Slovenija

Začetek krvodajalske akcije Častim pol litra

Ljubljana/Maribor/Koper/Nova Gorica/Novo mesto, 10. 10. 2022 08.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Začela se je tradicionalna krvodajalska akcija Častim pol litra, ki jo organizirajo študentske organizacije. Akcija bo potekala ves oktober, kri pa bo mogoče darovati v več krajih po Sloveniji. Za udeležbo v akciji se je treba predhodno naročiti, študenti, ki jim predlagani termini ne ustrezajo, pa so vabljeni, da se kadar koli zglasijo na območnih enotah Zavoda RS za transfuzijsko medicino, saj so potrebe po krvi skozi celo leto velike.

"Tokratna akcija je še posebej pomembna, saj je bilo v zadnjih dveh koronskih letih za več kot tretjino manj novih krvodajalcev. Zato je pomembno, da tokrat mladi priskočimo na pomoč, darujemo kri ter postanemo redni krvodajalci," so navedli v Študentski organizaciji Slovenije.

V ŠOS so veseli, da bo po dveletnem premoru zaradi epidemiološke situacije v državi akcija ponovno potekala na tradicionalen način, tudi na terenu, obenem pa upajo, da se bo trend naraščanja števila krvodajalcev iz preteklih let povečal.

Krvodajalstvo, krvodajalci
Krvodajalstvo, krvodajalci FOTO: Bobo

"Častim pol litra je trenutno med najbolj znanimi in uspešnimi projekti Študentske organizacije Slovenije. Z njim študentke in študenti ozaveščamo o pomenu darovanja krvi in nesebični pomoči drugim ljudem," so v ŠOS povzeli besede predsednice Marike Gruber.

Da zadostimo potrebam zdravstva po krvi, v Sloveniji vsak dan potrebujemo 350–400 krvodajalcev. Kri zdravega človeka je nenadomestljivo zdravilo in izredno dragoceno darilo. Ker ima darovana kri rok trajanja in ker se potrebe zdravstva po darovani krvi hitro spreminjajo, želi ŠOS v bazo krvodajalcev povabiti čim več študentov in tako že med mladimi odraslimi spodbuditi zavedanje o nujnosti pomoči sočloveku, so zapisali v sporočilu za javnost.

Krvodajalsko akcijo jeseni in spomladi organizira ŠOS skupaj s študentskimi organizacijami univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter študentskimi klubi, Zvezo študentskih klubov Slovenije, Rdečim križem Slovenije in Zavodom RS za transfuzijsko medicino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resslovenka
10. 10. 2022 13.58
+1
Pohvalno! 👍
devote
10. 10. 2022 11.33
+0
blizje bot bo fronta vec bo teh krvodajalskih akcij
Milekmamilek
10. 10. 2022 10.13
-1
vse lepo in prav. Tudi sam darujem kri. Največkrat v laškem. Sem pa poeti se odločil darovati v Ljubljani. In tu nastane problem. Da v digitalni dobi nimamo enega enotnega registra darovalcev. Izpolniti sem moram dva formularja, potem še napisati kdaj sem nazadnje daroval. A ne bi bilo boljše, pokažeš osebno in v sistemu imajo vse podatke, in tako daruješ bilo kje v Sloveniji....
Grinsekatze
10. 10. 2022 09.44
+4
Ali cepljeni lahko tudi darujejo kri?
Andree
10. 10. 2022 10.15
+0
Tanek_led
10. 10. 2022 10.49
+3
Ja, samo kri cepljenih gre na čiščenje v sosednjo austrijo.
Slovenske krize sin
10. 10. 2022 15.38
+1
Glotis
10. 10. 2022 09.25
+13
Moj stric Miha je bil fanatičen krvodajalec. Njegova številka je bila krepko čez 50 na kar je bil zelo pomosen. Bil je tudi na klic, če so nujno rabili njegovo krvno skupino. Ko je zbolel za covidom v naši bolnišnici prostora za njega ni bilo. Poslali so ga v zakotno regionalno bolnišnico kjer je po nekaj dneh umrl. Kako je bil oskrbljen ne bomo nikoli izvedeli. S tem želim samo povdarit dvoličnost naše družbe. Ko nekaj rabijo te vabijo z nasmegom in lepo besedo, ko ti rabiš se postavi v vrsto in prosi miloščino.
Julijann
10. 10. 2022 09.12
+3
V Sloveniji je že od nekdaj razvito prostovoljno krvodajalatvo. Tudi pod novim družbenim sistemom, se je prostovoljnost ohranila. A na drugi strani nam zdravstvene storitve šepajo vsako leto bolj. Le kako slabše bi šele bilo, če bi zdravstvo moralo kri kupovati, kot jo v Avstriji itd.
KaiC
10. 10. 2022 10.41
+5
Nič ne bi bilo slabše. Bilo bi bolj fer- za ljudi. Ne pa da ti na koncu, če imaš srečo, mogoče dajo za jest.
Julijann
10. 10. 2022 11.13
-1
Že sedaj komaj shajajo, menda ni debarja in potem si predstavljaj, da bi mogli še kri kupovat. Potem bi bilo zdravstvo še bolj brez denarja.
KaiC
10. 10. 2022 12.03
+5
Bi se mi smilili, če ne bi sam doživel praznih čakalnic istočasno pa nevljudne medicinske sestre, ki je s kavico v roki trdila, da imajo gužvo in me zato nismo mogli sprejet. Čakalne dobe pa 6 let. Odvečno kri katero ne porabimo, se proda drugim državam. Vse države v okolici krvodajalcem plačajo. Z razlogom. Ljudje dajemo v državo več kot 50% svoje plače in to je brez vračunanega DDVja, dohodnine, davkov na imetje in davek na že obdavčeno pokojnino.