Ključna utemeljitev za zakonodajni referendum o zakonu o vladi je bila "nepopisna šlamastika" z naftnimi derivati, je pojasnil poslanec SDS Branko Grims.
Povzročil naj bi jo predsednik vlade Robert Golob, ko je napovedal, "da bo ukinil vse tiste dobre rešitve za ljudi, ki jih je uvedla še prejšnja vlada", je dejal Grims. To po njegovem mnenju dokazuje, da je vlada neoperativna. "Si predstavljate, da tako neoperativno vlado hočejo še širiti, da bo še bolj neoperativna, ljudje pa naj to plačajo," je ocenil.
"V poletni vročini vlada Roberta Goloba spi kot zimski medved v brlogu," je dejal Grims. Zato je zagotovo pričakovati, da se bo nabralo toliko stvari, da bo možno izvesti več referendumov hkrati, je dejal.
Grims se je skliceval tudi na današnjo anketo Parsifala. "60 odstotkov slovenskih davkoplačevalcev odločno podpira to, da se prepreči povečevanje števila ministrstev v času, ko Slovenija že itak drsi v krizo," je dejal. Dodal je, da je to pozitiven znak, da ljudje njihovo odločitev o referendumu podpirajo.
Koliko podpisov so vložili, Grims ni želel razkriti. Zatrdil je, da z aktivistom Vilijem Kovačičem "nimajo nič".
Za razpis referenduma bodo morali v 35 dneh zbrati 40.000 podpisov. Predsednik DZ v sedmih dneh po ustrezno vloženi zahtevi določi koledarski rok, v katerem se zbirajo podpisi volivcev. Če bi ta padel v čas med 15. julijem in 31. avgustom, predsednik DZ določi rok, ki začne teči 1. septembra.
Referendum bi v SDS izvedli skupaj z lokalnimi in predsedniškimi volitvami. "Ti referendumi potem praktično ne bi stali nič in upam, da bo toliko odgovornosti in razumnosti tudi pri vladajoči koaliciji," je dejal.
Koalicija: SDS z zakonodajnim referendumom zavlačuje postopek formiranja vlade
V koalicijskih poslanskih skupinah Svoboda, SD in Levica menijo, da SDS z vložitvijo podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah zakona o vladi želi zavlačevati postopek formiranja nove vlade. Tri nova ministrstva ustanavljajo, saj želijo poskrbeti za sožitje generacij in podnebne spremembe, pravijo v Svobodi.
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je v izjavi za medije dejal, da si želijo dati odgovor na zgodbo solidarne prihodnosti, na sožitje vseh generacij, tudi na podnebne spremembe. Znanje, znanost in razvoj pa nam bodo po njegovih besedah prinesli dodano vrednost. "Taktiziranja, politična preigravanja tega napredka ne prinašajo, jemljejo nam pa dragocen čas," je dejal. Obljubil je, da bodo dali vse od sebe, da najdejo ustrezne rešitve pri podražitvah hrane in energentov. "Prepričan sem, da se zgodba slabega polnjenja bencinskih rezervoarjev ne bo več ponovila," je dejala.
Vodja poslanske skupine Jani Prednik je v izjavi za medije dejal, da je prvič v zgodovini države na zakon o vladi vložen referendum. "Vsaka vlada ima možnost, da si organiziranje organizira sama," je poudaril. Dodal je, da se poslanec SDS Branko Grims "izgovarja" tudi na davkoplačevalski denar. ob tem je opozoril, da tudi referendum stane in se plačuje z davkoplačevalskim denarjem. Po njegovih informacijah se bodo podpisi začeli zbirati septembra, ko in če bo do referenduma prišlo, pa se bodo v stranki in koaliciji pogovarjali o strategiji.
Vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec pa je dejal, da je bila poteza SDS pričakovana in je jasen pokazatelj tega, da se SDS ni sprijaznila s porazom na volitvah. Vlada bo po njegovih besedah v tem času delala, kot je bilo zastavljeno. "Pač z malo več improvizacije pri usklajevanju teh novih področij," je dejal. Dodal je, da so referendumi sicer demokratično orodje, vendar gre v tem primeru po njegovem mnenju zgolj za zavlačevanje postopkov.
SDS je namreč danes vložila podpise državljanov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah zakona o vladi. Te so po njihovem mnenju problematične zato, ker povečujejo število ministrstev za tri, kar pomeni trikrat večje stroške, je na novinarski konferenci zatrdil poslanec SDS Branko Grims. Koliko podpisov državljanov so vložili, v SDS ne razkrivajo.
Klakočar Zupančičeva bo rok za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma določila v sedmih dneh
Če je pobuda za začetek referendumskih postopkov vložena v skladu z zakonom, mora predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič v skladu z referendumsko zakonodajo v sedmih dneh o njej obvestiti ministrstvo, pristojno za vodenje evidence volilne pravice, in določiti koledarski rok, v katerem bo imel pobudnik čas zbrati 40.000 podpisov pod zahtevo za razpis referenduma.
Ker bi ta rok za zbiranje podpisov deloma padel v čas med 15. julijem in 31. avgustom, bo predsednica DZ v skladu z zakonom morala določiti začetek zbiranja podpisov s 1. septembrom.
Klakočar Zupančičeva je sicer danes poudarila, da morajo najprej skladno z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi najprej preveriti, ali vložena pobuda ustreza zakonskim kriterijem. Pri tem bo po njenih besedah najpomembnejše, ali je referendumsko vprašanje pravilno zastavljeno, in ali je število podpisov volivcev zadostno.
Ko predsednik DZ določi rok začetka zbiranja podpisov, ima sicer pobudnik 35 dni časa za zbiranje. Po izteku tega roka pa ima sedem dni za vložitev s podpisi podprte zahteve v DZ. Če je ta popolna, ima nato še DZ sedem dni časa, da z odlokom razpiše referendum.
Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja ne sme preteči manj kakor trideset dni in ne več kakor leto dni. Določitev dneva glasovanja, do katerega preteče več kot petinštirideset dni od dneva razpisa referenduma, sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev.
Na zakonodajnem referendumu sicer volivci odločajo o potrditvi zakona, ki ga je sprejel državni zbor, pred njegovo razglasitvijo.
Državni zbor lahko razpiše zakonodajni referendum tudi, če to zahteva najmanj tretjina poslancev, SDS jih ima 27.
O najbolj verjetnem datumu za izvedbo referenduma sicer Klakočar Zupančičeva ni želela špekulirati. V SDS bi tega izvedli sočasno z jesenskimi bodisi lokalnimi bodisi predsedniškimi volitvami.
Če bodo za izvedbo referenduma izpolnjeni vsi kriteriji, pa bo Slovenija vlado, kot si jo je zamislila aktualna koalicija, dobila kasneje, je še dejala prva med poslanci. "Premagali bomo vse prepreke, ki se postavljajo na pot, da dobimo operativno vlado, kot si jo je izvršilna oblast zamislila, in za kar je tudi dobila mandat ljudi," je še zatrdila. Očitke SDS, da vlada ob vseh izzivih, ki čakajo Slovenijo, "spi kot sibirski medved", pa je zavrnila z besedami, da "vlada dela pridno kot mravljica".
KOMENTARJI (808)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.