Film Konklave, ki je bil na zadnjih oskarjih nominiran v osmih kategorijah, v kategoriji za najboljši scenarij pa celo zmagal, velja za veliko filmsko uspešnico lanskega leta. V ekranizaciji simulacije konklava kardinali izbirajo novega papeža. Po smrti papeža Frančiška je gledanost omenjenega filma poskočila za 283 odstotkov. Po podatkih podjetja Luminate, ki spremlja število pretočnih predvajanj, je film 20. aprila – dan pred papeževo smrtjo – dosegel 1,8 milijona minut gledanosti, naslednji dan pa 6,9 milijona minut, poroča Guardian.

"Veliko podrobnosti iz filma je točnih"
Ustvarjalci filma so med ustvarjanjem filma sicer opravili intervjuje s številnimi kardinali, se posvetovali s poznavalci postopka konklava in opravili natančno raziskavo, da bi bil postopek konklava, prikazan v filmu, čim bolj realen. Raziskovalka zgodovine Katoliške cerkve na Univerzi Notre Dame v Indiani v ZDA Kathleen Sprows Cummings je ocenila, da je pri filmu 'veliko podrobnosti točnih'. "Neverjetno je, kako jim je nekaj tako skrivnega uspelo v tako veliki meri pravilno zaobjeti," je dejala.
Kljub temu je po besedah profesorja katoliških študij na Univerzi DePaul Billa Cavanaugha politiziranje verjetno 'nekoliko pretirano'. "Kardinali se ne delijo na progresivne in konservativne tabore," je dejal. Kljub omenjenim upodobitvah pa ocenjuje, da obstajajo kardinali, ki menijo, da je šel papež Frančišek s srečevanjem z malimi ljudmi predaleč.
Velik skok gledanosti je po papeževi smrti zabeležil tudi film Dva papeža iz leta 2019. Z 290.000 minut gledanja je na dan papeževe smrti gledanost poskočila na 1,5 milijona minut (417-odstotni dvig).
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.