potrošnik

Postanek na bencinskem servisu od torka dražji

24. 02. 2025 13.32

Od polnoči se bo gorivo znova podražilo. Za liter 95-oktanskega bencina bomo odšteli 0,3 centa več oz. 1,538 evra, za liter dizla pa 1,2 centa več oz. 1,598 evra za liter. Liter kurilnega olja bo po novem stal 1,198 evra.

Banke lahko za osnovni plačilni račun zaračunavajo največ 4,90 evra

18. 02. 2025 13.28

Banka Slovenije bo zgornjo mejo nadomestila, ki ga lahko banke zaračunajo potrošniku za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ohranila nespremenjeno pri mesečnem znesku 4,90 evra oziroma za upravičence do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka pri 1,47 evra, so sporočili iz banke.

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih

14. 02. 2025 19.30

OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

Za koliko bodo višje položnice za elektriko po koncu regulacije?

11. 02. 2025 20.03

Za koliko se bodo zvišale položnice za električno energijo po napovedani odpravi državne regulacije od marca naprej, ostaja neznanka. Na Zvezi potrošnikov so do dogajanja na tem področju kritični, saj je elektrika ena od osnovnih dobrin, negotovost glede višine položnic pa gospodinjstvom onemogoča učinkovito načrtovanje odhodkov in otežuje odločitev za naložbe v obnovljive vire. Dobavitelji elektrike cen, ki jih bodo gospodinjstvom zaračunali po odpravi regulacije, še niso oblikovali. Pravijo pa, da bodo nižje od tistih, ki so bile objavljene v začetku oktobra pred zadnjo regulacijo.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

ZPS: Trgovine morajo blago prodajati po označenih cenah

01. 02. 2025 09.24

Trgovine oz. podjetja morajo blago ali storitve prodajati po označenih cenah, v primerih, ko pride do napačnega navajanja cene, pa niso upravičeni enostransko razdreti pogodbe, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. Če podjetje ne izpolni zahtev, ki mu jih nalaga zakon, mu lahko tržni inšpektorat naloži plačilo globe.

Liter bencina dražji za 2,7 centa, liter dizla pa za 3,8 centa

27. 01. 2025 12.52

Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka do vključno 10. februarja 2025 znašale 1,550 evra za liter bencina, 1,619 evra za liter dizelskega goriva in 1,218 evra za liter kurilnega olja.

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?

14. 01. 2025 14.08

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Podražitev goriv: liter bencina znova več kot 1,5 evra

13. 01. 2025 13.55

Opolnoči se bo ob nespremenjenih trošarinah na bencinskih servisih zunaj avtocest liter 95-oktanskega bencina podražil za 2,8 centa, na 1,523 evra, liter dizelskega goriva pa za 2,7 centa, na 1,581 evra. Dražje bo tudi kurilno olje.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?

02. 01. 2025 12.29

Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Podjetje zahteva avans, blaga pa ne dostavi: inšpekcija prejela več prijav

17. 12. 2024 18.21

Tržni inšpektorat potrošnikom svetuje previdnost pri poslovanju s podjetjem eMundia iz Ajdovščine. Obstaja namreč možnost, da potrošniki po plačilu avansa blaga ne bodo prejeli, prav tako pa bi lahko bilo oteženo vračilo avansa. Naša bralka je pri podjetju naročila novo klimatsko napravo, ki pa je nikoli ni prejela. Sporočili so ji, da imajo blokirane bančne račune in da ji ne morejo zagotoviti vračila kupnine.

Obeta se pocenitev bencina, dizla in kurilnega olja

16. 12. 2024 13.36

Od polnoči dalje se za naslednjih 14 dni obetajo pocenitve bencina, dizla in kurilnega olja. Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene znašale 1,490 evra za liter bencina, 1,544 evra za liter dizelskega goriva in 1,138 evra za liter kurilnega olja.

ZPS: Ponudniki ne bi smeli samovoljno omejevati trajanja veljavnosti bonov

15. 12. 2024 14.05

Darilni bon ali darilna kartica sta pogosta izbira za obdarovanje in velikokrat najlažja odločitev, ki pa ni brez pasti. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so zato nanizali nekaj nasvetov, ki se jih velja držati pri nakupu. Sprašujejo pa se tudi, ali lahko prodajalec samovoljno določi rok trajanja. Po obligacijskem zakoniku namreč velja splošni zastaralni rok pet let.

Cene bencina, dizla in kurilnega olja se bodo povišale

02. 12. 2024 12.52

Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od 3. decembra do vključno ponedeljka, 16. decembra, znašale 1,493 evra za liter bencina, 1,561 evra za liter dizelskega goriva in 1,159 evra za liter kurilnega olja.

Zavajajoče oznake na živilih: zakonodaja EU ne dohaja tržnih praks

25. 11. 2024 18.45

Potrošnik se lahko v labirintu oznak živil zlahka zgubi. Označevanje živil naj bi bilo v pomoč pri sprejemanju informiranih odločitev pri nakupu živil, toda evropski potrošniki so izpostavljeni vse večjemu številu trditev, logotipov, sloganov, oznak in ocen, ki so včasih ne le nejasni, temveč tudi zavajajoči, opozarja evropsko računsko sodišče.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Slovenskim kupcem prirejenih Volkswagnov neuradno nekaj deset evrov odškodnine

20. 11. 2024 19.56

Kot smo poročali, so devet let po izbruhu afere Dieselgate slovenski kupci avtomobilov Volkswagen s prirejenimi izpusti dosegli poravnavo. Toda odškodnine bodo bolj simbolne. Po naših informacijah bodo namreč prejeli le po nekaj deset evrov odškodnine. Veliko manj, kot so dobili Američani, Italijani ali Nemci, hkrati pa več kot, denimo, Slovaki, ki s tožbo niso uspeli. Na Zvezi potrošnikov, ki je za slovenske kupce organizirala skupinsko tožbo, so z razpletom zadovoljni. Gre za pomembno moralno zmago potrošnikov in opozorilo tistim, ki ne poslujejo pošteno.

Ugodno je lahko izjemno drago: pasti črnega petka

13. 11. 2024 06.00

Črni petek, dan velikih popustov in nakupovalne evforije, je tik pred vrati! Trgovci že vabijo z izjemnimi ponudbami, obljubljajo prihranke na vse, od elektronike in gospodinjskih aparatov do oblačil in pohištva. A zares ugoden nakup zahteva nekaj previdnosti.

5 nasvetov za manj zavržene hrane in več prihrankov

21. 11. 2023 08.58

Vsak Slovenec zavrže 72 kg hrane letno. Pred vami je 5 nasvetov, kako zmanjšati količino odpadne hrane doma.

Izbrisani iz poslovnega registra, a se kljub temu ukvarjajo s spletno prodajo

24. 10. 2024 16.02

Tržni inšpektorat RS je v okviru opravljanja nadzora poslovanja podjetja KK Trgovina iz Portoroža, ki upravlja spletne trgovine na več povezavah, ugotovil, da je bilo podjetje s 17. oktobrom izbrisano iz poslovnega registra, zaradi česar se ne bi smelo več ukvarjati s spletno prodajo, a to kljub temu počne. Potrošnike zato poziva k previdnosti.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Od polnoči bencin cenejši, cena dizla ostaja ista

09. 09. 2024 21.10

V novem 14-dnevnem obdobju se bo bencin nekoliko pocenil, zanj bomo odšteli 1,475 evra za liter, cena dizla pa bo medtem ostala nespremenjena pri 1,519 evra na liter. Prav tako ista ostaja cena kurilnega olja.

Za plastenko toliko denarja kot za 'navadno' vodo za 15 mesecev

31. 08. 2024 14.26

To poletje smo bili priča pravemu viharju v kozarcu vode. Zveza potrošnikov je vlado namreč pozvala, naj uzakoni brezplačno vodo iz pipe ob obroku v gostilnah in zdraviliščih. Ponekod jo gostinci namreč zaračunavajo ali pa sploh ne strežejo. V Sloveniji imamo ta privilegij, da imamo kakovostno pitno vodo iz javnega vodovoda, ki je bolj trajnostna in veliko cenejša kot tista v plastenkah. Vendar pa potrebujemo tudi ustekleničeno vodo, pri čemer nastane velika težava zaradi embalaže.

Pred nami pocenitev goriva, koliko bo potrebno odšteti?

26. 08. 2024 21.14

Opolnoči se bo na servisih zunaj avtocest cena 95-oktanskega bencina znižala za 2,8 centa na 1,486 evra, cena dizelskega goriva pa za 0,9 centa na 1,519 evra za liter. Cenejše bo tudi kurilno olje, in sicer za 2,1 centa na 1,125 evra za liter.

Ceni bencina in dizla ostajata nespremenjeni

12. 08. 2024 17.28

Ob višjih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja do vključno ponedeljka 26. avgusta 2024 ostale nespremenjene in bodo znašale 1,514 evra za liter bencina, 1,528 evra za liter dizelskega goriva in 1,146 evra za liter kurilnega olja.

Agencija Kompas tik pred zdajci odpovedala počitnice na grških otokih

08. 07. 2024 16.36

Dopustnike, ki so v prihodnjih dneh nameravali na nekatere grške otoke poleteti s turistično agencijo Kompas, je pričakalo neprijetno presenečenje. Zaradi nepričakovanih tehničnih zapletov pri izvedbi čarterskih poletov so bili v Kompasu prisiljeni odpovedati poleta na Lefkas in Samos, let na Zakintos pa bo izveden v omejenem obsegu.