Tujina

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

Kijev/Ljubljana, 15. 02. 2022 17.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
330

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Biden in Putin
Biden in Putin FOTO: Profimedia
Zdi se, da Rusija ne načrtuje za polne invazije, ker vojaška moč ni takšna, da bi omogočala polno nadvlado nad Ukrajino. Ruska vojska je transparentno tam in ni elementa presenečenja, s katerim se je začela praktično vsaka vojna po prvi svetovni vojni. Katja Geršak, direktorica CEP

"Zahod je osramočen in uničen, ne da bi izstrelili en sam strel," je ob naznanitvi konca napovedanih vaj sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva. Številni so si kljub očitni kremeljski zbadljivki oddahnili, predvsem v Ukrajini, kjer že lep čas poskušajo spustiti žogo in opozarjajo na to, da ustvarjanje panike in napovedovanje neizbežne ruske invazije s strani zahodnih medijev ter ZDA in Velike Britanije povzroča veliko škodo ukrajinski državi in njenemu gospodarstvu. Ta je sicer v tem času bila deležna določene finančne in vojaške pomoči, vendar, kot opozarjajo številni analitik, v tem konfliktu izgublja največ. 

Kljub temu razmere niso povsem nedolžne, saj naznanjajo neko novo obdobje v mednarodni politiki in kažejo na to, da so se številne karte v zadnjih letih precej premešale. To pa bo, kot si je tudi Rusija želela, terjalo novo pogovore in dogovore okrog svetovne varnostne in vplivne ureditve. Geopolitika je namreč konec in začetek vsega, zato je tudi pri rusko-ukrajinskem vprašanju najbolj pomembna, poudarja izvršna direktorica Centra za evropsko prihodnost (CEP) Katja Geršak, ki pravi, da je dogajanje vpeto v širši geopolitični kontekst in je del tega, kar se dogaja v zadnjih petih do desetih letih. 

"Najprej, če pogledamo najbolj široko. Rusija ima percepcijo svoje varnosti skozi koncept strateške globine. Njihova varnostna koncepcija pa se je po padcu Sovjetske zveze drastično spremenila. Vsa ozemlja, ki so jih prej obvladovali z mehko ali trdo močjo in jih na tak ali drugačen način imeli pod kontrolo, so končala znotraj zveze NATO. Putin sedaj želi vse skupaj predstaviti, kot da je Rusija žrtev teh procesov in zahodnega ustroja." Ob tem Geršakova poudarja, da je zahod Rusiji dal možnost, da bi postala del zveze NATO, a da se Rusija za to strateško ni odločila.

Rusija in NATO sta sicer po koncu hladne vojne vzpostavila več vzvodov sodelovanja, a realno tako ena kot druga stran nista nikoli zares verjeli (ali pa si želeli), da bi do tega članstva tudi prišlo.

Geršakova pravi, da je stopnjevanje razlik v zadnjih letih pripeljalo do situacije, v kateri Rusija zahod gleda kot sovražnika, "in to se žal ne bo spremenilo". Medtem pa se ruska strateška globina zmanjšuje, saj je večina evropskih držav v zvezi NATO. Predvsem je pri tem ključno članstvo nekdanjih članic varšavskega pakta, kot sta Poljska in Češka ter tudi baltskih držav. "Iz zgodovinskega stališča so bili Rusi vedno napaden s strani zahoda, redko se je to zgodilo iz Azije ali od drugod. Njihov zgodovinski pogled je, da nevarnost tako prihaja iz Evrope." Kljub temu da večina ruske države pripada azijski celini, pa je njen kulturni, politični in gospodarski center v evropskem delu, zato se Rusija čuti kot del Evrope. Tako meni tudi ruska elita. "Rusija si želi biti evropska velesila in ne azijska. Ukrajina pa je na tej poti zadnja postojanka. Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska. Zaradi tega in nekaterih drugih dejavnikov, kot je dostop do Črnega morja in drugih strateških pozicij, si Rusija prizadeva Ukrajino držati v svojem dometu."

Bi bila ob tem pripravljena poseči k sili in odprti vojni, o neizbežnosti katere so govorili v Washingtonu? Kot kažejo najnovejši razvoj dogodkov in okoliščine, med katere sodi tudi (nezadostno) število ruskih enot v bližini ukrajinske meje, se ruska invazija najverjetneje ne bo zgodila. Dr. Vladimir Prebilič, profesor katedre za obramboslovje na FDV in geopolitični poznavalec, meni, da je vztrajno govorjenje ZDA o neizbežni invaziji pretirano. "Da bi Ruska Federacija z neko široko akcijo konvencionalnega napada na Ukrajino izvedla zasedbo večjih teritorijev in si prisvajala široka ozemlja, mislim, da ni realno. Za kaj takšnega je potrebno bistveno več vojakov, kot je ta trenutek nakopičenih. Mislim, da gre bolj kot ne za to, da se vrši pritisk na ukrajinsko vlado, predsednika in državo, jasno pa je poslan tudi signal na zahod, ki govori, da je za Rusijo nadaljnja širitev zveze NATO nesprejemljiva."

Tako Prebilič kot Geršakova ameriško govorjenje o neizbežni invaziji označujeta za del strategije odvračanja. Prebilič izpostavlja, da je to pravzaprav edina možnost, ki je ZDA tudi preostala. "Če bi prišlo do vojaške intervencije Rusije v Ukrajini, se ZDA ne bi odzvale, ne bi tja poslale svojih vojakov, saj bi prišlo do velike eskalacije konfliktov in vojne, ki si je nihče ne želi. Enako velja tudi za evropske zaveznike. Ukrajina ni članica zveze NATO. Ne obstaja nobena pravna podlaga, po kateri bi lahko članice NATO v čemer koli sodelovale v takšni vojaški akciji. Seveda pa obstajajo druge oblike pomoči – bilateralne, za katere se države lahko odločajo same. Nekatere so se za to že odločile. ZDA in Velika Britanija že dostavljata orožje v Ukrajino, medtem ko nekatere druge države ne pristajajo na obroževanje Ukrajine, kot na primer Nemčija in Francija. Zato so se odločile v glavnem za finančno in humanitarno pomoč ter poskušajo preprečiti konflikt." Prebilič poudarja, da je odprta vojna manj verjetna tudi zaradi tega, ker ne gre le za spopad vojakov na bojišču, ampak prinaša s seboj tudi gospodarske, finančne, socialne in psihološke posledice.

Napetosti med Ukrajino in Rusijo
Napetosti med Ukrajino in Rusijo FOTO: AP

Geršakova ob tem dodaja, da je svarila ameriških politikov o neizbežnosti vojne treba razumeti tudi kot taktiko, s katero poskušajo ruskega predsednika Vladimirja Putina odvrniti od njegovih potencialnih načrtov. "Poskušajo mu pokazati resnost situacije in sporočiti, da se bodo nanjo odzvali, s čimer bi lahko rusko vodstvo pripeljali k premisleku." Direktorica CEP ob tem pravi, da je bilo večkrat povedano, da Zahod ni pripravljen braniti Ukrajine, saj se ne želi zaplesti v vojno z nuklearno silo. Zato se članstvo Ukrajine v zvezi NATO doslej še ni udejanjilo. 

O tem je sicer nedavno govoril tudi sam Putin, ki je povedal, da bi ukrajinsko članstvo v NATO in poskus reintegracije Krima, Donecka in Luganska avtomatsko pomenila jedrsko vojno, v kateri zmagovalcev ne bi bilo. "Na dolgi rok je Evropa zaradi tega manj varna," pravi Geršakova in dodaja, da bi sankcije sicer imele nek učinek, vendar bi v dolgoročnem smislu to pomenilo zamrznitev konflikta, v katerem bi Rusija pridobila nekaj, česar ne bi bila nikoli več pripravljena vračati. "Putin je dosegel, da Ukrajina z zahodom oz. zvezo NATO ne bo več krepila svojih odnosov ne glede na to, ali se zgodi vojaški poseg ali ne. Širitev NATO oz. poglobljevanje odnosov je sedaj na nitki, ker si nihče ne želi odprte vojne."

Po drugi strani pa trenutnega razvoja dogodkov ne gre gledati le kot popolno rusko zmago. Kljub temu, da je Rusija praktično zahtevala umik zveze NATO iz vzhodne Evrope, se je prisotnost evroatlantskega zavezništva v tem delu stare celine v zadnjem času še dodatno okrepila. ZDA so namreč tja napotile dodatne vojaške enote in oborožitev.

Krhanje zavezništva in ameriški energetski interesi

Geršakova pravi, da Rusija že dalj časa testira povezanost zahodnega zavezništva in si prizadeva, da bi med zavezniki prišlo do razdora. Pri tem je tudi uspešna, priznavata sogovornika. Dve najmočnejši evropski državi, Francija in Nemčija, sta denimo ubrali precej drugačno pot do reševanja rusko-ukrajinskega konflikta. "Konflikt na evropskih tleh je predvsem konflikt za Evropo, manj za ZDA, ki so seveda varno na drugi strani Atlantika. Zato so države v Evropi bolj previdne, ko se odločajo za nekatere ukrepe, za načine komuniciranja in zelo intenzivno iskanje mirne rešitve tega zapleta," izpostavlja Prebilič. Po njegovem mnenju bi bilo tudi zelo pomembno, da se na evropski celini doseže konsenz glede odprtih vprašanj. "Mislim, da je EU dovolj dozorela v tem času, da lahko oblikuje neko skupno stališče, ki ni nujno vedno uglašeno z ZDA."

Opozarja tudi, da trenutna situacija že ima določene posledice. Govorimo lahko o ohlajanju gospodarstva, dvigovanju cen nekaterih surovin, vprašanje je tudi, kaj se bo dogajalo z energetiko v prihodnje. "Prepričan sem, da če bi prišlo še do dodatnega zaostrovanja na tej premisi, bi posledice tega utrpelo tako evropsko kot rusko gospodarstvo, ki je odvisno od tega, kakšne so cene energentov in po kakšni ceni se ti prodajajo v Evropo." Prebilič meni, da bi morale evropske države najti način za možnost skupnega nastopa, ki ni nujno uglašen z ZDA.

Na vprašanje, ali bi Rusija in Evropa lažje sklenili dogovor brez vmešavanja ZDA, Prebilič odgovarja, da to verjetno drži. "Pod površjem gre navsezadnje tudi za to, da imajo ZDA svoj energetski interes. Vsem je jasno, da ZDA proizvajajo ogromne količine zemeljskega plina skozi postopek frackinga. Ta je bistveno dražji od postopka, ki ga uporablja Rusija. Da pa bi lahko ta plin bil cenovno konkurenčen na globalnem trgu, pa se mora spremeniti vrednost tega energenta. Vrednost energenta pa se spreminja vselej, kadar prihaja do pomanjkanja tega energenta na tržišču oziroma ko prihaja do prekinitev dobav. Če bi se ta eksalacija nadaljevala in evropske države ne bi imele možnosti, da bi lahko dostopale do ruskega plina, bi se tukaj na široko odprla vrata ameriškim energetskim korporacijam, ki bi to praznino z velikim veseljem zapolnile. Tukaj gre res za zelo velik posel, ki je za ZDA izjemno zanimiv." Ob tem poudarja, da je prav v tem času za EU zelo pomemben zeleni prehod v proizvodnji energije, ki bi zmanjšal odvisnost od fosilnih goriv, ki jih države EU nimajo.

Največ je izgubila Ukrajina

Geršakova se strinja, da je v trenutnih razmerah največ izgubila prav država, okrog katere se lomijo kopja – Ukrajina. Kot pravi, obstaja nevarnost, da bi ljudje, predvsem izobraženi, začeli zapuščati državo, prav tako bi se še naprej umikal kapital. Na to opozarja tudi Prebilič. "Nadaljnje stopnjevanje konfliktov in panike za ukrajinsko gospodarstvo pomeni zelo hud udarec. Gre za gospodarstvo, ki je bilo že pred tem konfliktom na poti zelo počasnega okrevanja – tudi zaradi notranjih težav in korupcije. Če bi se ta stvar nadaljevala, potem bi to tudi imelo zelo negativne posledice. Zato si predsednik Zelenski ne želi še dodatnega poslabševanja situacije, ki bi preprečila prihod investitorjev in kapitala, za katerega vemo, da je plaha ptica. Mislim, da bo Ukrajina brez izdatne pomoči Evrope in nekih strukturnih reform, postala država, ki bo na samem robu odvisnosti zdaj od enega zdaj od drugega. Zato Zelenski ne želi panike in se poskuša z Evropo dogovoriti za finančno pomoč, ki bi lahko prinesla neko stabilizacijo gospodarstva."

Prebilič pri tem ne zapostavlja tudi odgovornosti ukrajinskih oblasti za nastalo situacijo. "V nedavni preteklosti je bilo nekaj nespametnih potez, namreč zaostrovanje razmer do zelo pomembne ruske manjšine v državi je bilo nekaj, kar ni bilo nujno potrebno in čemur bi se dalo izogniti. Ukrajinski nacionalizem je potisnil rusko manjšino na rob in ji nekatere pravice tudi odvzel. Zgodile so se stvari, ki so pripeljale do domino efekta in do dogodkov, kot je okupacija Krima in odkrito podpiranje separatističnih sil v Donecku in Lugansku. Temu bi se dalo izogniti, toda s tem je sedaj treba živeti."

K zaostrovanju razmer je po mnenju analitikov prispevala tudi Ukrajina.
K zaostrovanju razmer je po mnenju analitikov prispevala tudi Ukrajina. FOTO: AP

Se Rusija poslavlja od zahoda in preusmerja v Azijo?

Geršakova pravi, da odnosi zahoda in Rusije niso prvič na takšni točki. V času hladne vojne je bil svet namreč bolj polariziran, kot je sedaj, prav tako je vladal večji ideološki in ekonomski razkorak med dvema različnima sistemoma. O tem namreč danes ne moremo govoriti. "Nedvomno pa imajo Rusi in Kitajci neko zavezništvo, ki je karakterizirano s strani trenutnega skupnega interesa in potreb. Mislim, da se bo v prihodnosti to tudi spremenilo, ker zgodovinsko Rusi in Kitajci nikoli niso bili res dobri prijatelji. Trenutno pa sodelovanje ustreza obema državama, ker imata skupni interes, to je zmanjšati vpliv zahoda."

"Prišli smo do neke druge resničnosti. Če pogledamo naš odziv, bosta EU in NATO iz tega prišli malo bolj razdeljeni, kot sta bili prej. Tudi na ravni EU ni enotnosti, kakšne bodo sankcije, kako močne in v katerem primeru bi jih sprejeli. Naš odziv se zna zdeti precej razdeljen in šibak. To tudi meče neko luč na to, kaj so ZDA in EU pripravljene narediti."

Prebilič poudarja, da se gradi neki nov geopolitični red, v katerem pa si želi, da se Rusija ne bi oddaljila od Evrope.

Rusija je namreč tudi zgodovinsko gledano bila eden od arhitektov evropskega reda vsaj od 18. stoletja dalje. "Ne smemo pozabiti, da vsi, ki prebivamo na celini, imamo z Rusijo, ne glede na to, da se trenutno na prvo žogo zdi drugače, še vedno bistveno več skupnega, kot jih imamo s kulturo LR Kitajske in njihovim načinom življenja. Z Rusijo nas bistveno več povezuje kot nas mogoče deli. Želel bi si, da bi poiskali način, kako rešiti nekatere težave. Tudi preko stvari, ki so nas v zgodovini povezovale in nas lahko povezujejo tudi v bodoče na način, da ne bo neke eskalacije konfliktov."

"Treba je jasno povedati, da se je Rusija v zadnjem obdobju nekako odrivala od Evrope. Vsi konflikti, ki smo jim bili priča – od čečenske vojne do vojne v Gruziji in aneksije Krima itd., so situacije, ki jasno kažejo, da smo premalo skušali sodelovati z Rusko federacijo in da smo nekako bili bolj nagnjeni na ameriško stran. Mislim, da bi morali poiskati bolj uravnoteženo stališče. Če se bo Rusija bolj preusmerila v azijski prostor in poiskala svojo moč in položaj tam, to za nas vsekakor ne bo dobro. Saj živimo na isti celini, smo sosedje – in sosedov ne moremo izbirati, moramo poskušati iskati tisto, okrog česar se lažje strinjamo in sodelujemo. Morda je Rusija s to situacijo vseeno želela poslati jasen signal Evropi, da si mogoče zasluži drugačno obravnavo, kot jo je bila v preteklosti deležna in nek drugačen status oziroma položaj. Mislim, da je tukaj prostor za izboljšavo in da se lahko potrudimo vsi, da tudi v primeru te eskalacije konflikta, ponovno opredelimo odnos med EU in Rusko federacijo. Mogoče se lahko malo oddaljimo od ZDA, pa ne v negativnem pomenu besede. Vsekakor mislim, da bi morali biti ti kanali v preteklosti bistveno bolj odprti, kot so bili do tega trenutka," še pravi strokovnjak za obramboslovje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (330)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Viejo cabron
16. 02. 2022 20.11
-1
Biden spelji se! Gre ti samo za to, da bi EU od vas kupovala dragi plin in na cenovni stiski dragega plina zaradi političnih in konomskih interesov gradite svoje sebične interese. Marš.....Ameri.
zdrava.pamet
24. 02. 2022 12.36
alicante1234
16. 02. 2022 19.39
+1
Kaliningrad je bližje Evropi kot Litva, Latvija in Estonija.
optimistikus
16. 02. 2022 19.23
+1
Američani delajo popolnoma isto kot je hotel narediti Hitler samo da to počnejo počasi in na zelo prefinjen način, podrejajo si državo za državo, vsaka pa jim potem plačuje velike denarje da lahko oni elegantno živijo na račun članic, ne vem kdaj se bo Evropa zbudila in jih napodila nazaj v Ameriko. Krizo v Ukrajini napihujejo samo Američani, radi bi naredili novo vojno žarišče, vojsko je pač treba nekam poslati, Putin pa je bil car in bo ostal car tako kot je bil tovariš tito, pa če to komu paše ali pa ne
Kollerik
16. 02. 2022 20.32
-1
+, lepo napisano do tja, ko si začel povzdigovat putina komunajzarja v nebeške višave. Rusi si zaslužijo kaj boljšega, kot tega krimiča, 110 eur penzije in likvidacije novinarjev
Tone 12345
16. 02. 2022 18.29
+2
Samo razmišljam o svetovnem dogajanju in sem prepričan da je predsednik Putin eden najmočnejših ljudi na svetu!on je kot predsednik velesile z dušo naklonjen svoji Rusiji in ni kot lutka ostalih predsednikov sveta je neverjetno samozavestna karizmatična osebnost moči ki jo nima nobeden!ustvaril je močno velesilo in ve da ima za sabo moč ki ji zna sam poveljevati in vso to moč bo uporabil samo v skrajnem brezizhodnim položajem ker je modri in zdravo presodejoči človek!
TolstojV
16. 02. 2022 17.53
+4
Neverjetno kako so ZDA podpihovale konflikt med EU in Rusijo! Ni čudno, da jih Kim Il Un ne mara zaradi njihovega militarizma! No Ameriki se obeta še v konflikt s Tajvanom in Kitajsko! Afganistan, Iraq in Libijo so zaključili v Siriji še vojna traja, Venezuelo so hoteli položiti a jim ni uspelo prav tako ne s Kubo in Severno Korejo! Vlade latinsko ameriških držav pa so v celoti podrejene interesom ZDA! Indijance so iztrebili in prisvojili njihova ozemlja rasizem proti črncem pa še vedno traja! No, Joe Biden treba je pusti Evropo naj sama rešuje napetosti in konflikte!
Kollerik
16. 02. 2022 17.50
Rusi in amerin gor ali dol, Eu se amerov ne more znebit, delajo ji samo škodo. Nemci so naprimer še vedno pod okupacijo amerike
Justice4all
16. 02. 2022 17.09
+2
Vse skupaj se je zdelo kakor zadnja brca Bidna in USA katera se pogreza v svojo usodo...
Korintos11
16. 02. 2022 16.54
+2
Ne vem če ne bi bilo dosti boljše da Evropa potera Amere in Angleže in se združi z Rusi, kaj bi nam kdo mogel?
Robert1111
16. 02. 2022 18.45
+0
Bolj neumnega komentarja pa še ne Pa kateri norec si želi Ruse. A si mogoče videl Madžare 20 let nazaj? Kamena doba
Viejo cabron
16. 02. 2022 20.15
+1
Robert1111 imaš meglo na možganih? Rusi niso več stari komunisti in kdaj se boste Slovenci končno zavedli, da je naš naravni zaveznik Rusija!!! Kdo pa dviguje ceno plina? Ja Američani s svojo agresijo. Kdor si misli, da ljubijo Ukrajino je nivnež.
Kollerik
16. 02. 2022 20.33
-1
Rusija ni naš naravni zaveznik, ker smo v EU.
Principat
16. 02. 2022 16.03
+7
NATO je okupiral že skoraj celo evrop , ko je ljudi zastraševal o ruski invaziji , počel pa je prav on in to legalno , ker so mu voditelji dopustili , ukrajina je prav zaradi ameriškega vpliva v tako bednem razsulu in mafijska država , da o tolpah ala ZDA sploh ne govorimo in zavedajmo se da v ukrajini živi 11 milijonov rusov
Robert1111
16. 02. 2022 19.03
Neumnost, Ukrajina je revna samo zaradi tega, ker je bila dolga leta pod okupacijo Rusije Ko pride v NATO in EU razcvet garantirano
rdeča petokraka
16. 02. 2022 15.59
+9
"'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska' " -- Neumnost ! Rusija je svetovna velesila !!!
Robert1111
16. 02. 2022 18.49
-1
A ja; tudi JNA je bila druga ali tretja 'samo oklicana' najmočnejša armada. Kje pa je danes?
Viejo cabron
16. 02. 2022 20.16
+2
ronnie1
16. 02. 2022 15.36
+9
Končno eden strokoven članek, ki mi vzbuja upanje, da neodvisno novinarstvo še obstaja. Bravo uredništvu in avtorju za vsako napisano besedo, ki razsvetljuje širšo sliko trenutne situacije v Ukrajini in ne samo nebuloze in manipulacije, ki enostransko napeljujejo in usmerjajo "vodljive" množice k takšnemu razmišljanju, ki upravičuje zgolj eno "pravo" razmišljanje; tj. velikega imperatorja ZDA in njegovega shiranega ostarelega manjšega brata VB. Želel bi si takšno skupno politiko EU, ki bi se znala postaviti za svoje interese ne glede in neodvisno od tega kaj se sugerira z one strani oceana.
rdeča petokraka
16. 02. 2022 15.51
+3
nikhrast
16. 02. 2022 16.01
-3
Bravo, tudi jaz pričakujem da novinarji pišejo meni pogodu. Si prestavljaš da bi poslušali mnenje drugih, kam bi pa prišli.
revolucija_mb
16. 02. 2022 15.24
+2
Poroshenko na CNN se klanja zahodu da so rešili svet, svobodo in demokracijo... Med drugim zelo srdito poziva da se Putina ne bat, da je lažnivec in da bo uničil vse. To še bo zanimivo. 😊 Ukrajinci lepo pojejo po navodilih, medtem ko so že obrnjeni in pripognjeni. 😉😄 Hlapci kot Slovenci.
nestabilen
16. 02. 2022 13.27
+1
Bojo Ukrajinci naredil napako in ukinili Ruski jezik v solah in bo Putin takoj v Ukrajini.
rdeča petokraka
16. 02. 2022 13.55
+8
Ruski jezik v šolah je ukinjen odkar so na oblasti nacionalisti , saj to je tudi eden od vzrokov za situacijo.
nestabilen
16. 02. 2022 19.02
Ni se ukinjen v Donbasu,je bil pa predlog v vladi da se to naredi tudi v Donbasu.
nivampomo?i
16. 02. 2022 13.16
+8
Rusija VS Ukrajina-to je spor med klani iz pradavnine.Ameri samo nalagajo na ogenj.
KrTakoNeki
16. 02. 2022 13.08
+9
...vse skupaj zrežirano... Rusi so z vsakim dnem beležili dvige na borzah energentov... miljoni so kar kipeli k njim... ZDA pa je mal sprostila staro železje... imajo sedaj orožja, da ne vedo kam z njim (ni več Iraka, Irana, Afganistana, Vietnama...) in roba mora krožit... Vse skup samo pesek v oči raji, da po koroni mal kapital preusmerijo... Vsi imajo korist od tega, plačujemo pa z podražitvi posledično tudi mi, kot kaže najhujše z cenami šele prihaja...
revolucija_mb
16. 02. 2022 15.29
-1
Točno tako. A umsko se vseeno vedno izraziteje hujska k razdoru med ljudmi in k splošni paniki in to povzroča družbi največjo škodo, umsko, na dolgi rok...hkrati pa vedno lažji nadzor in vodenje ljudi.
mhri47
16. 02. 2022 13.07
+7
Rusija je svetovna velesila, pred katero so pokleknili celo Američani.
Robert1111
16. 02. 2022 18.36
Ni nam vseeno
16. 02. 2022 13.04
+6
Danes je 16. februar, datum napada na Ukrajino... Putin pa iz principa ne bo napadel danes...novica iz vnaprej pripravljenih scenarijev
janimir
16. 02. 2022 13.04
-1
Če ZDA izgubi Ukrajino postane ameriška velesila...
rdeča petokraka
16. 02. 2022 12.31
+4
Uporabnik1865503 Daj ti meni razloži zakaj tako navijaš za kavboje, da čisto izključiš logiko in pamet. Glej ti mene napadaš in pišeš pod moje komentarje, jaz naprimer pod tvoje ne.
Uporabnik1865503
16. 02. 2022 13.04
-2
Edini kavboji v tej situaciji so Rusi in ti zagovarjaš pobijanje brez, da se zavedaš, ker ti je tako samoumevno. Navijam pa zato, ker niso nacionalisti, preprečili so vojno in tudi veliko stvari imam od njih od Rusov nimam nič... Za plin mi je pa žal. Malo si zaostal v času..Hvala bogu ker USA obstaja če ne niti druge svetovne vojne ne bi dobili.
Uporabnik1865503
16. 02. 2022 13.10
-3
Uporabnik1865503
16. 02. 2022 13.11
-4
janimir
16. 02. 2022 13.18
+0
rdeča petokraka
16. 02. 2022 13.47
+5
Uporabnik1865503 Najprej bi se ti zahvalil za prav butast odgovor ! Koga so Rusi ubili ? Od Amerike mi in nobeden drug nimamo popolnoma nič, od Rusov pa imamo ekonomske koristi ( Krka, Riko, Iskratel....) O zgodovini pa pojma nimaš ! Verjetno si še mlad. Svetujem ti, da prebereš kakšno knjigo o WWII, katero ni napisal kakšen pristranski pisec ! Ne vem če veš, da so Rusi Američane čakali pred Berlinom da ga zasedejo istočasno. Churchill pa se je na smrt bal da se Rusi ne ustavijo na dogovorjenih mejah, zato je držal nemške vojne ujetnike pod nemško komando za vsak slučaj ! Ruska vojska je neustavljiva ko ji stopiš na žulj!
ronnie1
16. 02. 2022 15.45
+2
Uporabnik1865503, preden sodiš in ocenjuješ težo in vlogo posamezne države na strani zaveznikov, si prosim poglej podatke, koliko človeških žrtev je imela v WV 2 posamezna država ( tudi če odšteješ tiste "politične", ki so jih Rusi sami pobili ). Ena velika dvesto in nekaj milijonska ZDA, je plačala manjši krvni davek, kot npr. takratna Juga. Res pa je, da so velik delež k zmagi zaveznikov prispevale vojne tovarne, ki so se zagnale v ZDA. Kar pa je pomagalo v končni fazi tudi Ameriki veliko bolj, kot pa "New deal", ki ni tako bistveno pomagal in reševal gospodarstva, kot nekateri še danes zmotno mislijo.
A3umf
16. 02. 2022 12.00
+5
Najhujsi tezava so "STROKOVNJAKI ZA OBRAMBOSLOVJE", ki nakladajo in narode zavajajo! Manj za orozje, vec za narod na obeh straneh, pa bo bolje za VES SVET!