Na zgodovinskem srečanju, kakršnega v 2000-letni zgodovini Cerkve še ni bilo, sta se prvič po menjavi na čelu Cerkve v Castel Gandolfu srečala papež Frančišek in njegov predhodnik Benedikt XVI.
Ob vhodu v papeško rezidenco se je zbrala množica vernikov in novinarjev, vendar se dostojanstvenika nista pokazala množici. Kot je po srečanju povedal vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi, je Benedikt XVI. svojega naslednika objel. "Bil je čudovit objem," je povedal.
Sogovornika sta se najprej sestala na pogovoru v knjižnici palače, ki je trajal 45 minut. Po besedah Lombardija je šlo za "trenutek najgloblje bližine". Benedikt XVI. naj bi Frančišku obljubil poslušnost, Frančišek pa se mu je zahvalil za pontifikat.
Nato sta skupaj molila v kapeli palače. "Benedikt je svojemu nasledniku ponudil častno mesto, a mu je Frančišek odvrnil, da sta brata, in vztrajal pri tem, da skupaj klečita na isti klopi," je povedal Lombardi.
Sledilo je skupno kosilo, ki sta se ga udeležila tudi oba tajnika Frančiška in Ratzingerja. Pozneje se je papež Frančišek vrnil v Vatikan.
85-letni Benedikt XVI. je minuli mesec postal prvi papež po 700 letih, ki je odstopil. Po osmih letih je pontifikat končal s pojasnilom, da so mu preveč opešale moči, da bi bil kos zahtevni službi. Kardinali so nato 13. marca že na drugi dan konklava na apostolski sedež posedli 76-letnega argentinskega kardinala Jorgeja Maria Bergoglia, ki si je izbral ime Frančišek.
Nekdanji papež, ki bo še naprej lahko nosil bela papeška oblačila, naj bi se naslednji mesec preselil v nekdanji samostan znotraj vatikanskih zidov.
Današnje srečanje je zgodovinsko, ker sta se v zgodovini Cerkve pred Benediktom XVI. položaju odpovedala le dva papeža. Zadnji, ki je odstopil, je bil Celestin V. leta 1294, a ga je njegov naslednik Bonifacij VIII. dal zapreti in ni podatkov, da bi se po odstopu prvega kdaj srečala.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.