Vlada je danes plačala zaostale obveznosti do STA, kar na STA sprejemajo z olajšanjem. Ob tem pa vlado pozivajo k zagotovitvi financiranja v letu 2021 brez nadaljnjih pogojevanj, so sporočili in dodali :"Financiranje javne službe STA namreč ne more biti začasna rešitev, pač pa je zakonska obveza vlade."
Glede na to, da je nadzorni svet STA sprejel poslovni načrt družbe za leto 2021 in ga posredoval vladi, je izpolnjena zakonska podlaga za financiranje javne službe v letošnjem letu, izpostavljajo. V STA pričakujejo, da bo vlada v prihodnje spoštovala zakonodajo in izpolnjevala svoje obveznosti, tako kot STA že skoraj 30 let opravlja svojo obveznost javnega obveščanja.
Neodvisnost nacionalne tiskovne agencije je zagotovljena z zakonom o STA, uveljavljenim leta 2011, s katerim je Slovenija tedaj status agencije uredila v skladu s sodobnimi normami, so spomnili na STA.
"Na podlagi sporočila evropske komisarke Margrethe Vestager, ki ga je Urad vlade za komuniciranje prejel 13. januarja 2021 in ki nakazuje možnost pozitivne odločitve Evropske komisije glede nakazila državne pomoči za STA, je bilo danes začasno, do dokončne odločitve Evropske komisije, odobreno izplačilo v okviru določb PKP 7," pa so dopoldan sporočili z vlade.
Spomnimo. Vlada je na zadnji novembrski dopisni seji po tihem ukinila financiranje STA. Osrednji slovenski tiskovni agenciji je očitala kršitve, zaradi katerih naj ne bi bilo mogoče izvajati pogodbe o opravljanju javne službe za lansko leto, prav tako tudi ne skleniti pogodbe za letošnje. Omenjena pogodba je osnova za izplačevanje proračunskih sredstev.
STA je ostala brez plačila za opravljanje javne službe za oktober in november, vlada oziroma njen urad za komuniciranje pa ji je odtegnil tudi plačilo za že opravljene storitve za potrebe vladne administracije za zadnje tri mesece lanskega leta.
STA je bila brez sredstev države za opravljanje javne službe že 49. dan.
Zadeve so se začele razpletati šele zadnji dan leta, ko je uspelo poslancem na predlog SMC v sedmi paket protikoronskih ukrepov vnesti določilo, ki vladi daje rok za poravnavo vseh obveznosti do STA. V petek, ko se je iztekel, na računih agencije še vedno ni bilo sredstev, vlada pa je našla izgovor, da mora v Bruslju preveriti, ali morda ne gre za nedovoljeno državno pomoč. Na Ukomu so takrat napovedali, da bo zakonsko določen znesek za opravljanje javne službe nakazan takoj, ko bo Evropska komisija dala pozitivno mnenje.
To je prišlo včeraj. Slovenske oblasti so same pristojne za preverjanje pravil in izvrševanje državne pomoči STA brez odobritve Evropske komisije, kar počnejo že skoraj deset let, sta zapisali evropski komisarki za konkurenco Margrethe Vestager ter za vrednote in preglednost Vera Jourova. Slovenske oblasti lahko odobrijo pomoč brez vnaprejšnjega obveščanja komisije, če letni znesek pomoči ne presega 15 milijonov evrov, sta še pojasnili.
Višina sredstev, ki jih STA letno dobi od države za opravljanje javne službe obveščanja, znaša približno dva milijona evrov, skupni prihodki agencije, ki se ukvarja tudi s tržno dejavnostjo, pa nekaj več kot štiri milijone evrov.
Dogajanje so obsodili v vladni SMC. Podpredsednik stranke in predsednik DZ Igor Zorčič je včeraj dejal, da je zavlačevanje nedopustno in da je vlada dolžna upoštevati voljo državnega zbora. Predsednik SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek o tem vodi pogovore s predsednikom vlade Janezom Janšo, v primeru neuspešnega dialoga pa da bodo na vlado posredovali predlog gradiva za realizacijo in zahtevali obravnavo na vladi. Ob tem so poudarili, da vsaka demokratična država potrebuje dobro delujočo nacionalno tiskovno agencijo.
Počivalšek se je na informacijo o odobritvi izplačila že odzval. "Uspelo nam je rešiti trenutni zaplet glede financiranja STA, ki bo prejel sredstva za opravljanje javne službe. Ostaja pa naloga in odgovornost vseh vpletenih, da v izogib ponavljanju takih težav ustrezno uredijo pogodbeno razmerje med STA in Ukomom," je zapisal.
Evropsko združenje tiskovnih agencij pozdravilo odločitev o začasni odobritvi izplačila STA
Evropsko združenje tiskovnih agencije (EANA) je pozdravilo razplet dogodkov. Odlične novice iz Slovenije za našo članico, so zapisali v odzivu.
EANA, ki združuje 32 evropskih tiskovnih agencij, med njimi francosko AFP in nemško DPA, se je decembra lani pridružila pozivu komisarke Sveta Evrope za človekove pravice Dunje Mijatović, naj vlada nemudoma zagotovi financiranje STA. Vlado je združenje tudi pozvalo, naj preneha izvajati pritisk na STA. V torek je združenje opozorilo, da je neupoštevanje zakona o STA s strani vlade poraz pravne države.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.