Stranka Levica, ki je peterici strank pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca ponudila projektno partnerstvo za podporo manjšinski vladi, bo predlog sporazuma za to partnerstvo poslala do konca tedna. V začetku naslednjega tedna pa bodo po napovedih nadaljevali pogovore s ciljem uskladitve sporazuma.
A zadržke glede oblikovanja manjšinske vlade ima predsednik SMC, Miro Cerar. Ta je članom Sveta stranke poslal pismo, v katerem je izrazil pomisleke, ali bo mogoče oblikovati učinkovito vlado s projektno podporo Levice. V pismu dodaja, da se mu zdi neprimerno kot osnovo za delovanje morebitne nove vlade sprejeti kompromisni sporazum z Levico, če ta v vladi sploh ne namerava sodelovati.
Cerar je sicer že v sredo po pogovorih v izjavi novinarjem dejal, da manjšinska vlada ni najboljša rešitev. "Prihajamo v fazo pogajanj, ko je situacija za državo vedno bolj resna, kajti Slovenija nujno potrebuje stabilno vlado," je tedaj dejal Cerar.
Cerar je v pismu članom sveta izpostavil tudi, da sedanji osnutek koalicijskega sporazuma še vedno ni ovrednoten s finančnega vidika. "Šele ko bo jasna njegova javnofinančna vzdržnost, bo mogoče oblikovati dokončno besedilo koalicijskega sporazuma, se o njem na ustreznih ravneh odločati in uskladiti tudi način sodelovanja v koalicijo vključenih strank ter kadrovski razrez," je zapisal.
V Stranki modernega centra (SMC) so potrdili, da je omenjeno pismo avtentično, a da v njem ni objavljenega nič pomembno novega ali presenetljivega. "Pomisleki, ki jih je vzbudila odločitev Levice o ne vstopu v koalicijo, so razumljivi in logični," pojasnjujejo v stranki, a dodajajo, da pomisleki ne pomenijo dvoma v odločitvi, ki sta za stranko v kontekstu pogajanj za oblikovanje prihodnje koalicije najpomembnejši. To je prizadevanje za oblikovanje levosredinske koalicije ter, da gredo glasovi SMC v podporo Marjanu Šarcu za mandatarja prihodnje vlade. "Vsakršno drugačno sklepanje na osnovi predsednikovega pisma je zmotno ali namerno zavajujoče," še pravijo v stranki.
Zadržke ima tudi Bratuškova
Pridržke do oblikovanja manjšinske vlade je že izrazila tudi Alenka Bratušek, ki je napovedala, da v primeru manjšinske vlade stranka SAB v njej ne bo sodelovala z ministri, bi jo pa podprli na glasovanju v Državnem zboru. Bratuškova je že v sredo ostro nastopila proti odločitvi Levice, ki da je stisnila rep med noge. Dodala je še, da se bo po Šarčevi izvolitvi za mandatarja zgodba oblikovanja vlade začela na novo in pozvala stranke, "ki jim je do tega, da Slovenija dobi vlado ter da Slovenija in vlada nekaj naredita za ljudi in državo", da "pridejo zraven in to v polni obliki, ne le s podporo od zunaj".
V SAB dogajanja na pogovorih, ki so potekali za zaprtimi vrati, ne želijo dodatno komentirati, tako Cerarjevih besed o absolutnem pridržku Bratuškove niso ne potrdili ne zanikali. So pa tudi oni ponovili, da ima Šarec na glasovanju za mandatarja zagotovljene njihove glasove. O vstopu SAB v koalicijo pa se bo moral dokončno odločiti svet stranke, ki pa še ni sklican.
Šarec se je odzval na družbenem omrežju Twitter, kjer je zapisal, da SMC in SAB jemljeta termin manjšinska vlada dobesedno.
V stranki Levica poteka interni referendum
Po Šarčevih besedah bo temelj za projektno sodelovanje peterice strank z Levico osnutek koalicijske pogodbe, o katerem so se usklajevali v minulih dneh.
Omenjeni sporazum o projektnem partnerstvu pa naj bi nato stopil v veljavo po pozitivni odločitvi članstva Levice na referendumu, ki poteka te dni. Notranji referendum, o katerem so člane obvestili v soboto, poteka v obliki tajnega elektronskega glasovanja. Glasovanje bo trajalo sedem dni in se bo zaključilo prihodnji teden v sredo opolnoči, rezultati pa bodo na voljo najpozneje v petek, 10. avgusta.
Istega dne se namreč izteče tudi drugi krog iskanja novega mandatarja, v katerem lahko kandidata poleg predsednika republike Boruta Pahorja predlagajo tudi poslanci.
Osnutek koalicijske pogodbe dobra osnova za podporo manjšinski vladi
Svet stranke Levica je v torek sicer zavrnil vstop v koalicijo pod Šarčevim vodstvom, a hkrati v stranki menijo, da je osnutek koalicijske pogodbe, dobra osnova za to, da Levica morebitno Šarčevo manjšinsko vlado podpre in z njo sklene sporazum o projektnem sodelovanju.
Šarec pa meni, da je manjšinska vlada s podporo Levice možna, če bo omenjena stranka ponudila sodelovanje, ki bo vzdržno. A kakšne možnosti za uspeh ima Šarčeva manjšinska vlada, kaj menijo politični analitiki ter kaj kažejo izkušnje iz tujine, si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (624)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.