Skupina jeznih kosovskih Srbov je danes popoldne v srbski enklavi Goraždevac na jugozahodu Kosova napadla vozila poveljnika Natovih sil na Kosovu (Kfor) Xavier Bout de Marnhaca in vodje misije ZN na Kosovu (Unmik) Joachima Rückerja. V incidentu je bilo poškodovanih več Srbov, de Marnhac in Rücker pa sta ostala nepoškodovana.
Napadalci naj bi v vozila metali kamenje in pri tem vpili "Tu je Srbija". Osebje Združenih narodov je v incidentu posredovalo, vendar pri tem niso uporabili orožja. Rückerja in de Marhnaca so skupaj z novinarji, ki so ju spremljali v Goraždevac, evakuirali s helikopterjem.
Rücker je za RTV Kosovo dejal, da bo obvestil Varnostni svet ZN o današnjem incidentu. Povedal je, da je dobil informacije, da je "Beograd sprožil in podpiral incident v Goraždevcu". Meni, da je to nesprejemljivo, poroča srbski spletni časopis Blic.
Predstavniki Srbskega nacionalnega sveta severnega Kosova in Metohije so po incidentu pozvali najvišje srbske državne organe in obrambnega ministra Dragana Šutanovca, da sprejmejo "konkretne mere zaščite srbskega prebivalstva na ozemlju Srbije“. Zahtevajo tudi Rückerjevo razrešitev s funkcije vodje misije ZN na Kosovu, saj je "srbofob“, poroča spletna stran B92.
Predstavnik regionalne Kosovske policije Avni Đevukaj je dejal, da je policija prijela več oseb in da jih zaslišujejo.
Ban Ki Mun prejel poročilo trojke
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je prejel poročilo pogajalske trojke EU, ZDA in Rusije o pogajanjih med Beogradom in Prištino, v katerem ugotavlja, da strani nista uspeli premostiti razlik glede prihodnjega statusa Kosova in da nobena ni pripravljena odstopiti od svojih stališč. Tiskovna predstavnica ZN Michele Montas je dejala, da bo poročilo članicam VS ZN posredovano v nedeljo zvečer, dan pred iztekom roka za končanje pogajanj.
"To je vredno obžalovanja, ker bi bila rešitev, do katere bi prišli na pogajanjih, v interesu obeh strani," piše v poročilu, ki ga je trojka pripravila po novem večmesečnem krogu pogajanj med Beogradom in Prištino.
Kot so zapisali v poročilu, so na pogajanjih obravnavali širši spekter možnosti, kot so polna neodvisnost Kosova, nadzorovana neodvisnost, razdelitev, pomembna avtonomija, konferederalna ureditev, kot tudi status "tihega dogovora, da se ne strinjajo".
VS ZN bo poročilo obravnaval 19. decembra.
'Srbija se ne bo odrekla Kosovu'
Srbski minister za Kosovo Slobodan Samardžić je EU pozval, naj omogoči podaljšanje pogovorov o prihodnjem statusu Kosova. Ponovil je, da se Srbija ne bo nikoli odrekla Kosovu.
Dejal je, da EU, ki je sicer pomemben igralec na svetovnem prizorišču, nima enotnega mnenja glede reševanja vprašanja Kosova. "Razdeljena je med interno politiko, ki sledi stališču ZDA, in svežimi idejami, ki upoštevajo mednarodno pravo."
Samardžić je zagrozil, da Srbija ne bo dopustila, da bi voditelji kosovskih Albancev enostransko razglasili neodvisnost Kosova. "Srbija ne bo sedela križem rok in to ne bo tako samo kak mesec ali dva. To bomo nadaljevali v nedogled, dokler se stvari ne bodo vrnile nazaj na tir mednarodnega prava," je poudaril in izrazil prepričanje, da bo Srbijo na dolgi rok podprlo veliko držav.
"Srbija je že doživela negativno izkušnjo v času vojne na prostorih bivše Jugoslavije. To je tudi razlog za povečano previdnost , toda državni interesi se branijo tudi z vojno,“ je povedal Simić.
Predsednik Foruma za varnost in demokracijo general Ninoslav Krstić je prepričan, da akcijski načrt Ministrstva za zunanje zadeve, ki velja za državno tajnost, vključuje tudi vojno intervencijo.
Natove sile ostajajo na Kosovu
"Vsi so poudarili, da znotraj EU potrebujemo konsenz, da ne bi izgubili nadzora nad položajem na Kosovu," je dejal belgijski zunanji minister Karel De Gucht.
Po pisanju časnika Financial Times bo zavezništvo prihodnji teden aktiviralo dva dodatna bataljona s skupno 1600 vojaki iz Italije in Velike Britanije, potem ko so na Kosovo že pred dnevi napotili 550 dodatnih vojakov za zaščito srbske manjšine v pokrajini. Skupaj z dodatnimi bataljoni naj bi imel Nato na Kosovu okoli 19.000 vojakov.
Lavrov: Rešitev za Kosovo mimo VS ZN - nestabilna Evropa
Rusija na eni strani ter ZDA in večina članic EU na drugi so danes potrdile neenotnost glede prihodnje usode Kosova tri dni pred koncem predvidoma neuspešnih pogajanj med Beogradom in Prištino. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je namreč po srečanju s kolegi iz Nata poudaril, da mora rešitev za Kosovo potrditi VS ZN, torej tudi Rusija. "Kdor bi šel proti temu, bi šel navzdol po zelo spolzkem klancu. To zagotovo ne bo pomagalo k stabilnosti Evrope," je ponazoril.
"Podpiramo samo rešitev, ki bo sprejemljiva za obe strani, Beograd in Prištino," je ponovil stališče Rusije, ki je v procesu pogajanj o prihodnjem statusu Kosova vseskozi podpirala srbsko zahtevo, da Kosovo ostane del njenega ozemlja.