izumrtje

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'
09. 03. 2025 16.43Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev
29. 12. 2024 16.33Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko
22. 11. 2024 13.07Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

Kaspijsko jezero izginja: gladina bi lahko do leta 2100 padla za 18 metrov
24. 11. 2024 15.21Kaspijsko jezero se vedno hitreje krči, opozarjajo znanstveniki. Do leta 2100 bi lahko gladina Kaspijskega jezera padla za med 9 in 18 metrov. K temu levji delež prispevajo podnebne spremembe, ki jih še pospešuje kurjenje fosilnih goriv.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.0024. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Nekoč so jih selili v globlje morje, danes so srečni, če kakšnega najdejo
22. 08. 2024 19.47Številne je šokirala novica o tem, da so tuji turisti na Hrvaškem, tako v Umagu kot na Krku plačali zelo zasoljene kazni – kar 1.800 evrov – ker so iz morja potegnili tri velike leščurje. Gre za največje školjke v Sredozemskem morju, ki pa so tik pred izumrtjem. Tako pri naših južnih sosedih, kot tudi v Italiji in pri nas se strokovnjaki trudijo, da bi rešili te tudi 1,2 metra velike školjke, ki imajo v morskem ekosistemu zelo pomembno funkcijo.

Turista iz morja vzela nekaj lupin leščurjev, kazen: 1800 evrov
08. 08. 2024 09.20Policija je v Umagu in na območju Rovinja "ujela" turista, ki sta iz morja vzela leščurje. Prvi tri, drugi pa dva. Čeprav ni šlo za žive živali, sta kršila zakon, saj je vrsta zaščitena, prepovedano pa je tako nabiranje živih primerkov kot njihovih lupin. Proti njima so sprožili prekrškovni postopek, plačati bosta morala več kot 1800 evrov kazni.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?
17. 06. 2024 16.55Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

V Gazi zdravstvo pred kolapsom, Netanjahu o 'vojni za obstanek Izraela'
13. 05. 2024 13.11Ministrstvo za zdravje na območju Gaze je opozorilo, da je zdravstveni sistem v palestinski enklavi zaradi pomanjkanja goriva tik pred kolapsom. Izraelska vojska medtem nadaljuje napade na Rafo in Džabalijo, obe mesti množično zapuščajo ljudje. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je vojno v Gazi danes označil za vojno za obstanek Izraela.

V Tržaškem zalivu morski pes orjak
13. 03. 2024 16.54Skupina na čolnu, ki je plul v Tržaškem zalivu, je bila presenečena. Med Križem in Nabrežino so namreč opazili osemmetrskega morskega psa. Morskemu psu orjaku sicer grozi izumrtje.

Ob severovzhodnem delu obale ZDA opazili sivega kita
06. 03. 2024 12.10V začetku marca so pri ob obali Nove Anglije v severovzhodnem delu ZDA opazili sivega kita. Gre za pravo redkost, saj so kiti na tem območju izumrli pred dvema stoletjema.

Ptice, želve, kiti, sloni: vsaki peti živalski vrsti grozi izumrtje
23. 02. 2024 19.30Človek brez narave ne more preživeti, pa vendar je najinvazivnejša vrsta, ki jo uničuje in povzroča množično izumiranje vrst, naj gre za podnebne spremembe, lov ali onesnaževanje. Za šokantne ugotovitve je poskrbelo najnovejše poročilo Organizacije Združenih narodov, saj so selitvene vrste živali po vsem svetu ogrožene. Vsaki peti vrsti grozi izumrtje, vključno s skoraj vsemi selitvenimi ribami, pri 44 odstotkih selitvenih vrst pa opažajo upad populacije.

Našli štiri nove kolonije cesarskih pingvinov
24. 01. 2024 09.43Iz Antarktike prihajajo dobre novice. Satelistki posnetki kažejo, da so odkrili štiri nove kolonije cesarskih pingvinov. S tem se je število znanih kolonij teh karizmatičnih živali povečalo na 66.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov
21. 09. 2023 09.49Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja
12. 09. 2023 15.00Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Vrstijo se pozivi k omilitvi zaščite volka v EU
07. 09. 2023 17.14Potem ko je na začetku tedna Evropska komisija nakazala možnost glede spremembe statusa zaščite volka v EU, so k temu zdaj pozvali voditelji 16 nemških zveznih držav. Kot so izpostavili, bi morala komisija omiliti zaščito volkov in državam dovoliti izvajanje drugačne politike upravljanja s temi divjimi živalmi.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi
03. 09. 2023 15.26Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

Na Hrvaškem naj bi želva ugriznila plavalko, zabeležili še en nenavaden dogodek
03. 08. 2023 09.30Iz Hrvaške poročajo o dveh nenavadnih dogodkih. V dveh dneh naj bi se namreč na plažah v Trogirju in na Čiovu zgodila dva napada želve na kopalce. Eden se je končal z ugrizom, plavalko v plitvini je morska želva ugriznila v hrbet. Takšni napadi so izjemno redki, želva z zadrževanjem v bližini obale praviloma sporoča, da ima zdravstvene težave in da potrebuje pomoč, pa sporočajo strokovnjaki.

Velikost je pomembna! Predvsem, če gre za morskega psa
02. 08. 2023 00.15V KINA PRIHAJA NAJVEČJI, KAR STE JIH KDAJ VIDELI! MEGALODON 2, PREDATOR IZ GLOBIN.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe
25. 07. 2023 19.00Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Putin podpisal zakon, ki prepoveduje kirurške in pravne spremembe spola
24. 07. 2023 18.50Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon, ki prepoveduje kirurške in pravne spremembe spola. Državljanom, ki so si že spremenili spol, pa prepoveduje posvojitev otrok in razveljavlja njihove zakonske zveze. Še vedno pa bodo dovoljeni kirurški posegi zaradi deformacije spolnih organov.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev
25. 06. 2023 12.38Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Rusom pomagajo bojni delfini: varujejo pristanišče na Krimu
23. 06. 2023 12.40Britanska obveščevalna služba trdi, da Rusija na Krimu očitno uri bojne delfine. Po njihovih podatkih se je namreč število delfinov v pristanišču v Sevastopolu skoraj podvojilo. Rusija naj bi delfine uporabljala za varovanje pristanišča oziroma v "boju proti sovražnim potapljačem".

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč
04. 06. 2023 07.00"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Strokovnjaki: Umetna inteligenca bi lahko vodila v izumrtje človeštva
31. 05. 2023 07.55Strokovnjaki, med njimi tudi vodje raziskovalnega laboratorija OpenAI in Google Deepmind, so opozorili, da bi umetna inteligenca lahko vodila v izumrtje človeštva. Nekateri drugi sicer pravijo, da so apokaliptična opozorila prenapihnjena in da bi se bilo treba osredotočiti na kratkoročne posledice uporabe AI. Veliko je tudi idej o regulaciji AI in predpisih, ki bi jih bilo potrebno uvesti za povečanje varnosti.

Verjeli so, da so izumrli. Po skoraj 20 letih jih je pričakalo presenečenje
24. 04. 2023 17.51Raziskovalci so verjeli, da je lev v bližini meje med Čadom in Kamerunom izumrl. A kot kaže, so se motili. Navdušena skupina raziskovalcev je namreč razkrila, da je kamera na območju nacionalnega parka Sena Oura v svoj objektiv ulovila "čudovito levinjo v njenih najboljših letih, ki je očitno odličnega zdravja".

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Sodišče na Trentinskem začasno ustavilo odstrel rjave medvedke
14. 04. 2023 13.59Deželno upravno sodišče v italijanski pokrajini Trento je začasno ustavilo uveljavitev odloka o odstrelu rjave medvedke, ki je minuli teden v gozdu ubila 26-letnega tekača.

Medvede iz Trentina naj bi zaradi varnosti preselili na druga območja
11. 04. 2023 19.15Po smrti tekača Andrea Papija, ki ga je prejšnji teden do smrti napadel medved, so italijanske oblasti napovedale, da bodo medvede iz Trentina morda preselile v druge dele Italije, so sporočili z italijanskega ministrstva za okolje.