ogrožena vrsta

Posnetek, ki navdušuje svet: v objektiv ujeti kar štirje snežni leopardi
18. 03. 2025 17.18Pakistanski lovski čuvaj je v objektiv ujel redko videno podobo, ki je navdušila svet. Na posnetku se po zasneženem gorovju na severu Pakistana sprehajajo kar štirje snežni leopardi. Gre za izjemno izmuzljivo žival, ki jo le redko ujamemo v objektiv kamere, še toliko redkeje pa se zgodi, da bi lahko naenkrat opazovali večje število teh veličastnih bitij.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke
17. 02. 2025 08.35Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas
05. 02. 2025 09.27Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi
28. 01. 2025 10.49Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Skotil se je skrivnostni ogroženi jelenček, ki bi ga lahko stlačili v žep
25. 12. 2024 18.05Neprecenljivo božično darilo so dobili v enem od živalskih vrtov v Argentini. Skotil se jim je Lenga, pudu, najmanjši pripadnik družine jelenov, ki bi ga dobri mož z Laponske lahko vzel na svojo pot le v žepu. Ne zgolj zaradi svoje majhnosti, rojstvo malega jelenčka je za osebje in obiskovalce zelo pomembno, ker puduji, ki živijo v gozdovih Južne Amerike, spadajo med ogrožene vrste. Znani so kot skrivnostna vrsta, saj so zelo plašni, do danes še niso bili kaj dosti raziskani.

Majcen: Prekinitev zaporne kazni ne pomeni, da bomo na široko odprli vrata zapora
11. 10. 2024 07.46Kaj vse prinaša odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora? Za najodmevnejši ukrep se je izkazala predvsem začasna prekinitev zaporne kazni. A kot je poudaril generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen, to ne pomeni, da bodo z uveljavitvijo odloka na široko odprli vrata ter izpustili zapornike. Primere bodo namreč obravnavali individualno, na prostost pa bo sicer dovoljeno le tistim, ki imajo že sedaj dovoljenje za izhode, ter tistim , ki so sami nastopili kazen s prostosti. "Gre za tiste zapornike, ki so že sedaj smatrani kot neenevarni," je pojasnil.

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'
30. 08. 2024 13.00Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

Trije brazdasti kiti priplavali vse do Piranskega zaliva
23. 08. 2024 17.02Trije brazdasti kiti, največje živali v Sredozemlju, so znova priplavali vse do Piranskega zaliva. Gre za vrsto, ki k nam zaide na tri do štiri leta, tokrat jih je na morju posnel ribič iz Novigrada. Šlo naj bi za tri kite, kar je velika posebnost, do sedaj so večinoma beležili obisk posameznih primerkov ali para. Brazdasti kit je druga največja žival na svetu, ki lahko zraste do kar 26 metrov in tehta vrtoglavih 80 ton.

Na Mljetu opazili veliko plamenko s strupenimi bodicami
08. 08. 2024 09.18V Narodnem parku Mljet so opazili strupeno veliko plamenko, tujerodno invazivno vrsto ribe s strupenimi bodicami, so potrdili predstavniki parka v južni Dalmaciji. Ob tem so opozorili, da je pojav te ribe le eden od znanilcev nove podobe Jadranskega morja.

Ob visokih temperaturah ne pozabite na živali
11. 07. 2024 18.51Vročinski val ne popušča in kot se moramo pred učinki vročine zavarovati sami, ob tem ne smemo pozabiti na živali. Zato je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zbrala nekaj koristnih nasvetov, kako lahko tudi živalim olajšamo vroče dni.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin
10. 07. 2024 06.39Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Vročina se bo stopnjevala, temperature tudi nad 35 stopinj Celzija
17. 06. 2024 10.22Ponedeljek nam bo prinesel veliko sončnega vremena. Nad hribi bo sredi dneva in popoldne nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov, medtem ko ploh ne pričakujemo. Na jugovzhodu se bo ogrelo vse do 30 stopinj Celzija. Po nižinah preostalega dela države bomo izmerili 28 ali 29 stopinj Celzija. Prijetnih 25 stopinj pa bo tudi v alpskih dolinah.

Zakaj orke potapljajo plovila?
08. 06. 2024 15.04Pred Iberskim polotokom je skupina ork postala znana po tem, da je potopila več plovil – nazadnje pred nekaj tedni. Vse, odkar se je to začelo dogajati leta 2020, pa se številni sprašujejo, kaj je motivacija za takšno vedenje? Se zabavajo, maščujejo ljudem, kaj povsem tretjega? Zdaj strokovnjaki pravijo, da končno vedo, kaj se dogaja, poroča National Geographic.

Največja kača na svetu poginila kmalu po odkritju: 'Tega si ni zaslužila'
28. 03. 2024 08.24Skoraj sedemmetrsko anakondo so v amazonskem deževnem pragozdu odkrili prejšnji mesec, le nekaj tednov pozneje pa je največja kača na svetu poginila. "Žalosten in jezen sem," je sporočil nizozemski raziskovalec, ki je pomagal odkriti velikanko. Ob tem je poudaril, da so se sicer pojavila številna poročila o tem, da naj bi bila kača ustreljena, vendar pa uradnega vzroka njene smrti oblasti za zdaj še niso potrdile. "To je bila mogočna kača, edinstvena. Tega si ni zaslužila," je dodal.

'Postopanje policistke nepremišljeno, nedelovanje taserja zaskrbljujoče'
14. 03. 2024 11.59Incident na Bavarskem dvoru se je k sreči končal zgolj z lažjo poškodbo enega od policistov. Ukrepanje Policije pa je bilo deležno kritik. So policisti postopali v skladu s pravili in taktikami policijskega postopka? Zakaj uporaba paralizatorja ni bila uspešna in zakaj so imeli policisti na razpolago le dva? Strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl je izpostavil nekatera vprašljiva postopanja policistov v postopku. In kako na kritike odgovarja Policija? "Potrebe po dodatnem stopnjevanju prisilnih sredstev ni bilo. To pa ne pomeni, da se jih policisti bojijo uporabiti." Kritike so medtem označili za neprimerne ter dodali: "Morda kažejo le na nepoznavanje osnov policijskega dela."

V Avstriji na javni televiziji ocvrli ogroženo vrsto ribe
09. 03. 2024 10.51Med kuharsko oddajo na avstrijski televiziji ORF so ocvrli ogroženo vrsto ribe, kar je sprožilo val kritik, zlasti s strani ribičev. Tako televizija kot kuhar sta se že opravičila, češ da je šlo za splet nesrečnih okoliščin.

'Rusko vesoljsko jedrsko orožje bi lahko paraliziralo ZDA in zaveznike'
15. 02. 2024 09.25Ameriška nacionalna varnost je resno ogrožena, je člane kongresa obvestil predsednik obveščevalnega odbora predstavniškega doma Mike Turner. Več ni razkril, so pa medijem o tem, kaj je v ozadju, začeli namigovati neimenovani uradniki. Rusija naj bi dosegla napredek pri razvoju vesoljskega jedrskega orožja, ki bi lahko povsem paraliziralo ameriško satelitsko omrežje, uničilo civilne komunikacije ter paraliziralo vse vojaške in nadzorne operacije ZDA in zaveznikov. Razkritje prihaja v času ostrih razprav in notranjepolitičnih bojev glede več kot 60-milijardnega paketa vojaške pomoči Ukrajini, ki mu republikanci v predstavniškem domu nasprotujejo.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Nepojmljivo: Navdihujoča zgodba o preživetju in življenju po koncentracijskih taboriščih
27. 01. 2024 10.02Dušan Stefančič je pri 16 letih pristal v nemških koncentracijskih taboriščih. Pri 96 letih pa je v knjigi Nepojmljivo zbral svoje spomine o tem, kaj je tam doživel in kako je kljub temu zbral moč, da preživi in po vojni polno zaživi. Zase pravi, da je kot pričevalec ogrožena vrsta, ki izumira. Tisti "nikoli več" pa očitno, kot pravi, ne seže dlje kot do druge povojne generacije, saj smo priča novim grozodejstvom po svetu. "Vidim, da se zgodovina ponavlja, ljudje smo pač slabi učenci," pravi.

V londonskem živalskem vrtu na svet prišla ogrožena vrsta gorile
19. 01. 2024 11.38V londonskem živalskem vrtu se je v sredo skotila kritično ogrožena zahodna nižinska gorila. Gorile omenjene vrste sicer večinoma živijo v odmaknjenih predelih deževnih gozdov zahodne in osrednje Afrike, uvrščene pa so med živali z visokim tveganjem izumrtja.

Na Islandiji lava prebila nasipe nad Grindavikom in stekla po ulicah
14. 01. 2024 09.48V nedeljo zjutraj je na Islandiji, blizu ribiškega mesta Grindavik, izbruhnil nov vulkan. Sredi noči so za tamkajšnje prebivalce odredili evakuacijo, ker so se po več potresnih sunkih pojavile nove ognjeniške razpoke. Popoldne je začelo bruhati še iz druge razpoke, le nekaj deset metrov od hiš. Lava je kmalu prilezla do prve hiše, uničeni so tudi senzorji, ki so beležili potresne aktivnosti. Razglašene so izredne razmere. Zaščitni nasipi so sicer večino lave uspeli preusmeriti proč od Grindavika.

Kljub nasprotovanju nevladnikov iz narave odvzeli 230 rjavih medvedov
09. 12. 2023 13.10Letos je bilo kljub nasprotovanju nevladnikov, ki so pravico iskali tudi na ustavnem sodišču, iz narave odvzetih 230 rjavih medvedov, je v pisnem odgovoru na poslansko vprašanje v DZ odgovorila Alenka Bratušek, ki začasno vodi pristojno ministrstvo. Ravno za toliko živali je ministrstvo za naravne vire in prostor tudi izdalo dovoljenje za odstrel.

Znanstveniki našli starodavnega sesalca, ki naj bi izumrl
10. 11. 2023 15.54Znanstveniki so navdušeni, saj jim je v objektiv uspelo ujeti vrsto starodavnega sesalca, kljunatega ježka, ki so ga poimenovali po priljubljenem naravovarstveniku Davidu Attenboroughu. Doslej so se bali, da je žival, ki je sicer klasificirana kot skrajno ogrožena, že izumrla. Nazadnje so ga namreč opazili pred več kot 60 leti.

Okvara, ki je zaprla začni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let
01. 11. 2023 11.2622. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

V Celju odslej domuje največji golob na svetu
23. 10. 2023 10.21Celjska tropska hiša ima novo pisano pridobitev. Postala je dom redkim tropskim vrstam golobov. Nazadnje se jim je pridružil nikobarski golob. To je največja vrsta goloba iz sveta, v Celje pa so ga pripeljali iz živalskega vrta v Brnu. Golobi so simbol miru, svobode in ljubezni po vsem svetu, vseh teh vrednot pa v zadnjem času povsod primanjkuje, so izpostavili. Z naravovarstveno akcijo se tako pridružujejo tudi mirovnemu gibanju za ljudi, ki si vojn niso izbrali.

Na Zanzibar vsak dan iz Ljubljane ali Zagreba do 30 % ceneje
23. 10. 2023 00.15Si želite vzeti premor od vsakodnevnih skrbi ter ponorelega sveta? Potem se nam pridružite na rajskih belih plažah Zanzibarja – to jesen in zimo po TOP ceni!

V kanadskem nacionalnem parku grizli ubil par in njunega psa
02. 10. 2023 20.46Medved vrste grizli je v petek v nacionalnem parku Banff v kanadski provinci Alberta napadel in ubil dve osebi ter njunega psa. Ekipa parka je žrtvam sicer hitro priskočila na pomoč, a je prispela prepozno. Kmalu zatem so našli tudi medveda, ki so ga ubili, ker se je vedel agresivno.

Na Hrvaškem opazili sredozemsko medvedjico
03. 08. 2023 15.16Naravni park na hrvaškem otoku Lastovo je na Facebooku objavil posnetek, ki po besedah zaposlenih v parku najverjetneje prikazuje sredozemsko medvedjico. Žival sicer velja za enega najbolj ogroženih morskih sesalcev.

V majhni himalajski kraljevini močno naraslo število divjih tigrov
29. 07. 2023 16.16Po rezultatih nove raziskave se je v Butanu občutno povečala populacija divjih tigrov, v tej majhni himalajski kraljevini namreč živi 131 tigrov, kar je 27 odstotkov več kot pri zadnjem štetju leta 2015.

'Šlo mi je na jok: rajska plaža, obala pa neverjetno polna smeti'
08. 06. 2023 07.00Ribe, ki jih tu prej ni bilo. Rajske plaže polne odpadkov. Zaskrbljujoča količina plastike in mikroplastike. Takšno je stanje Jadranskega morja. Ob dnevu oceanov smo se o teh perečih težavah in možnih rešitvah pogovarjali z obalnim okoljevarstvenikom Miho Vivodo in vplivnico na področju trajnosti Niko Veger.