Razlog za zaskrbljenost je množična napotitev ruskih vojakov v zadnjih nekaj mesecih: ocenjuje se, da je Rusija blizu ukrajinske meje zbrala okoli 130.000 vojakov. Opremljeni so s tanki in topništvom, računajo lahko na zračno podporo. To je verjetno največja vojaška razporeditev v Evropi po hladni vojni, poroča nemški Spiegel.
Ocene sicer temeljijo na ocenah zahodnih, ukrajinskih in neodvisnih analitikov, pa tudi na satelitskih posnetkih ter videoposnetkih na družbenih omrežjih in spletnih mestih, ki spremljajo gibanje letov.
Po teh poročilih je v bližini ukrajinske meje na severu, vzhodu in jugu najmanj 80 tako imenovanih taktičnih bataljonskih skupin. To so bojne formacije, ki so podprte tako logistično kot z zračno obrambo in topništvom. Vsaka od teh formacij vključuje približno 800 do 1000 vojakov.
Enote iz vse Rusije so se pridružile približno 35.000 vojakom, ki so že tako stalno nameščeni blizu ukrajinske meje. Čete so nameščene na severni in vzhodni meji sosednje države ter na Krimu na jugu. Ukrajinski uradniki domnevajo, da gre za 112.000 pripadnikov kopenskih sil ter 18.000 pripadnikov pomorskih in zračnih sil. Poleg tega je na vzhodu Ukrajine še približno 15.000 proruskih separatističnih borcev.
Precej vojakov je Moskva poslala na skupno vojaško vajo obeh držav v Belorusijo – po ocenah Nata okoli 30.000 vojakov. Nekatere vaje naj bi bile že končane, a poznavalci pravijo, da čete še niso odšle.
Ruska lovska letala so pred kratkim opravila urjenje, močni sistemi protizračne obrambe S-400 so bili nameščeni tudi blizu ukrajinske meje. Po navedbah obrambnega ministrstva so se za boj usposabljali ruski marinci, ki so običajno nameščeni več kot 4000 kilometrov stran, v vzhodni Sibiriji. Meja z Belorusijo je od ukrajinske prestolnice Kijev oddaljena približno 150 kilometrov.
Maxar Technologies, proizvajalec vesoljske tehnologije s sedežem v ameriški zvezni državi Kolorado, je medtem v zadnjih nekaj dneh objavil satelitske posnetke, navaja Spiegel. Ti dokumentirajo prihod vojakov z opremo na letališče v Belorusiji, vključno s helikopterji in vozili. Zdi se, da so bile na letališču, nedaleč od meje z Ukrajino, postavljene tudi terenske bolnišnice.
Kot dodajajo, slike prikazujejo tudi razporeditve blizu Kurska v zahodni Rusiji in blizu Harkova, drugega največjega ukrajinskega mesta. Ruski vojaki so se pred kratkim udeležili vaj v Rostovu. S satelitskih posnetkov je tudi razvidno tudi, da je Rusija na Krimski polotok, ki je bil priključen leta 2014, preselila dodatne vojake ter na stotine vozil in šotorov za vojake.
Kot pravijo analize, je Rusija od oktobra tudi potrojila število svojih sistemov Iskander-M, ki bi lahko dosegli Ukrajino. Izstrelijo lahko do 400 balističnih raket na uro in zadenejo 95 odstotkov ukrajinskega ozemlja. Ob tem Rusija izvaja pomorske vaje v Črnem in Azovskem morju. Ukrajina je Rusijo že obtožila, da blokira mednarodne vode.
Mnenja glede tega, ali se bo Rusija v resnici odločila za invazijo ali ne, sicer ostajajo deljena. Več analitikov meni, da bi Rusija za popolno invazijo in kasnejšo okupacijo Ukrajine potrebovala bistveno več vojakov, kot jih ima trenutno blizu ukrajinske meje. Vseeno pa zadnji posnetki kažejo, da je Moskva v zadnjem času povečala svojo bojno pripravljenost.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.