"Operacije iskanja so se končale 16. februarja ob obali Južne Karoline, potem ko je ameriška mornarica, dodeljena severnemu poveljstvu ZDA, uspešno našla in pobrala ostanke visokoletečega nadzornega balona Kitajske," je sporočilo poveljstvo.
"Zadnje dele ostankov so prenesli v laboratorij FBI v Virginiji za protiobveščevalno uporabo," so dodali.
Balon je preletel večji del ZDA, nato pa so ga 4. februarja nad Atlantikom pri Južni Karolini sestrelili. Republikanci na čelu z nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom so bili kritični, da ga niso sestrelili takoj ob odkritju, a predsednik Joe Biden je glede na pojasnila upošteval priporočilo vojske, da balona ni pametno sestreliti nad kopnim, saj ne morejo predvideti, kam bodo padli ostanki.
Peking vztraja, da je bila naprava namenjena nadzoru vremena in da je zašla s poti, Washington pa trdi, da gre za del obsežnega kitajskega programa vohunjenja po svetu z baloni, ki letijo na veliki višini.
Po kitajskem balonu so ZDA sestrelile še tri neznane leteče objekte in republikanske kritike o počasnem ukrepanju so se obrnile v kritike prehitrega odločanje za sestrelitve. Bidnova vlada doslej še ni znala pojasniti, za kakšne predmete je pravzaprav šlo. Zagotavlja pa, da ni bilo na njih nič živega, da ne gre za ne bitja iz vesolja ne za del kitajskega vohunskega programa.
Biden je pojasnil, da je svoji ekipi ukazal, naj nekoliko dodela pravila postopanja v podobnih primerih, da ne bo nepotrebnih sestrelitev. Glede kitajskega balona pa je dejal, da se ne bo opravičil, ker da je šlo za kršitev suverenosti ZDA.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.