Najbolj prizadet je jug ZDA, kjer so takega vremena najmanj vajeni, kaj šele, da bi bili opremljeni za pluženje in posipanje cest. V Teksasu je bilo čez dan brez elektrike štiri milijone ljudi, izpadi pa so se zaradi preobremenjenosti sistema nadaljevali tudi čez noč. Izpadi so tam v veliki poletni vročini zaradi uporabe klimatskih naprav sicer pogosti, nikoli doslej pa ni bilo izpada po vsej državi zaradi mraza.
V Teksasu sta guverner Greg Abbott in na zvezni ravni tudi predsednik ZDA Joe Biden razglasila izredne razmere. Abbott je na pomoč poklical nacionalno gardo. Katastrofalne razmere v Teksasu zaradi elektrike imajo tudi politične posledice. Kritike letijo na republikanske voditelje države in teksaško miselnost, ki si je omislila povsem samostojno električno omrežje. Sistem je moral uvesti redukcije, saj ljudje v hudem mrazu niso upoštevali prošnje, naj varčujejo z energijo.
Medtem ko je minus 39 stopinj v Chisholmu, kamor so se na prehodu v 20. stoletje množično selili Slovenci, in minus 26 stopinj v Sioux Fallsu v Severni Dakoti dokaj pogost pojav, so temperature pod ničlo v Houstonu in San Antoniu nekaj povsem nenavadnega. V El Pasu na meji s Teksasom je mraz podrl rekord, saj je temperatura padla na minus deset stopinj Celzija, pa tudi v Houstonu se je termometer spustil na minus devet. Tam sta umrli mati in hči, ki sta zaradi izpada elektrike v garaži zagnali avtomobil, da se ogrejeta in sta umrli zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom.
Zamrzovale so vodovodne cevi, gretja ni bilo, teksaške težave pa so povzročile tudi izpad elektrike v Mehiki za skoraj pet milijonov odjemalcev, vendar so večino težav odpravili v nekaj urah.
V enem od skladišč v Houstonu je zmanjkalo elektrike in ogroženih je bilo 8000 odmerkov cepiva. Oblasti so začele nujno iskati ljudi za cepljenje, potem ko so prebivalstvo ves dan opozarjali, naj ostanejo doma in se ne odpravljajo na ceste, ki niso splužene, ker enostavno ni opreme za to. V Louisiani so oblasti ponekod uvedle policijsko uro, da ljudje ne bi zapuščali svojih domov.
Ledeno vreme prizadelo skupaj več kot 150 milijonov ljudi
Izredne razmere so razglasili tudi po drugih državah ZDA, ledeno vreme pa je prizadelo skupaj več kot 150 milijonov ljudi. Samo v Louisiani so do popoldneva našteli 75 prometnih nesreč zaradi slabih razmer na cestah, v Oklahomi in Arkansasu pri reševanju voznikov, ujetih na cestah, pomaga nacionalna garda. Odpovedanih je bilo več kot 3000 poletov, od tega samo v Dallasu 1600, ker so se temperature spustile do minus 15. Iz Kansasa so poročali, da je bil zaradi vetra občutek kot ob temperaturi 34 stopinj pod ničlo.
Različni mediji sicer poročajo o različnem številu smrtnih žrtev po vsej državi. V Kentuckyja naj bi moški z avtomobilom zapeljal s poledenele ceste, v Louisiani je zaradi mraza umrl 50-letnik, v Tennesseeju pa je v nedeljo mlad fant padel v ledeno mlako in zmrznil. Že prejšnji petek je v Teksasu v velikem verižnem trčenju umrlo šest ljudi.
Da je po vsej državi od zaostritve nevihte sredi prejšnjega tedna umrlo že najmanj 11 ljudi, poroča tudi New York Times. Poleg prometnih nesreč v Teksasu in Kentuckyju poroča še o nepotrjeni smrti v San Antoniu, kjer naj bi oseba umrla zaradi izpostavljenosti hladnemu vremenu.
V verižnem trčenju med snežno nevihto v Oklahomi je zagorelo več tovornjakov.
V Teksasu in drugje ob zalivu so se zaprle največje rafinerije nafte in plina v ZDA, kar pomeni izpad predelave okrog tri milijone sodov nafte na dan, zaradi česar bodo narasle cene nafte in plina.
Izredne razmere razglasili v več zvezdnih državah
Kot že omenjeno je Biden za ves Teksas razglasil izredne razmere za olajšanje dostave zvezne pomoči, izredne razmere pa so na državni ravni razglasili še v Alabami, Oklahomi, Kansasu, Mississippiju in Oregonu, kjer je brez elektrike ostalo 320.000 odjemalcev. Pod opozorilom pred snežnim neurjem je večji del ZDA od severovzhoda in srednjega zahoda do juga ZDA.
V Južni Georgii in Floridi se soočajo z deževnimi nalivi in vročino, ki je dobrodošla na plažah južne Floride, kjer turisti uživajo v morju in soncu. Drugje malce proti severu pa se soočajo z nevarnostjo tornadov.
USA Today poroča še o treh smrtnih žrtvah, ki naj bi umrle v tornadu, ki se je prebil skozi obmorsko mesto v Severni Karolini. Še najmanj deset naj bi bilo ranjenih, tornado pa je poškodoval še najmanj 50 hiš in raztrgal električno napeljavo.
V delih Arizone, Louisiane, Mississippija in Teksasa so ljudje doživeli redek pojav, snežno neurje z bliskanjem in grmenjem.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.