Na konferenci je dejal, da gre za kompetentnega človeka in da bi boljšega človeka, ki bi bil tudi pripravljen prevzeti to funkcijo, ta trenutek težko našli.
''Zagotovljenih je več kot dovolj podpisov,'' je še zatrdil Vogrin in dodal, da je že povprašal odgovorne v državnem zboru, kakšna bi bila najboljša strategija vložitve kandidature. Imen kljub temu ne želi razkriti, dejal pa je, da bo kandidatura vložena do četrtka do polnoči.
Kdo je Radonjič?
Radonjič je doktor ekonomskih znanosti in trenutno redni profesor marketinga na mariborski Ekonomsko-poslovni fakulteti. Bil je član Zaresa. Kot je dejal, je zdaj popolnoma nestrankarski kandidat, saj je bil član Zaresa le sedem mesecev.
Na novinarski konferenci je dejal, da je pripravljen pomagati. ’''Zanima me, kaj naj naredimo za dobrobit Slovenije do volitev. Moj namen je združiti vse parlamentarne stranke,'' je povedal.
Meni še, da imajo program, ki bi ga lahko izpeljali. "Ne gre za norčevanje, imam veliko izkušenj, marsikaj sem že delal," je dejal Radonjič, ki Vogrina ni spraševal, kateri poslanci ga podpirajo.
Pojasnil je, da ga je k odločitvi, da kandidira za mandatarja, spodbudilo dejstvo, da smo še ne tako dolgo nazaj bili na 26. mestu lestvice razvitosti držav, danes pa smo po konkurenčnosti uvrščeni nekje okoli 50. mesta, po mednarodni prepoznavnosti morda še nižje. Ob tem se je vprašal, ali si Slovenija ne zasluži, da ponovno pride med najbolj razvite dežele.
Pahor nima prostih rok
Dogajanje v parlamentu je komentiral tudi predsednik republike Borut Pahor. Javnost je prosil za razumevanje, saj ''pri razpustu parlamenta in razpisu volitev nimam prostih rok''. Volitve 13. julija še zdaleč niso idealen čas, a med slabimi možnostmi je ta najboljša, avgust je še slabši, septembra pa niso mogoče, je dejal Pahor.
Vsako morebitno odlašanje s predlaganjem mandatarja bo volitve zamaknilo, a to je odločitev državnega zbora, je Vogrinov predlog komentiral prvi mož države. Opozoril je, da morajo vsi, ki odlašajo z volitvami, vedeti, da prevzemajo odgovornost za to, da do konca leta ne bomo imeli vlade s polnimi pooblastili.
''Poslanci naj po svoji vesti razmislijo, ali mandatarja iščejo samo zaradi poskusa zamika volitev,'' je dejal Pahor.
Glede napovedane vložitve ustavne presoje v primeru volitev v juliju Pahor pravi, da nima nič proti, če bo kdo zahteval presojo ustavnosti, saj bomo imeli tako "jasnejše principe in navodila za ravnanje v prihodnje".
Spet je poudaril, kako pomembno je za Slovenijo, da čim prej dobi vlado s polnimi pooblastili, ki se bo lahko lotila tudi potrebnih reform. "Mislim, da Slovenija potrebuje vlado, ki upravlja in vodi državo, vlado, ki ima zaupanje, ki ga dobi na volitvah," je dejal.
SDS Radonjiča ne bo podprl
V SDS kandidature ekonomista Radonjiča za mandatarja ne nameravajo podpreti, saj so že večkrat povedali, da zagovarjajo predčasne volitve, je pojasnil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Kot je dejal, se iz razmer globoke gospodarske in politične krize, v katerih se je znašla država, namreč "ni smiselno norčevati". Tanko je na današnji novinarski konferenci ocenil, da očitno ne gre le za osebni predlog poslanca Vogrina, ampak so pri pripravi kandidature sodelovali še nekateri drugi. Po njegovi oceni akterji, ki niso pripravljeni na volitve, iščejo rezervne različice, da bi pridobili na času in da bi volitve zavlekli v jesen.
PS ne zapira vrat
Vodja poslanske skupine PS Jožef Kavtičnik pa je pred predstavitvijo kandidata za mandatarja dejal, da ''nobenemu ne zapiramo vrat, pripravljeni smo se pogovarjati z vsemi in nobenega prej ne okarekteriziramo za dobrega ali slabega''. Dejal je še, da k zadevi pristopajo resno, ne bodo pa podprli nobenega slamnatega mandatarja. Prav PS je bila prva skupina, ki se ji je Radonjič predstavil.
Poslanci PS na srečanju z morebitnim kandidatom za mandatarja niso govorili ne o podpisih ne o podpori. Poslušali so njegovo predstavitev, ki je bila zanimiva, je po srečanju dejal Kavtičnik. O Radonjiču, ki je bil po srečanju v PS redkobeseden, bodo v četrtek razpravljali člani sveta PS.
Predsednik PS Zoran Janković je dejal, da Radonjičevo morebitno kandidaturo težko komentira, ker ga ne pozna. Ponovil je, da ni pripravljen podpreti nekoga, ki ni dovolj kompetenten in nima izkušenj v gospodarstvu.
Ambrožič dal podpis, Zanoškar čaka na morebitno širšo podporo
Nepovezani poslanec Borut Ambrožič je povedal, da je dal svoj podpis za kandidaturo Radonjiča. Kot je dejal, svoj podpis pod kandidaturo Radonjiča smatra "kot domoljubno dejanje v izogib predčasnih volitev, zoper katere so opozarjali nekateri eminentni pravni strokovnjaki, med njimi tudi Rajko Pirnat". Po njegovih informacijah je prvi, ki je oddal svoj podpis.
Nepovezani poslanec Matjaž Zanoškar kandidata Radonjiča ne pozna. "Če bi se nekatere stranke pozitivno opredelile do njega in dale znak, da je to kader, ki bi lahko kompetentno sestavil vlado in jo vodil naprej, bi moje soglasje imel," je dejal Zanoškar.
SD podpisov ne da, prav tako ne SLS
Vodja poslancev SD Matjaž Han je dejal, da njihovi poslanci ne bodo prispevali podpisov podpore. Če bo tehnična vlada vendarle izvoljena, bo SD po njegovih besedah v opoziciji.
Nihče od poslancev SLS ne bo dal podpisa pod predlog za mandatarja. Poslanka SLS Jasmina Opec pa je v videoizjavi poudarila, da se v stranki zavzemajo za čimprejšnje predčasne volitve.
NSi razočaran nad Vogrinom, DL se z Radonjičem nima namena niti sestati
NSi pa je prek Twitterja sporočila, da ne bo podprla predlaganega kandidata za mandatarja. ''Zavzemamo se za čimprejšnje predčasne volitve,'' so še dodali. Poslanec NSi Jožef Horvat je v izjavi za medije spomnil, da so predsedniku Pahorju sporočili, da ne bodo podprli nobenega kandidata za mandatarja. In kot pravi, se pri njih držijo načela "beseda velja".
Hkrati dodaja, da je treba čim prej dobiti novo, kredibilno vlado, ki bo pripravila novo razvojno paradigmo za Slovenijo. Nad Vogrinom je izjemno razočaran, kar Vogrin in morebitni sopodpisniki kandidature počnejo, pa ni dobro za Slovenijo, še pravi. Na račun državljanov, ki danes ne vedo, kaj bodo jutri dali v lonec, se ne gre norčevati še pravi horvat in dodaja, da zato ostro obsojajo "ta njegov šov, ne glede na to, koga je privlekel kot kandidata za mandatarja".
Meni, da bi lahko bil namen tistih, ki bi prispevali podpise, da se volitve zavlečejo in se morda ustanovi še kakšna stranka in da se konsolidirajo stranke, društva gibanja, predvsem na levici. Vogrin program, po katerem bi vse parlamentarne stranke dobile sorazmeren delež ministrskih sedežev po oceni Horvata ni realen.
Tudi v poslanski skupini DL ne bodo dali podpisov podpore za Radonjičevo kandidaturo, je dejal vodja poslanske skupine Rihard Braniselj. Dodal je, da DL "pri tem neresnem početju ne bo sodeloval". Zato se z Radonjičem tudi ne nameravajo sestati.
Nepovezani poslanci z Alenko Bratušek kandidata verjetno ne bodo podprli
V poslanski skupini nepovezanih poslancev, ki se je zbrala okrog premierke v odstopu Alenke Bratušek, so bolj previdni. Pravijo, da kandidature ne bodo komentirali, dokler ne bo imela zagotovljenih potrebnih deset podpisov poslancev.
Je pa vodja te poslanske skupine Jani Möderndorfer v torek, ko ime potencialnega kandidata še ni bilo znano, dejal, da za nobenega več ne da roke v ogenj, vendar verjame, da iz njihove poslanske skupine ni podpisa za novega mandatarja.
Möderndorfer je sicer že v preteklosti ocenil, da bi tisti, ki bi predlagal kandidata za mandatarja in s tem podaljšal postopke za okoli teden dni, ravnal neodgovorno.
Tako ostaja neznanka, katerih deset poslancev bi utegnilo podpreti imenovanje Radovnjiča za premierja. Iz zgoraj navedenga je jasno, da bosta kandidaturo podprla le Vogrin in Ambrožič.
KOMENTARJI (1696)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.