To je bilo prvo srečanje najvišjih diplomatov ZDA in Kitajske, potem ko so ameriške sile nad svojim ozemljem sestrelile kitajski vohunski balon.
"Lahko vam povem, da je bila to priložnost, da zelo jasno in zelo neposredno spregovorimo o dejstvu, da je Kitajska poslala vohunski balon nad naše ozemlje, s čimer je kršila našo suverenost in mednarodno pravo," je v intervjuju za NBC News povedal ameriški državni sekretar Antony Blinken.
Opravičila kitajskega kolega Vang Jija ni dočakal. Vang je namreč vnovič zanikal, da bi šlo za vohunski balon. "ZDA je pozval, naj spremenijo smer ter priznajo in popravijo škodo, ki jo je njihova pretirana uporaba moči povzročila odnosom med Kitajsko in ZDA," je poročala kitajska tiskovna agencija Šinhua.
"Rekel sem mu, da je to nesprejemljivo in se takšno neodgovorno ravnanje ne sme nikoli več ponoviti," pa je dejal Blinken.
Kot je znano, so se diplomatske napetosti med ZDA in Kitajsko povečale, odkar so ZDA ob obali Južne Karoline sestrelile, kot pravijo, vohunski balon. Balon, ki je nad ZDA lebdel osem dni, je imel več anten, ki bi lahko zbirale obveščevalne signale, izdelovalec balona pa ima povezave s kitajsko vojsko, je po poročanju NBC News povedal višji uradnik ameriškega zunanjega ministrstva. ZDA do zdaj še niso slišale kitajske verodostojne razlage in trdno stojijo za svojo oceno, da je šlo za vohunski balon.
Ameriški uradniki menijo, da Kitajska Rusiji nudi vojaško pomoč v ukrajinski vojni
Blinken je izrazil tudi zaskrbljenost, da Kitajska pomaga Rusiji pri vojni v Ukrajini. Kot je povedal za CBS News, kitajska podjetja že zdaj zagotavljajo "nesmrtonosno" vojaško podporo Rusiji, nove informacije, ki jih imajo Američani, pa kažejo na to, da bi Peking lahko Rusiji zagotovil tudi "smrtonosno" podporo. Takšna eskalacija bi pomenila "resne posledice" za Kitajsko in naše odnose z njo, je opozoril.
Ameriški državni sekretar ni podrobneje pojasnil, kakšne informacije so ZDA prejele o možnih načrtih Kitajske. Ko so ga vprašali, kaj bi po mnenju ZDA Kitajska lahko dala Rusiji, je dejal, da gre predvsem za orožje in strelivo.
NBC News je namreč v soboto ekskluzivno poročal, da ameriški uradniki verjamejo, da Kitajska Rusiji pri vojni v Ukrajini zagotavlja vojaško pomoč, ki bi lahko vključevala opremo za spomladansko ofenzivo, kot so uniforme ali celo neprebojni jopiči.
"Zelo smo zaskrbljeni, da Kitajska razmišlja o zagotavljanju podpore Rusiji pri njeni agresiji na Ukrajino," je po srečanju z Vangom dejal Blinken. "Jasno sem mu povedal, da bi imelo to resne posledice v naših odnosih. To je tudi nekaj, kar je predsednik Biden povedal predsedniku Šiju ob več priložnostih."
Kot je znano, so ZDA že sankcionirale kitajsko podjetje zaradi domnevnega posredovanja satelitskih posnetkov Ukrajine skupini Wagner. Blinken je za CBS povedal, da "seveda na Kitajskem ni nobene razlike med zasebnimi podjetji in državo".
Kitajska sicer informacije, da je Moskva od nje zahtevala vojaško opremo, zanika. Predsednik Ši Džinping je zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina in do zdaj še ni obsodil ruske invazije. Si je pa prizadeval ostati nevtralen v tem konfliktu in je pozval k miru.
Borrell in Kallas napovedala pomoč Ukrajini pri dobavah streliva
Visoki predstavnik EU Josep Borrell je na münchenski konferenci spomnil, da Ukrajina potrebuje velike količine streliva. EU zato pripravlja nov način javnega razpisa, s katerim bi zagotovili zadostne količine.
Po navedbah estonske premierke Kaje Kallas je cilj EU, da bi uporabila podoben postopek kot za nakup cepiv proti covidu-19 med pandemijo. Po njenih besedah bi tako države EU zagotovile dovolj velike količine denarja, da bi z njim lahko orožarska industrija razširila proizvodnjo streliva. Pri tem bi lahko pomagal tudi obstoječi Evropski mirovni instrument (European Peace Facility - EPF), prek katerega je EU za pomoč ukrajinskemu odporu namenila že 3,6 milijarde evrov.
Francija pa bo do naslednjega konca tedna začela Ukrajini dobavljati obljubljena oklepna vozila AMX-10, ki jim pravijo tudi lahki tanki, je danes za časnik Le Parisien sporočil obrambni minister Sebastien Lecornu. Francoski predsednik Emmanuele Macron je sicer v današnjem pogovoru za več francoskih medijev dejal, da si ne želi, da bi bila Rusija v vojni popolnoma potolčena, temveč le poražena. Dodal je, da se lahko vojna konča le za pogajalsko mizo, nobena stran pa trenutno ni sposobna popolnoma prevladati. Obenem je izrazil željo, da bi Ukrajina sprožila ofenzivo ter tako Rusijo prisilila k pogajanjem. Ne podpira pa neposrednega ukrajinskega napada na rusko ozemlje.
Moskva je izjave o porazu Rusije obsodila kot dvolične. Iz Kremlja so še sporočili, da se še vedno spomnijo usode Napoleona Bonaparteja, tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Maria Zaharova pa je izjavila, da je "Macron smešen".
Britanski premier Rishi Sunak pa je na münchenski konferenci dejal, da je London pripravljen podpreti vse zaveznice, če bi poslale Ukrajini bojna letala. London je pripravljen tudi uriti ukrajinske pilote je povedal Sunak in ponovil poziv zaveznicam k podvojitvi pomoči Ukrajini.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.