Človeštvo ne more več odlašati z ambicioznim podnebnim ukrepanjem, je poudaril Antony Blinken. "Ta trenutek zahteva, da svetovni voditelji, zasebni sektor in posamezniki nemudoma stopijo skupaj in storijo vse, kar je treba, za zaščito planeta," je poudaril v izjavi. "Z ambicioznim podnebnim ukrepanjem ne moremo več odlašati," je dodal.
Še vedno je čas, da preprečimo podnebnim spremembam, da uidejo izpod nadzora. "A le, če nemudoma ravnamo odločno in če delujemo vsi skupaj," pa je dejal Frans Timmermans. Spomnil je, da si je EU že zadala cilj ničelnih neto izpustov toplogrednih plinov do leta 2050. "A to je globalna kriza," je poudaril in pozval k temu, naj bo podnebna konferenca COP26 trenutek, ko bo svet rekel: Dovolj je.
Nemška okoljska ministrica Svenja Schulze je poudarila, da je planet v smrtni nevarnosti, skupaj s svojimi prebivalci. "Poročilo Mednarodnega panela za podnebne spremembe (IPCC) nam znova kaže, da se čas, da rešimo planet, kot ga poznamo, izteka," je dejala. Zaščita planeta je po njenem nujna za preživetje, zato mora svet trenutno desetletje narediti za desetletje zaščite podnebja.
Da ima svet le še desetletje časa, da opusti fosilna goriva, na katerih je svoj razvoj gradil več stoletij, je opozorila tudi francoska okoljska ministrica Barbara Pompili. "Izziv je ogromen," je dodala.
"Današnje poročilo IPCC je, upajmo, budnica za svet, da nemudoma ukrepa, preden se novembra srečamo v Glasgowu na odločilnem vrhu COP26. Jasno je, da bo prihodnje desetletje odločilno za zagotovitev prihodnosti našega planeta," je dejal britanski premier Boris Johnson.
Mlada podnebna aktivistka Greta Thunberg pa je poudarila, da poročilo predstavlja povzetek stanja planeta. "Ne pove nam, kaj storiti. Na nas je, da smo pogumni in sprejemamo odločitve, ki temeljijo na znanstvenih dokazih, predstavljenih v teh poročilih. Še vedno se lahko izognemo najhujšim posledicam, a ne, če bomo nadaljevali kot danes, in ne brez tega, da krizo obravnavamo kot krizo," je navedla na spletnem družbenem omrežju Twitter.
Povprečna globalna temperatura ozračja bo že okoli leta 2030 glede na predindustrijsko dobo višja za 1,5 stopinje Celzija, je v danes objavljenem poročilu posvaril IPCC, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za najresnejše opozorilo doslej, da svetu in človeštvu grozijo katastrofalne naravne nesreče.
Znanstveniki opažajo spremembe v Zemljinem podnebju v vseh regijah in v celotnem podnebnem sistemu, so v sporočilu za javnost zapisali pri IPCC. Številnih zaznanih sprememb ni mogoče primerjati z ničemer iz zadnjih tisoče, če ne celo deset tisoče let Zemljine zgodovine. Nekaterih sprememb, kot so zviševanje morske gladine, ne bo mogoče ustaviti prihodnjih stotine ali tisoče let.
Vseeno znanstveniki poudarjajo, da bi močno in vztrajno zmanjševanje izpustov ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov omejilo podnebne spremembe. Hitro bi se s tem izboljšala kakovost zraka, da bi se stabilizirala globalna temperatura, pa bi lahko trajalo od 20 do 30 let.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.