Izmed izbranih 62 predpakiranih živil, ki se tržijo otrokom, skoraj noben ni primeren za vsakodnevno zdravo prehranjevanje, tako po sestavi kot po velikosti porcije, ugotavlja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS). Večina izdelkov je presladkih, preslanih ali premastnih, so poudarili danes v Ljubljani.
Prehranski profil so analizirali na podlagi t. i. prehranskega semaforja – zelena pomeni malo, oranžna srednje in rdeče veliko maščob, sladkorja in soli –, upoštevali pa so tudi DACH priporočila referenčnih vrednosti za vnos hranil, je na današnji novinarski konferenci navedla strokovnjakinja za prehrano pri ZPS Marjana Peterman.
Med glavnimi skupinami živil so izbrali tiste, pri katerih je oglaševanje usmerjeno na otroke. Kot je poudarila, 66 odstotkov vzorčenih živil na embalaži nima hranilne tabele, s katere bi lahko videli, koliko sladkorja, maščobe in soli izdelek vsebuje.
Hranilna tabela sicer ni obvezna, je pojasnila in dodala, da je s tem onemogočena izbira potrošnika za zdravo prehranjevanje. Večina uvoženih izdelkov, za razliko od slovenskih, ima hranilno tabelo, vendar v angleščini.
Čeprav je test pokazal, da skoraj noben izdelek ni primeren za vsakodnevno zdravo prehranjevanje, so našli enega, ki pa ga priporočajo, je poudarila. To je Lumpijev jabolčni čips oziroma posušene jabolčne rezine. Ta izdelek je po besedah Petermanove primeren za vsakodnevno prehranjevanje.
Otroci postajajo vse bolj debeli
Edina skupina potrošnikov, ki se jim živila tržijo v velikem številu, so ravno otroci, je dejala in dodala, da za druge skupine potrošnikov (npr. mamice ali starejši) skorajda ni. "Naši otroci pa postajajo vedno bolj debeli," je poudarila in dodala, da je v prihodnje to tudi problem zdravstva, ne samo načina prehranjevanja.
Kot je poudarila predsednica ZPS Breda Kutin, je v Sloveniji petina deklic in skoraj četrtina dečkov pretežkih. "Ta problem v Sloveniji ni zanemarljiv, tu ne gre več za to, kaj se spodobi in kaj je lepo, ampak je zdravje naših otrok ogroženo," je dejala.
Z omenjeno analizo ZPS najavlja letošnjo dejavnost za svetovni dan potrošnikov. Prihodnji petek bo okrogla miza na temo prekomerne teže oziroma debelosti otrok. "To je svetovni in evropski problem, postaja problem tudi v Sloveniji, zato smo se potrošniške organizacije dogovorile, da ponovno posvetimo tej temi svetovni dan," je povedala Kutinova.
Petermanova je še pojasnila, da je v postopku v Evropskem parlamentu nova uredba o informiranju potrošnikov. Potrošniške organizacije so predlagale, da bi se z barvami semaforja označilo izdelke na sprednjem delu. To naj bi bila ena izmed obveznih oznak, poleg tega bi bila hranilna tabela, ki je zdaj neobvezna, obvezna. "Zagotavljajo nam, da bo verjetno hranilna tabela obvezna, na sprednji strani pa dajejo prosto izbiro proizvajalcem in trgovcem," je dejala.
Akcije omejujejo preglednost cen
Predstavili so tudi februarske izsledke akcije Precenimo cene. Gibanje cen prehranskih izdelkov v naboru ZPS je bilo februarja relativno umirjeno. Trgovine za pospeševanje prodaje uvajajo vedno več akcij, kar preglednost cen zelo omejuje, je navedla Kutinova.
ZPS potrošnikom predlaga, naj si pred nakupom doma pripravijo nakupovalni seznam, pri tem pa jim je lahko v veliko pomoč spletno mesto www.precenimocene.si, saj si lahko izoblikujejo svojo nakupovalno košarico. Tako lahko dobijo smernice, koliko naj bi jih načrtovani nakup stal, kakšni so cenovni razponi pri posameznih skupinah izdelkov in ali je cena v akciji ugodna ali ne.
Kutinova je izpostavila podražitev špaget št. 5 Barilla v 500-gramskem pakiranju. Te so se v zadnjih treh letih podražile za več kot 50 odstotkov, februarja je bila cena okoli dva evra na kilogram. Kljub temu je ta izdelek dražji v Avstriji (2,90 in 2,98 evra), na Madžarskem (2,04 in 2,62 evra) in Hrvaškem (2,87 in 2,67 evra), medtem ko so za dva centa cenejši v Italiji.
ZPS opozarja na dražjo elektriko
Kot so zapisali na spletni strani ZPS, so trije distributerji elektriko podražili že drugič v pol leta, preostala dva pa sta nedavno objavila oz. potrošnikom že izstavila račune z višjimi cenami električne energije. ''To se dogaja kljub temu, da cene električne energije na terminskih borzah padajo. Tudi neenakost obravnavanja potrošnikov glede cen se nadaljuje,'' so zapisali. Na ZPS zato ponavljajo pobudo, da Ministrstvo za gospodarstvo kot resorni organ v najkrajšem času analizira delovanje trga električne energije in sprejme ustrezne ukrepe za zaščito interesov potrošnikov.
Potrošnike ob tem pozivajo, da naj jim še naprej posredujejo kopije položnic za električno energijo pred podražitvijo in po njej. Na ZPS jih bodo preučili in uporabili za zagovarjanje takšne sistemske rešitve na tem področju, ki bo upoštevala tudi pravice oz. navade različnih skupin potrošnikov.
Kot pravijo, so deslej prejeli že veliko položnic, kar kaže, da so te podražitve potrošnike močno zmotile. Po analizi ZPS pa se je podražitev odrazila pri vsakem porabniku oziroma gospodinjstvu drugače
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.