Po besedah ameriškega uradnika, ki je želel ostati anonimen, oblasti verjamejo, da je Kitajska balon sprva poslala na nevključeni teritorij ZDA Gvam in na Havaje, in sicer z namenom, da bi zbiral obveščevalne podatke s tamkajšnjih ameriških vojaških oporišč. A vetrovi so balon zanesli s poti in ga usmerili proti Aljaski. Nato je preletel Kanado in osrednji del ZDA, dokler ga ni ameriška vojska v začetku februarja sestrelila ob obali Južni Karoline.
V ponedeljek je vojska v Atlantskem oceanu našla nekatere pomembne dele balona, vključno s senzorji in drugimi elektronskimi komponentami. Washington je Peking obtožil vohunjenja, Kitajska pa že od samega začetka trdi, da je šlo za raziskovalni balon, ki je zbiral podatke o vremenu, a je zašel s poti. Washington Post je v torek poročal, da sta ameriška vojska in obveščevalna služba balon spremljali vse od njegovega vzleta z otoka Hainan.
Incident je še dodatno zaostril ameriško-kitajske odnose, ameriški državni sekretar Antony Blinken pa je preložil načrtovani obisk v Pekingu. Američani so v preteklih dneh sestrelili še tri leteče predmete, ki pa po ocenah oblasti niso povezani s kitajskim vohunjenjem in so neškodljivi.
Strateško pomemben otok Hainan
Otok Hainan, znan tudi kot "kitajski Havaji", s katerega je vzletel balon, je sicer priljubljena destinacija za kitajski srednji razred, saj se ponaša s peščenimi plažami, luksuznimi hoteli in nakupi brez davka. Otok vsako leto gosti forum Boao, letno srečanje političnih voditeljev in poslovnežev, znano tudi kot "azijski Davos".
Najjužnejša kitajska provinca je prav tako strateško pomemben otok. Tako kot na Havajih, se tudi tu nahajajo pomembna vojaška oporišča. Po poročanju CNN so ameriški obveščevalci prepričani, da je kitajski balon del obsežnega vohunskega programa, ki ga kitajska vojska delno vodi iz Hainana. Na jugu otoka se nahaja glavno oporišče vojne mornarice Ljudske osvobodilne vojske.
Oporišče kitajski mornarici ne omogoča le dostopa do spornih voda v Južnokitajskem morju, ampak tudi do ključne morske poti, ki povezuje azijsko-pacifiško regijo z Indijo in Bližnjim vzhodom. Oporišče Yulin je prišlo na naslovnice svetovnih časopisov leta 2020, ko so komercialni sateliti posneli podmornico mornarice pri vstopu v predor, ki vodi do podzemnih pristanišč na otoku.
Konec leta 2021 je Center za strateške in mednarodne študije sporočil, da Kitajska na Hainanu gradi nove objekte, namenjene zbiranju obveščevalnih podatkov. Nedavne satelitske slike so prav tako pokazale, da Kitajci širijo svojo podmorniško bazo na otoku.
Gospodarstvo Hainana je sicer še vedno pretežno usmerjeno v kmetijstvo, Kitajska pa si že vse od leta 2020 prizadeva otok preoblikovati v največje prostotrgovinsko pristanišče na svetu. Z omenjenim načrtom skuša Peking zmanjšati odvisnost Hainana od tradicionalnih sektorjev in ga spremeniti v novo gonilo trgovine in naložb na Kitajskem.
ZDA pozorno preučujejo zračni prostor, je dejal Biden
Od 4. februarja, ko je ameriško bojno letalo sestrelilo domnevni kitajski vohunski balon, so ameriška vojaška letala sestrelila še tri predmete. Pomembno je poudariti, da Kitajska še vedno zanika, da je bil prvi predmet vohunski balon, in trdi, da je šlo za vremensko ladjo, ki jo je odneslo s poti.
Prejšnji petek je bil nad mestom Deadhorse na Aljaski sestreljen neidentificiran predmet, naslednji dan pa je kanadski premier Justin Trudeau ukazal, naj se nad Yukonom sestreli še en predmet, ki so ga opazili v zraku. V nedeljo je bil nad Huronskim jezerom v Michiganu blizu meje ZDA s Kanado sestreljen še en predmet.Še vedno ni razumljivo, kaj so bili zadnji trije predmeti.
Biden je na tiskovni konferenci dejal, da so ZDA odkar je pred tednom dni domnevni kitajski vohunski balon preletel več zveznih držav, pozorneje nadzorovale svoj zračni prostor. Spregovoril je tudi o treh nenavadnih predmetih.
"Izdal sem ukaz za odstranitev teh treh objektov zaradi nevarnosti za civilni zračni promet in ker nismo mogli izključiti nevarnosti nadzora občutljivih objektov," je dodal. Te predmete zdaj ameriška in kanadska vojska še vedno ocenjujeta.
Biden je poudaril, da ZDA še vedno ne vedo natančno, kaj predmeti sploh so, vendar nič ne kaže na to, da so iz kitajskega programa vohunskih balonov. Po zadnji oceni gre za zasebne balone, pravi Biden. Obveščevalno skupnost je že zaprosil za širšo oceno neidentificiranih zračnih pojavov.
"Vendar se ne motite: če bo kakšen predmet ogrožal varnost in zaščito ameriškega ljudstva, ga bom odstranil," je potrdil. Vlada naj bi predstavila tudi nove tri cilje, ki bodo pripomogli k večji varnosti ameriškega zračnega prostora. Po Bidnovih besedah bodo vzpostavili boljši popis objektov brez posadke nad ZDA, bolj urno bodo odkrivali nadaljnje objekte brez posadke ter posodobili pravila za predmete brez posadke.
Biden pravi, da je njegova administracija že uvedla omejitve za šest kitajskih podjetij, ki "neposredno podpirajo" program kitajske vojske na področju letalstva in vesolja, ki vključuje zračne ladje in balone. Omejitve tem podjetjem onemogočajo dostop do ameriške tehnologije, je pojasnil Biden. "Vedno bomo ukrepali tako, da bomo zaščitili interese ameriškega ljudstva."
Biden je dodal, da se bo še naprej pogovarjal s kitajskim predsednikom Xijem vendar se za sestrelitev balona ne bo opravičeval. Kljub prizadevanjem novinarjev v dvorani ni želel odgovoriti na nobeno vprašanje.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.