Danes obeležujemo državni praznik dan Rudolfa Maistra, v spomin na Maistra in na prevzem vojaške oblasti v Mariboru, ki je potekal pod njegovim vodstvom. Ob tej priložnosti ministrstvo za obrambo in Mestna občina Ljubljana danes pripravljata slovesnost, na kateri bosta spregovorila ministrica Ljubica Jelušič in župan Zoran Janković.
Letos tako mineva 92 let od prevzema vojaške oblasti v Mariboru. Dekan mariborske filozofske fakultete Marko Jesenšek je na znanstvenem simpoziju, ki so ga organizirali prejšnji petek v Mariboru, opozoril, da se je glede Maistra do sedaj razčiščevalo predvsem njegovo vojaško vlogo, manj pa vlogo njegovih sodelavcev in ostale razsežnosti njegovega delovanja. Velikega pomena te zgodovinske osebnosti se zaveda tudi Slovenska vojska, ki si po besedah brigadirja Milka Petka jemlje za zgled predvsem njegovo "vizionarstvo in domoljubje".
"General Maister je bil človek, brez katerega bi bile današnje meje samostojne Slovenije zagotovo drugačne. Brez njegove sposobnosti in odločnosti bi potekala drugače tudi celotna kasnejša zgodovina Slovencev," pa je ob prazniku zapisal premier Borut Pahor.
Kot dodaja, je njegova zgodba zgodba o človeku in ljudeh, ki lahko in znajo s svojim pogumom in odločnostjo v ključnih trenutkih zgodovine obrniti potek dogodkov v smer, ki se pozneje izkaže za pravo. "Njegov nauk je torej preprost: tudi mi, naša generacija, moramo storiti tisto, kar od nas terja sedanji čas. Ta pa nam kaže, da se je na čas sprememb treba pripraviti, da nas ta ne preseneti in ne zbega," še dodaja.
General Rudolf Maister - Vojanov se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku. V letih 1918–1919 je s svojo vojsko preprečil, da bi Maribor in štajersko Podravje priključili nemški Avstriji. Ob koncu prve svetovne vojne je tedanji mestni svet namreč razglasil priključitev Maribora k republiki Nemški Avstriji, zato je Maister na svojem območju nemudoma ustanovil slovensko vojsko z okoli 4000 vojaki in 200 častniki ter v noči na 23. november 1918 s svojimi soborci razorožil zaščitno stražo oziroma t. i. zeleno gardo mariborskih Nemcev. Novembra in decembra istega leta so Maister in njegovi soborci zasedli narodnostno mejno območje na Štajerskem. Maister, ki je služboval v raznih krajih Slovenije in tedanje Avstro-ogrske monarhije, je umrl leta 1934 na Uncu pri Rakeku, pokopan pa je v Mariboru.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.