Velika noč je praznik, ki bogato obloži naše mize. Te se šibijo pod kilogrami šunke, hrena, potice pa tudi jajc. Statistični urad Slovenije je ob prazniku objavil nekaj zanimivih podatkov o cenah, številu in porabi jajc.
V Sloveniji živi približno 1,7 milijona kokoši nesnic, ki skupaj znesejo povprečno milijon jajc na dan, kažejo zadnji podatki Statističnega urada RS (Surs).
Stopnja samooskrbe s kokošjimi produkti je visoka, skoraj 95-odstotna, zato lahko domača proizvodnja skoraj v celoti pokrije domačo potrošnjo.

Največ slovenskih jajc, kar dve tretjini, izvozimo na Hrvaško, v Avstrijo (22 odstotkov) in na Madžarsko (šest odstotkov). Slovenci poleg domačih jajc uživamo tudi tuje, saj jih največ, kar 39 odstotkov, uvozimo iz Litve, Italije (30 odstotkov) in Latvije (deset odstotkov).
Uvoz jajc je izrazito odvisen od sezone, ki je praviloma vedno marca ali aprila. Lani marca smo tako uvozili kar 20 odstotkov letnega uvoza.
Slovenec na leto v povprečju potroši 178 jajc
Na leto potrošimo v Sloveniji za prehrano skoraj 11 kilogramov ali 178 jajc na prebivalca. Podatek o potrošnji kaže količino, ki je prebivalcem Slovenije v enem letu na razpolago. Pri tem je treba upoštevati, da so v ta podatek zajete tudi izgube in spremembe zalog na ravni trgovine na drobno in končnih porabnikov. Po oceni prebivalcev, ki so bili anketirani, je letna poraba jajc precej nižja. Ocenili so namreč, da porabijo na leto 80 jajc na prebivalca.

Cene jajc so se v slovenskih trgovinah v zadnjih desetih letih precej zvišale. Od leta 2008 so se dvignile za 38,8 odstotka. Cene v celotni skupini 'hrana' pa so se v povprečju dvignile za 23,7 odstotka. V lanskem letu smo za deset kokošjih jajc odšteli povprečno 1,7 evra, še ugotavlja Surs.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.