
Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je med svojim prvim obiskom v Sarajevu poudaril, da Nato ne bo odnehal iskati obtoženih za vojne zločine. "Doslej je bila prijeta približno tretjina obtožencev. Ne bomo odnehali, dokler se ne bodo vsi obtoženi znašli v Haagu," je poudaril Scheffer in dodal, da največjo odgovornost za aretacije obtoženih vojnih zločinov nosijo lokalne oblasti.
Kot je poudaril, morajo oblasti BiH to obvezo izpolniti pred vstopom v Evropo, za polnopravno članstvo v evroatlantski skupnosti pa bo neobhodno potrebno sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Nato in EU želita imeti BiH za partnerja, vendar za partnerja, ki deli naše vrednote," je dejal in opozoril, da pot v Evropo in NATO ni tlakovana z dobrimi nameni, ampak z otipljivimi rezultati.

Po srečanju z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Paddyjem Ashdownom je Scheffer zagotovil, da Nato ne bo pozabil na BiH in odšel. Vrata za Partnerstvo za mir so po njegovih besedah odprta, kar pa je odvisno od uresničitve treh dejavnikov: učinkovitega boja proti korupciji, polnega sodelovanja s haaškim sodiščem in uresničitve zakona o obrambi.
De Hoop je še povedal, da nedavna akcija sil SFOR na Palah, v kateri so iskali nekdanjega političnega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karađića, kaže na odločnost zveze Nato, da privede pred haaško sodišče vse tiste, za katere meni, da so zagrešili zločine na tem območju.

Karađića v akciji sicer niso našli, so pa zbrali številne podatke, ki bi lahko bili koristni za nadaljnje iskanje obtoženih vojnih zločinov. Karađić je na begu, odkar ga je haaško sodišče pred osmimi leti obtožilo genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med vojno v BiH (1992-95). Tako kot vojaški voditelj bosanskih Srbov Ratko Mladić, ki je prav tako na begu, je tudi Karađić med drugim obtožen za pokol v Srebrenici.
Nekdanji nizozemski zunanji minister, ki je krmilo zavezništva od Georgea Robertsona prevzel 1. januarja, je obiskal Zenico, kjer je prisostvoval uničenju večje količine orožja, ki so ga pripadniki SFOR zbrali v operaciji Žetev. Na programu enodnevnega obiska v BiH je imel še srečanja s poveljnikom sil SFOR Virgilom Packettom in predsedujočim ministrskemu svetu BiH Adnanom Terzićem.