. Spoštujmo vse, ki nam dobro želijo , spoštujemo živali saj z njimi živimo, če srečaš medveda ni prišel k tebi na obisk si ti v njegovem okolju, prav tako ostale živali če posegamo v njihov prostor se same omikajo v varnejše okolje ali navsezadnje v okolje hrane . Živali imajo večje možgane kot človek če jih ne pobijamo niso ogrožene !!!