V nedeljo ob 10.20 sta dve ruski balistični raketi zadeli središče mesta Sumi na severovzhodu Ukrajine. Projektila z več kot 500-kilogramsko bojno glavo sta zadela poslopje državne univerze, v bližini katere se je v tistem trenutku nahajalo tudi več civilistov.

Rusija je v ukrajinskem mestu Sumi napadla srečanje poveljnikov ukrajinske vojske, so v današnjem odzivu na nedeljski napad zatrdili v Moskvi. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so na "kraj srečanja poveljniškega osebja" ukrajinske vojske v Sumiju izstrelili dve balistični raketi tipa iskander. Ob tem je ukrajinsko stran obtožilo, da civiliste uporablja kot živi ščit.
"Režim v Kijevu še naprej uporablja ukrajinsko prebivalstvo kot živi ščit, saj v središču gosto naseljenega mesta postavlja vojaške objekte in prireja dogodke, na katerih sodelujejo vojaki," je zatrdilo ministrstvo.
V Kremlju so medtem znova zatrdili, da napadajo le vojaške cilje. "Naša vojska cilja samo vojaške in z vojsko povezane cilje," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Ostre obsodbe napada
Več svetovnih voditeljev je napad obsodilo in Rusijo obtožilo, da mir ni v njenem interesu. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je po zasedanju zunanjih ministrov EU v Luksemburgu dejala, da je Rusija tista, ki si ne želi miru.
"Upam, da je zdaj vsem jasno, da je treba, če želimo ustaviti pobijanje, pritisniti na Rusijo, ki dejansko pobija," je dejala v odzivu na izjavo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da je Moskva pri napadu na Sumi storila napako.
Trump je napad opisal kot grozljivega, nato pa dodal, da so mu sporočili, da je Rusija naredila napako. Dodatnih pojasnil ameriški predsednik, ki že od časa predvolilne kampanje ponavlja, da si prizadeva za sklenitev premirja v Ukrajini, ni podal. Njegov odposlanec za Ukrajino Keith Kellogg je sporočil, da je napad prestopil vsako mejo spodobnosti.
EU sicer namerava pritisk na Moskvo okrepiti z novim svežnjem sankcij, ki ga še pripravlja. Kallas si bo prizadevala, da bo 17. sveženj pripravljen za obravnavo na majskem zasedanju zunanjih ministrov članic.
Tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon se je v razpravi v Luksemburgu zavzela, da mora EU odločneje ukrepati in vršiti pritisk na Rusijo, hkrati pa biti v stiku z ZDA. "EU mora nadaljevati s pritiski na Rusijo, predvsem preko sankcij in doslednega uveljavljanja njihovega izvajanja. Videti moramo, kaj lahko kot EU še naredimo na diplomatskem področju, da se morija, razseljevanje in uničenje končajo," je poudarila.
"Šlo je za zlobno in namerno dejanje ter resen vojni zločin," je dejal bodoči nemški kancler Friedrich Merz.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je Rusijo obtožil očitnega zanemarjanja človeških življenj, mednarodnega prava in diplomatskih prizadevanj predsednika Trumpa. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napad opisala kot barbarski in dodala: "Rusija je bila in ostaja agresor, ki očitno krši mednarodno pravo." Britanski premier Keir Starmer pa je dejal, da je zgrožen nad grozljivimi napadi Rusije na civiliste v Sumiju. Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Antónia Guterresa pa je povedal, da so globoko vznemirjeni in šokirani ob raketnem napadu.

Napad med odpovedano podelitvijo odlikovanj
Zaradi velikega števila civilnih žrtev pa nekateri v Ukrajini ne krivijo zgolj Rusije, ampak tudi vojaško poveljstvo in regionalno administracijo. Vojska je namreč javno objavila obvestilo o podelitvi odlikovanj ob obletnici ustanovitve 117. brigade. Podelitev bi se morala začeti ob 10.00, ob 11.00 pa je bil predviden prihod družinskih članov. Dogodek je bil tik pred začetkom, kot kaže, odpovedan, Rusija pa je ob 10.20 vseeno izvedla raketni napad.
Vse skupaj je razbesnelo župana mesta Konotop, ki leži približno 130 kilomterov od regionalne prestolnice. Artem Semenikin je v posnetku, ki ga je objavil na družbenem omrežju obtožil vodjo regijske vojaške administracije Volodimirja Artjuka, da je odgovoren za organizacijo dogodka z visokim varnostnim tveganjem. "Ne drži, da tukaj ni bilo vojske, bila je. Pogovarjal sem se z lokalnimi prebivalci in so mi dejali, da jih je strah, ker je Artjuk zbral vojake (na enem mestu)." Semenikin je pozval k njegovi aretaciji. Njegovim obtožbam se je pridružila tudi poslanka Marjan Bezugla. "Rusija je na cvetno nedeljo napadla središče Sumija. Pozivam Aleksandra Sirskega in poveljnika Teritorialne obrambe, naj ne zbirajo vojaškega osebja za nagrade, zlasti na mestih, kjer so civilisti; spet so imeli Rusi informacije o zbiranju," je dejal.
Podatkov o možnih vojaških žrtvah ni.
Nedeljski raketni napad je letos terjal največ žrtev med civilisti. 4. aprila je v napadu na Krivi Rog umrlo 20 ljudi, 61 pa je bilo ranjenih. Rusija je takrat trdila, da bilo tarča srečanje vojaških poveljnikov v eni od restavracij.