Po mnenju političnega analitika Matevža Tomšiča pa so v Levici očitno presodili, da bi vstop v vlado prinesel zanje preveliko tveganje, postalo jim je jasno, da nekaterih svojih zahtev ne bodo mogli uveljaviti. Volivci bi jim zagotovo zamerili sodelovanje v vladi, ki bi na zahtevo Evropske komisije privatizirala NLB. "Tako se je odločila za udobno pozicijo: izognila se bo odgovornosti za sprejemanje nepopularnih ukrepov, hkrati pa bo še vedno podpirala ideološko motivirane projekte," je dejal za STA.
Manjšinska vlada s podporo Levice, o kateri se zdaj dogovarjajo, je po mnenju Zorka in Tomšiča sicer možna. "V Sloveniji tega še nismo imeli, zato sem nam zdi morda to nenavadno, ampak poznamo pa kar nekaj primerov iz drugih evropskih držav," je dejal Zorko in spomnil na denimo daljše obdobje manjšinskih vlad v Španiji.
Je pa Zorko obenem opozoril na neznanke, med njimi predvsem to, da bo na mestu predsednika vlade spet "nov neizkušen politik". "Meni se recimo to zdi večje tveganje, kot pa da bo šlo za manjšinsko vlado s podporo Levice v ozadju," je dejal.
V Sloveniji po mnenju Tomšiča manjšinska vlada ne bi bila stabilna, kot so na primer manjšinske vlade v Skandinaviji. A je poudaril, da gre tam za precej drugačno politično kulturo, ki je bolj naklonjena sodelovanju, poleg tega pa vlade tam sestavljajo največ tri stranke, pri čemer je ena izrazito dominantna. Pri nas pa bi bilo v njej pet strank, pri čemer največji med njimi partnerji po njegovi oceni ne bi priznavali primata. "V takšnem primeru so predčasne volitve skoraj neizbežne," je dodal.
Po mnenju Tomšiča si je Šarec, ko je vse od razglasitve volilnih izidov razglašal, da bo on sestavil vlado, in zavrnil možnost "velike koalicije", precej zožil manevrski prostor. "Sedaj je postavljen v situacijo, ko ima pred seboj dve slabi možnosti: vodenje nestabilne in disfunkcionalne vlade ali predčasne volitve in s tem priznanje neuspeha pri oblikovanju vlade. Oboje mu bo prineslo upad volilne podpore - eno prej, drugo kasneje," je še napovedal.
Projektno sodelovanje
Svet Levice je včeraj zvečer ocenil, da osnutek koalicijske pogodbe ni zadovoljiva osnova za vstop stranke v koalicijo s še petimi strankami, s katerimi so se v preteklih dneh pogajali. Obenem pa meni, da je osnutek koalicijske pogodbe zadovoljiva osnova za sporazum o projektnem sodelovanju z manjšinsko vlado pod vodstvom Šarca.
Podporo sprejetemu sklepu bodo v Levici preverili še na internem referendumu, ki bo trajal do 8. avgusta. Po mnenju Luke Mesca se je sicer stranka poenotila do te mere, da s podporo temu ne bo težav.
"Za vse tiste, ki jih skrbi politična nestabilnost … do zdaj so bila pogajanja konstruktivna, tako smo jih zaključili tudi danes," pa miri Mesec.
Šarec: Tudi manjšinska vlada je opcija
Šarec je v izjavi za medije po sestanku z Levico in preostalimi strankami petorčka dejal, da je odločitev takšna kot je in da se bodo zdaj pogovarjali naprej. Dejal je, da je tudi manjšinska vlada zaenkrat opcija, če bo ponujeno takšno sodelovanje, da bo vzdržno.
Na vprašanje, ali je razočaran, je odgovoril: "Če sedeš v avto, veš, da morda ne boš prišel domov, ampak v bolnico. Pri takšnih pogovorih moraš pričakovati vse možnosti. Kdor je pri takih stvareh razočaran, ni za politiko".
Kaj pravijo Šarčevi zavezniki?
Alenka Bratušek je v imenu SAB v izjavi za medije dejala, da so v stranki razočarani, da Levica ni pripravljena sprejeti odgovornosti, da bi lahko blaginjo res zagotovili vsem. Dodala je, da so pred volitvami očitno uporabljali floskule, "zdaj, ko pa je treba zavihati rokave, pa stisnejo rep med noge in gredo".
Tudi Miro Cerar je v imenu SMC izrazil, da ima Šarec še naprej podporo za mandatarja. Želi pa si, da bi se okrog njega oblikovala neka čvrsta koalicija. Dejal je, da ga odločitev Levice pravzaprav ni presenetila, saj je za vstop v vlado potreben pogum. Manjšinska vlada s podporo Levice po Cerarjevem mnenju za Slovenijo ni najboljša rešitev.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je danes izrazil pričakovanje, da bo skupina šestih strank že v naslednjem tednu zbrala zadostno število podpisov za mandatarsko kandidaturo predsednika LMŠ Marjana Šarca. DeSUS bo svojih pet glasov prispevala, prav tako je naklonjena projektnemu sodelovanju Levice z morebitno prihodnjo vlado, je povedal Erjavec.Kot je še dejal Erjavec, se v DeSUS zavedajo, da Slovenija vlado potrebuje čim prej. Predčasne volitve bi po njegovih besedah Sloveniji škodile, saj je država v tem času v dobri gospodarski kondiciji. Za DeSUS je zato zlasti pomembno, da Slovenija pride do vlade, v kakršnikoli obliki že bo.
Da je manjšinska vlada sicer tudi sprejemljiva, da pa je v njej najtežje vladati in sprejemati odločitve, pa je ocenil glavni tajnik SD Dejan Levanič. Po njegovem mnenju je edina možnost za uresničitev predvolilnih obljub vstop v vlado. Ob tem je izrazil razočaranje, da Levica vstopa v koalicijo ni podprla, saj da bi zaradi doseženih kompromisov lahko naredil premik v smeri, ki so si jo želeli. "Ves napor je treba vložiti v to, če se še le da, in izkoristiti vse scenarije, da do vlade pride, bomo pa videli, če bo to sploh realna možnost," je poudaril. Levanič sicer meni, da postajajo tudi predčasne volitve realna opcija, je pa to po njegovem mnenju "najmanj, kar si želijo ljudje in politika nasploh".
KOMENTARJI (2286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.