"Vojna" vlade oziroma njenega urada za komuniciranje (Ukom) s Slovensko tiskovno agencijo (STA) kljub drugačnemu vtisu v javnosti še ni končana. Potem ko je Ukom konec januarja po več mesecih le poravnal vse zapadle obveznosti, je danes sporočil, da se je s tem "končalo kakršno koli pogodbeno razmerje med Ukomom in STA": "Zato se zdi skoraj neverjetna situacija, da je direktor STA Bojan Veselinovič za dejavnosti, ki jih je opravljal v januarju, poslal račun v višini 169.000 evrov na Ukom. Ukom seveda nima nobene pravne osnove, na podlagi katere bi lahko plačeval račune, ki mu jih pošiljajo podjetja, s katerimi nima urejenega pogodbenega razmerja. Prav zato je moral Ukom plačilo računa zavrniti."
Saga se je začela odvijati že jeseni, ko je vlada med sklepe dopisne seje skrila ustavitev izplačil naši osrednji tiskovni agenciji. Po več mesecih so, tudi po posredovanju Bruslja in koalicijskih partneric, le poravnali pogodbene dolgove za nazaj, zdaj pa so očitno dobili nove vzvode za pritisk na neodvisno poročanje. Omenjena pogodba je osnova za izplačevanje proračunskih sredstev.
Da bi razumeli razsežnost takšne odločitve, moramo poznati zakon, ki ureja delovanje STA. Ta določa, da "STA opravlja javno službo vsakodnevnega ustvarjanja, pripravljanja, arhiviranja in posredovanja povzetkov novic, ki vsebujejo ključne, najbolj bistvene podatke o dogodku, o dogajanju v Republiki Sloveniji in po svetu". Njen edini ustanovitelj in družbenik je Republika Slovenija, v njenem imenu pravice družbenika izvaja vlada. In še: "Dolžnost ustanovitelja je zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA ter primerno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega Poslovnega načrta STA."
Ukom v sporu s STA vztraja, da je predstavnik upravitelja in da bi moral zato imeti dostop do vse dokumentacije, povezane s poslovanjem STA. Še več, s svojimi zahtevami so posegali tudi v vsebinsko neodvisnost agencije. Spomnimo, da je Ukom, ki ga vodi nekdanji namestnik odgovornega urednika STA Uroš Urbanija, med drugim zahteval seznam vseh prihodkov, kopije vseh pogodb iz naslova tržne dejavnosti, seznam pogodb in plač zaposlenih in sodelavcev, celo podatke o učinkih točno določenega oglasa ... Podvomil je tudi v uredniške odločitve. Urbanijo je, podobno kot Janeza Janša, očitno zmotil intervju z raperjem Zlatkom, za katerega naj bi STA porabil preveč besed, pojasnila pa je pričakoval tudi zaradi objave članka, v katerem se STA odziva na Janševo zmerjanje agencije z nacionalno sramoto.
Danes so sporočili, da zahtevane informacije še vedno pričakujejo. "Če se bo izkazalo, da si je direktor STA Bojan Veselinovič premislil in Ukom priznava kot 'predstavnika ustanovitelja', bo Ukom pripravil novo pogodbo, na podlagi katere bo mogoče v skladu s slovensko zakonodajo izvesti financiranje STA. Žal do danes direktor Veselinovič ni izrazil nobenega interesa, da bi se ta pogodba sklenila," so zapisali.
STA sicer opravlja tudi tržne storitve za vladno administracijo. Veselinoviča so zato zaprosili za cenik storitev, s katerim pa niso najbolj zadovoljni. "V nadaljevanju je direktor Veselinovič res poslal ponudbo, vendar za razliko od preteklih let, ko je vladni administraciji priznaval občutne popuste (cca. 60 %), se je tokrat odločil, da teh popustov ni, posledično pa bo morala vlada stvari dodatno racionalizirati. Ukom je zagovarjal in bo zagovarjal racionalno in zakonito porabo davkoplačevalskega denarja," so zapisali.
Pa čeprav je več uglednih pravnikov, med njimi Andraž Teršek, že večkrat jasno povedalo, da Ukom nima pooblastil, da bi tiskovni agenciji, ki prav letos praznuje 30 let delovanja, odtegnil financiranje.
"Nova ofenziva"
"Z današnjim sporočilom za javnost in pisno zavrnitvijo zahtevka za plačilo opravljene javne službe v januarju, ki smo ga prejeli na STA, je direktor Uroš Urbanija dal vedeti, da začenja novo ofenzivo napadov na osrednjo tiskovno agencijo pri nas. Z ene strani ga ob sklicevanju na anonimna elektronska sporočila skrbi raven plač, ki na STA res niso visoke, z druge strani pa vnovič ne namerava plačati opravljenega dela agencijskih novinarjev. In za povrh ponavlja netočen podatek o plači direktorja, ki je bil že javno demantiran," pa v odzivu na dogajanje pravi direktor STA Veselinovič.
"Naravnost srhljiva sta pretvarjanje in sprenevedanje, da ni pravne osnove za plačilo opravljene javne službe. Sedmi protikoronski zakon PKP 7 jasno določa, da se 'STA ne glede na to, ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo o opravljanju javne službe, iz proračuna države za leto 2021 za opravljanje javne službe zagotovijo sredstva v skladu s sprejetim Poslovnim načrtom za leto 2021.' V skladu s tem zakonskim določilom smo po napotkih ministrstva za finance mesečni zahtevek za januar poslali Ukomu. Znesek, ki ga navaja, predstavlja eno dvanajstino letnega nadomestila v letošnjem poslovnem načrtu, ki ga je sprejel nadzorni svet STA in je bil poslan na vlado. Pri tem ne uhajamo v to, ali je Ukom predstavnik ustanovitelja ali ne. Za takšno pooblastilo mora poskrbeti vlada. Spomnimo pa, da se je lani decembra prav prek dokumenta Ukoma, pridobljenega po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, izkazalo, da ne obstaja pravni akt vlade, s katerim bi ta pooblastila Ukom, da nastopa v njenem imenu v vlogi družbenika v razmerju do STA. Vnovič poudarjamo, da so vse zahtevane listine vedno na voljo tako vladi kot vsem nadzornim organom", poudarja Veselinovič.
Poln izpuščenih dejstev in neresnic je tudi Ukomov povzetek dogovarjanja o tržni pogodbi, po kateri STA vsako leto zagotavlja storitve za potrebe vladne administracije, nadaljuje Veselinovič: "Tako je bilo vseh minulih 29 let od nastanka naše države in hkrati agencije. Potvorb za zdaj ne bomo komentirali javno, saj gre za naš poslovni odnos z naročnikom. Dejstvo pa je, je direktor Ukoma z zavlačevanjem in namernim zavajanjem razdrl dolgoletno partnersko sodelovanje, za katerega smo si na STA nenehno prizadevali. Prav zato že drugi mesec zapored uporabnikom v vladni administraciji omogočamo dostop do svojih storitev, pa čeprav še ni prišlo do podpisa pogodbe za letos, saj na dogovor še vedno računamo."
"Skupni imenovalec vsega napisanega so torej finančno izžemanje tiskovne agencije, netenje notranjih nemirov in obračunavanje z njenimi sodelavci v javnosti. Tega pa odgovorni lastnik ne počne," še zaključuje prvi mož STA.
KOMENTARJI (549)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.