Pred višjimi sodniki ljubljanskega okrožnega sodišča je odločanje o zadevi Patria. V sredo je razpisana javna seja senata, vendar njihova odločitev najverjetneje ne bo znana še isti dan. Obramba je v pritožbi na prvostopenjsko obsodilno sodbo predlagala oprostitev trojice obsojenih, tožilstvo pa predlaga potrditev sodbe.
Ljubljanska okrajna sodnica Barbara Klajnšek je predsednika SDS in nekdanjega premiera Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča 5. junija lani obsodila zaradi obtožb o kaznivih dejanjih, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo je obsodila na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.
SDS: Pričakujemo zaključek sramotnega procesa, ki jemlje ugled pravosodju
V SDS pričakujejo oprostilno sodbo za predsednika stranke Janšo. Pričakujejo "zaključek sramotnega procesa, ki jemlje ugled slovenskemu pravosodju", je danes dejal strankin poslanec Zvone Černač. Vztrajajo, da ne gre za praven, pač pa politično montiran proces, čigar edini namen je odstranitev Janše iz političnega prostora.
Černač ni seznanjen z napovedanim shodom ob obravnavi na sodišču. Je pa spomnil, da bo obravnava javna; tudi sam bo prisoten, prav tako številni ljudje, ki ta proces "čutijo kot odklon od pravičnosti in od standardov, h katerim se je Slovenija zavezala pred 24 leti, ko je postala samostojna". V SDS so prepričani, da ni utemeljenega razloga za zavlačevanje postopka v zadevi Patria in za to, da višje sodišče odločitve ne bi izreklo že v sredo ali v nekaj naslednjih dneh.
Krkovičev zagovornik: Sodišče jih lahko samo oprosti ali postopek vrne na prvo stopnjo
Obsojena trojica sodbo označuje za politični konstrukt, že od začetka postopka tudi trdijo, da so nedolžni. Njihovi zagovorniki so spisali pritožbe, v katerih predlagajo spremembo sodbe in oprostitev. Krkovičev zagovornik Jože Hribernik je povedal, da jih sodišče lahko samo oprosti, on druge rešitve ne vidi.
Poleg tega je obramba Črnkoviča dodatno predlagala, naj sodišče v primeru, da se ne odloči za oprostilno sodbo, zadevo zaradi nekaterih napak, do katerih naj bi prišlo med sojenjem, ponovno vrne na prvo stopnjo.
Tožilstvo se na sodbo ni pritožilo, sodišče je namreč v izreku popolnoma sledilo njihovemu predlogu. V odgovoru na pritožbo pa je vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc predlagal potrditev prvostopenjske sodbe.
Zadeva Patria zastara avgusta prihodnje leto
Nekdanji predsednik vlade Janša naj bi v poslu nabave oklepnikov obljubo nagrade sprejel za stranko SDS. Črnkovič naj bi Zagožnu in Krkoviču za SDS obljubil delež dobička Rotisa, ki bi ga ta ustvaril, če bi postal lokalni zastopnik Patrie. Krkovič naj bi to obljubo plačila deleža dobička sprejel v zameno, da kot pomočnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske podpira Rotis pri prizadevanjih, da postane lokalni partner Patrie.
Seja senata višjega sodišča se začne s poročilom sodnika poročevalca, nato vsaka stran predstavi svoja stališča. Senat lahko svojo odločitev razglasi po seji ali pa jo strankam v 30 dneh pošlje pisno, kar je bolj običajno.
Sodišče druge stopnje lahko pritožbo zavrne kot neutemeljeno in potrdi sodbo sodišča prve stopnje ali razveljavi to sodbo in pošlje zadevo sodišču prve stopnje v novo sojenje. Lahko pa tudi višji sodniki sami spremenijo prvostopenjsko sodbo. Če bi se zadeva vrnila v ponovno sojenje, bi se sodišče zagotovo znašlo v časovni stiski, saj bo zadeva Patria zastarala avgusta prihodnje leto.
KOMENTARJI (1076)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.