Ratko Mladić je prvo noč v priporu preživel v samici, že sinoči pa so mu v branje izročili obtožnico in ga seznanili s postopki. Haaško sodišče je danes sporočilo, da bo Mladić pred sodnika stopil v petek ob 10. uri, vendar ni nujno, da se bo takrat tudi izrekel o krivdi. Sodnike lahko namreč prosi, da mu izrek o krivdi prestavijo za mesec dni.
Glavni haaški tožilec Serge Brammertz je sicer sporočil, da so danes vložili spremenjeno obtožnico zoper Mladića – ta zdaj namesto 15 vsebuje enajst točk – in da še ne ve, ali je realno združiti njegov primer s primerom Radovana Karadžića. Pri tem je poudaril, da bo imel Mladić pošteno sojenje in da bodo upoštevali njegove pravice. "16 let je bežal pred roko pravice in zdaj mora odgovarjati za zločine, ki ga bremenijo," je dejal.
Na novinarski konferenci haaških tožilcev je Brammertz sicer pohvalil delo srbskih oblasti. "Zadnjih nekaj mesecev smo bili zaradi neuspeha pri aretaciji Mladića zelo kritični do Srbije in zahtevali smo napredek," je dejal in dodal, da so danes zadovoljni, ker so ga končno ujeli. "Oblasti v Srbiji smo prosili, naj tako tudi nadaljujejo, saj želimo videti tudi Hadžićevo (Goran Hadžić, op. a.) aretacijo," je povedal.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate Mladićevo pot v Haag:
Mladić je za zdaj še v precejšnji izolaciji. Njegov stik z drugimi priporniki je omejen, poostren nadzor pa je del običajnega postopka. Novost pri prihodu novega pripornika so dodatni zdravniški pregledi, do katerih je Mladić upravičen zaradi slabega zdravstvenega stanja.
Predstavnik haaškega sodišča John Hocking je danes dejal, da je Mladić "izredno kooperativen" in da je poslušal, kar so mu govorili. Z njim so se pogovarjali o postopku, imenovanju odvetnika in podobnih zadevah.
"Diagnoza je zelo resna"
Mladićev odvetnik Miloš Šaljić medtem trdi, da je bila izročitev njegovega klienta haaškemu sodišču napaka. Pravi, da je njegovo stanje zelo resno. Pri tem je za srbski B92 dejal, da so Mladića leta 2009 od aprila do julija zdravili v eni izmed beograjskih bolnišnic. "Ne želim povedati, za katero bolnišnico gre, ker nočem ljudem delati težav,“ je dejal, a dodal, da gre za državno bolnišnico.
Šaljić trdi, da so Mladića v tem času, ko je bil v bolnišnici, operirali in da je bil na kemoterapiji. Dodal je, da ima dokumentacijo, ki to dokazuje, dobil pa jo je v ponedeljek od enega izmed agentov ameriške obveščevalne službe CIA. Dokumente je predal srbskemu posebnemu sodišču za vojne zločine.
Pripor precej luksuzen
Sicer se je Mladić s prihodom v haaški pripor pridružil številnim znanim obtožencem za mednarodne vojne zločine, med katerimi je tudi nekdanji vodja bosanskih Srbov Karadžić.
Kompleks v Scheveningenu sicer velja za precej luksuznega. Priporniki imajo namreč celice, v katerih so sami in ki so velike od 10 do 15 kvadratnih metrov. Od 21. ure do 7.30 so v celice zaklenjeni, in če v tem času še niso zaspani, lahko gledajo televizijo, berejo ali proučujejo svoje primere. Pri tem si lahko pomagajo z računalniki, ki nimajo internetne povezave. Čez dan jim je dovoljeno, da se družijo, pri tem namesto zaporniških oblek lahko nosijo oblačila po lastni izbiri.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.