Kot je v poslanici zapisala predsednica Nataša Pirc Musar, je dan upora proti okupatorju eden od državnih praznikov, ki nas spominja na težko pričakovano in zahtevno pot do samostojnosti. Ta po njenih navedbah predstavlja uresničitev dolgoletnih sanj naših prednikov o svobodi, v kateri lahko danes živimo in ustvarjamo pod zastavo Republike Slovenije.
S praznikom se po njenih navedbah spominjamo ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda, ki je bila med letoma 1941 in 1945 gonilna sila slovenskega upora, njena prizadevanja pa da so nas pripeljala vse do končne osvoboditve naše domovine. "Zato se danes poklanjamo pogumu in neomajni volji vseh, ki so se v tistih temnih časih uprli nasilju, zatiranju in krivici. Spominjamo se tistih, ki so z orožjem ali besedo, v gozdovih ali mestih, z dejanji ali tihim uporom tlakovali pot do naše svobode," je zapisala.
Slovenski narod je po ugotovitvah Pirc Musarjeve skozi zgodovino sicer že večkrat dokazal, da zna prepoznati pravi trenutek za sodelovanje in odpor. "Prav tako, da si ne pusti vzeti pravice do svojega jezika, kulture in suverenosti, do življenja na svojem prostoru s svojimi vrednotami. Naša dolžnost danes ni le ohranjati spomin na pretekle žrtve in boje, temveč tudi negovati vrednote, za katere so se naši predniki borili: svobodo, pravičnost, solidarnost in mir," je zapisala.
Današnji dan naj bo po njenih navedbah priložnost, da se zahvalimo vsem, ki so prispevali, da lahko živimo v svobodni in demokratični državi. "Hkrati pa naj nas opomni, da mir in svoboda nista samoumevna, temveč odgovornost vsake generacije," je dodala. Pozvala je k temu, naj imamo radi svojo domovino in naj bomo enotni vsaj pri temah, ki so pomembne za našo skupno prihodnost.
Danes je predsednica republike tudi položila venec k spomeniku OF v Rožni dolini v Ljubljani. Tam sta bila tudi Zoran Janković in Asta Vrečko.
Golob: Svoboda ne pomeni brezbrižnosti, temveč odgovornost
"Dan upora proti okupatorju nas vsako leto opomni, kako dragoceni so svoboda, enotnost in pogum," pa je v poslanici ob današnjem prazniku poudaril premier Robert Golob in dodal, da se spominjamo časa, ko se je slovenski narod z neuklonljivo voljo uprl okupaciji in zatiranju. Upor je bil po njegovih besedah dejanje vere v lastno prihodnost ter dokaz, da je moč naroda v njegovi povezanosti in odločnosti.
Spomnil je na dogodke iz leta 1941, ko je bila ustanovljena Osvobodilna fronta, ki je povezala različne družbene in politične sile v boju za obstoj slovenskega jezika, kulture in identitete. Osvobodilno fronto je označil za simbol narodne samozavesti in odločnosti, ki ostaja živa vrednota tako tedanjega kot današnjega časa. Predsednik vlade je poudaril, da so ravno pogum, enotnost in odločnost omogočili zmago, ki je združila Slovence in postavila temelje slovenski državnosti.
Ob tem je opozoril, da tudi danes živimo v času, ko se vprašanja miru, varnosti in človekovih pravic znova postavljajo v ospredje. "Ob naraščajočih svetovnih napetostih se moramo zavedati pomena vsakdanje odgovornosti - besed, ki lahko gradijo ali rušijo, dejanj, ki lahko povezujejo ali razdvajajo," je zapisal.

Zato moramo po njegovih besedah varnost razumeti kot skupno odgovornost. Vlada po njegovih besedah pripravlja načrt, ki bo Slovenijo okrepil na treh temeljih: obrambi, družbeni varnosti in celostni družbeni odpornosti, pri čemer ostaja v središču človek, njegovo dostojanstvo in njegove pravice.
Golob je v poslanici opozoril tudi na nevarnosti, ki jih prinašajo populistične ideje in poskusi potvarjanja zgodovine. "Zato moramo ostati budni in zavezani resnici. Svoboda ne pomeni brezbrižnosti, temveč pomeni odgovornost. Demokracija pa zahteva, da se iz zgodovine učimo, in ne, da jo pozabimo," je zapisal.
Poudaril je tudi pomen sodelovanja in skupnih vrednot pri gradnji prihodnosti. "Naj bo ta dan opomnik in spodbuda, da svoboda in demokracija nista samoumevni ter da je mir skupni projekt," je zapisal premier. Poslanico je sklenil z mislijo, da naj bo dan upora proti okupatorju opomnik in spodbuda za ohranitev odprte, pogumne in odporne Slovenije.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.