V slovenski javnosti danes odmeva sporna vladna odločitev, da po skoraj 30 letih delovanja ustavi financiranje Slovenski tiskovni agenciji. Kot razlog direktor Ukoma, Uroš Urbanija, navaja domnevno skrivanje podatkov oziroma, da direktor Bojan Veselinović ni posredoval dokumentov, iz katerih bi bilo razvidno poslovanje STA, in da zato ne morejo nadaljevati z izplačili na podlagi že sklenjene pogodbe.
Veselinović na to odgovarja: ""Od sredine oktobra, takrat je premier Janša na Twitterju zapisal, da je STA nacionalna sramota, smo dobili 12 dopisov, ki jih je podpisal direktor Ukoma Uroš Urbanija. Odgovorili smo na prav vse dopise, pri njegovih zahtevah za poslovne listine in podatke ter občutljive osebne podatke pa opozarjali, da niti en njegov dopis ni ustrezal zakonskim normam, ki so predpisane tako glede tega, kdo ima pravico do vpogleda, kakor tudi glede načina vpogleda, pri čemer je edini družbenik nacionalne tiskovne agencije po Zakonu o STA Vlada Republike Slovenije. Nobenega razloga nimamo za prikrivanje česarkoli. Naše poslovanje je transparentno, vsako leto pregledano z notranjimi in zunanjimi revizijami, sproti pa poročamo tudi NS STA. Očitno gre pri vsem skupaj tudi za nezaupanje do nadzornikov STA, ki so bili imenovani v Državnem zboru, in to z večino glasov vseh poslancev."
Medtem se vrstijo očitki nadaljnjem boju Janševe vlade proti medijem ter o orbanizaciji slovenskega medijskega prostora. Kritike prihajajo celo iz koalicijskih vrst, pa čeprav gre za odločitev, ki so jo sprejeli na seji vlade, v kateri sodelujejo.
Na svoji spletni strani se je na vladni sklep odzval tudi pravni strokovnjak Andraž Teršek, ki je bil sam kratek čas član nadzornega sveta STA, in uvodoma zapisal, da je Slovenska tiskovna agencija institucija, "ki hkrati odraža državnost in jo sodoloča. Četudi samo posredno. Tudi STA je institucionalna oblika, skozi katero se v družbenem vsakdanu odražata 2. in 39. člen Ustave, ki sta normativni predpogoj sodobnega političnega sistema in pravnega reda: demokratičnost kot vrednota in svoboda izražanja kot pravica in vrednota."
Nadaljuje, da brez institucionalizacije orodij, mehanizmov in tehnik za zagotavljanje pretoka informacij, trga idej in mnenj, obveščanja javnosti in obveščene javnosti ni ne demokracije, ne etike politike, ne pravne države, ne svobode in ne delujočega in učinkovitega sistema zavor in ravnovesij pri delovanju treh vej oblasti. "Vse našteto je sicer neformalna, a dejanska in nepogrešljiva četrta veja oblasti. Z njeno pomočjo pa ljudstvo lahko deluje kot peta veja oblasti."
V pravnih dokumentih, predpisih in listinah, ki določajo družbeni in državni pomen, vlogo in naloge Urada Vlade RS za komuniciranje (Ukom) "ni dovolila, ni pravice, ne privilegija, ne pooblastila, da sprejme oblastno odločitve o odtegnitvi financ STA, o finančnem onemogočenju STA", je jasen Teršek.
"Je pa v Ustavi člen, celo več členov, zaradi katerih tega ne sme. To je tam zapisano, četudi točno to tam ne piše."
Država mora v vlogi "lastnika" pri odločitvah, ki zadevajo institucije, komunikacijsko, vsebinsko in odločevalno upoštevati vse tiste subjekte, ki imajo status "uporabnikov" – v primeru STA to pomeni uporabnikov storitev agencije, "agencijskega servisa".
Pravnik dodaja še, da ima STA nalogo, vlogo in poslanstvo, ki ga dobro izpolnjuje. "Agencija je utemeljena z načelom neodvisnega in nepristranskega novinarskega – in agencijskega – obveščanja javnosti. To počne. "Odločitev" t.im. UKOM-a, da STA kar lepo in enostavno odvzame finančna sredstva, ali bolj točno "odtegne financiranje", je po svoji naravi ravnanje, o katerem so še nedavno poročali mediji, ko niso poročali o slovenski dnevni politiki in so poročali o Madžarski. Običajno. Morda niti ne o Poljski (kjer moj akademski kolega že četrti teden protestira na ulici, beži pred nasiljem, opazuje pretepanje mladih punc in veliko starejših dam, policijsko otipavanje deklet, ki ga izvajajo policisti moškega spola, opazuje in čaka, kdo bo prvi, ki se mu bo povsem snelo…, ipd.). Niti o Trumpu."
"Seveda bi morali ta poseg, vdor, to brco v slovenski medijski prostor takoj anulirati. Če ne drugače, pa na Ustavnem sodišču," zaključi Teršek.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.