Predlog za posvetovalni referendum o predlogu sprememb zakona o vladi so že na ustanovni seji DZ vložili v SDS. Menijo, da se bo s povečanjem števila ministrstev razširila javna uprava, s tem pa tudi javnofinančni izdatki, zato se mora po njihovem mnenju o tem odločati ljudstvo. Poudarjajo, da gre za zagotavljanje služb tistim, ki so na volitvah izpadli iz parlamenta in za zagotavljanje sredstev nevladnim organizacijam, ki da so sedanji koaliciji pomagali "do 53 sedežev v parlamentu". Poslanec SDS Branko Grims je dejal: "Da se naredi dovolj prostora pri koritu, ljudje pa naj to plačajo."
Nasprotno v koalicijskih vrstah menijo, da je referendum o tem že potekal na volitvah, pri čemer je poslanka Levice Nataša Sukič opozorila, da ministri in državni sekretarji za opravljanje funkcije ne potrebujejo izvolitve na volitvah in da gre za samostojno vejo oblasti. Koalicijski poslanci so opoziciji očitali tudi zlorabo instituta referenduma in nagajanje. "Vnaprej kritizirati nekaj, kar se še ni oblikovalo, je neproduktivno in neupravičeno," je dejala poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.
Po besedah poslanke NSi Vide Čadonič Špelič imajo sicer v NSi predlog, naj vlada namesto ministrstev ustanovi direktorate, saj morajo direktorji skozi javni razpis in strokovno preverjanje. A je ob tem dejala, da ima vsaka vlada odgovornost in dolžnost, da se organizira tako, kot misli, da je najbolj učinkovita. V NSi tako referenduma ne bodo podprli, da nova vlada lahko začne delati, politika pa naj se preneha ukvarjati sama s sabo, je dodala.
Poslanci opozicijske SDS so sicer veliko časa v razpravi namenili tudi nedeljskemu pomanjkanju goriva na bencinskih črpalkah, za kar naj bi bila po njihovem mnenju kriva Golobova vlada, a so bili s strani predsednice odbora Tereze Novak (Gibanje Svoboda) in drugih članov odbora večkrat opozorjeni, da to ni tema današnjega odbora.
Zakonodajno-pravna služba DZ je s pravnega vidika ocenila, da so formalni pogoji za razpis referenduma izpolnjeni in vprašanje primerno. Predstavnik ministrstva za javno upravo Jure Trpič pa je dejal, da je namen posvetovalnega referenduma preveriti javno mnenje za posebej zahtevna vprašanja, ne pa za organizacijske akte vlade. Zato meni, da bi moral biti "opozicijski manever zavlačevanja" zavrnjen.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.