Profesor John Ashton, predsednik britanskega združenja strokovnjakov za javno zdravstvo, je v The Independent on Sunday opozoril, da zaradi nezanimanja še vedno nimamo cepiva proti eboli. Okrcal je zahodne države in zapisal, da bi se s smrtonosno grožnjo morali soočiti tako, kot da bi izbruhnila v najbogatejših delih Londona, ne pa le v Sierri Leone, Gvineji in Liberiji.
Mednarodni odziv na ebolo je primerjal z odzivom na aids. Spomnil je, da so tudi zaradi aidsa ljudje v Afriki umirali prej kot v zahodnih državah, a metode zdravljenja so začeli razvijati šele, ko sta se HIV in aids pojavila v ZDA in Veliki Britaniji. "V obeh primerih – ebole in aidsa – se zdi, da je vpletenost nevplivnih, manjšinskih skupin prispevala k zanemarljivemu odzivu in pomanjkanju sredstev za mednaroden zdravstveni odziv," je zapisal.
Ko je šlo za aids, je bilo potrebnih več let, da so raziskave dobile primerna sredstva. Ashton pravi, da se je to zgodilo šele, ko se je aids pojavil tudi med t. i. 'nedolžnimi' skupinami – med ženskami, otroci, bolniki s hemofilijo in heteroseksualnimi moškimi. Takrat so mediji, politiki, znanstvena skupnost in tisti, ki imajo sredstva, stopili skupaj in začeli ukrepati, pravi Ashton.
Po njegovem mnenju je izjemno problematičen odnos farmacevtske industrije do ebole. Pravi, da je šokantno, da farmacevtska industrija ne želi vlagati sredstev v raziskovanje, zdravila in cepiva, saj ocenjuje, da je število obolelih globalno gledano majhno.
Razvoj cepiva je v ZDA šele v zgodnjih fazah. Direktor tamkajšnjega nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci pravi, da bi lahko sredi septembra cepivo začeli testirati na ljudeh. A to ne predstavlja rešitve za trenuten izbruh ebole, ki je v Liberiji, Gvineji in Sierri Leone zahteval več kot 700 smrtnih žrtev. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je opozorila tudi, da ebola v zahodni Afriki uhaja izpod nadzora.
V ZDA se sicer bolj kot s tem, koliko ljudi je zaradi ebole zbolelo in umrlo v Afriki, ukvarjajo z dvema Američana, ki imata ebolo. Včeraj je na ameriška tla stopil prvi bolnik z ebolo, ameriški zdravnik Kent Brantly. Medijska pozornost je bila velika, nekateri pa so glasno opozarjali, da je to nevarno za Američane in da lahko ebola izbruhne tudi v ZDA. Pristojni sicer pravijo, da je skrb odveč, saj veljajo strogi varnostni ukrepi in Brantly je ločen od ostalih bolnikov v bolnišnici Emory v Atlanti. V ZDA sicer pričakujejo tudi prihod Nancy Writebol, druge Američanke, ki se je v Afriki okužila z ebolo.
Strokovnjak za infekcijske bolezni Jay Varkey je dejal, da ne more komentirati načina zdravljenja, dokler ne bo končana ocena zdravstvenega stanja bolnikov. Zdravila za ebolo ni, v standardnem postopku pa zdravniki bolnikom pomagajo tako, da nadomeščajo izgubljeno tekočino in vzdržujejo življenjske funkcije.
Tako kot Brantly bo tudi Writebolova stike z družino imela le prek telefona, svojce pa bo lahko videla le skozi steklo. V bolnišnično sobo z ebolo okuženih bolnikov lahko namreč vstopa le pooblaščeno zdravstveno osebje.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.