Šesterica pod okriljem LMŠ je danes zaključila razpravo o predlogih programskih točk posameznih strank za koalicijsko pogodbo. Iz LMŠ bodo predlog pogodbe pripravili konec tedna in ga potencialnim partnerjem poslali v ponedeljek, je pojasnil predsednik LMŠ Marjan Šarec. Odločanje o njem pričakuje prihodnji teden, ko se bodo lotili še kadrovskega razreza nove vlade.
Šarec: Kot bi me vprašali na katerem ovinku bom srečal koga
Prihodnji teden bodo sicer še poskušali uskladiti nekatera nesoglasja, saj se vsebinsko po Šarčevih besedah še niso dokončno uskladili. Pri tem pa, kot je pojasnil, ni NSi tista, pri kateri bi bilo največ razlik. Šarec ni želel pojasniti, med katerimi strankami so največje razlike, prav tudi ne tematik, pri katerih se razlike pojavljajo. Pojasnil je le, da morajo potencialni partnerji nesoglasja uskladiti "predvsem med seboj". Zanikal je, da bi bil največji razkorak med SMC in SD, in pojasnil, da so na različnih področjih različna razhajanja, in sicer na različnih relacijah.
Prav tako se bo po Šarčevih prihodnji teden verjetno treba dogovoriti tudi o kadrovskem razrezu. "Tam se pa lahko zadeve zapletejo, pa ne zaradi nas," je dejal. Na vprašanje, kje bi se po njegovih pričakovanjih lahko zapletlo, je odgovoril: "To je tako, kot bi sedel v avto, pa bi me vprašali, na katerem ovinku pričakujem, da bom srečal koga."
Podpora NSi Janši na vpliva na pogajanja 'šestorčka'
Pojasnil je, da se bo to videlo, ko bodo posamezne stranke podale svoje predloge, in zatrdil, da za zdaj o tem še niso spregovorili. "Ne vem, ali imajo partnerji tako velike zahteve, da jih ne upajo dati, ali kaj je temu vzrok," je dejal.
Napovedal je, da se bo število resorjev določalo po nekem ključu, ki pa ga še niso dorekli. Ponovil je, da načrtujejo, da bi sedanjim ministrstvom dodali še ministrstvo za digitalno družbo in nove tehnologije.
Glede napovedi večine poslancev NSi, da bodo na posvetu pri predsedniku republike Borutu Pahorju izrazili podporo predsedniku SDS Janezu Janši kot kandidatu za mandatarja, je dejal: "Saj je to tudi naš predlog, da Janez Janša dobi mandat za sestavo vlade." Prepričan je, da to na pogajanja šesterice strank ne vpliva in da je prav, da zmagovalec volitev dobi prvo priložnost, ker sami 46 glasov še nimajo.
Zorčič je imel včasih občutek, da Levica dela vse, da ne bo v nobeni vladi
Tudi vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič ocenjuje, da šest strank, ki se pogaja o koalicijski pogodbi, lahko sodeluje, čeprav ima zagotovo vsaka določena programska izhodišča, ki so posebna. Prepričan je, da vseh šest strank, ki se dogovarja o vstopu v koalicijo, kaže voljo za sestavo vlade, a težko napove, ali bodo pri tem uspešni. Informacije njihovih pogajalcev, s katerimi razpolaga, so pozitivne in Zorčič verjame, da bodo koalicijo sestavili.
Na vprašanje, ali bi lažje sodelovali z NSi ali Levico, osebno ocenjuje, da so glede na stališča Levice v predvolilnem času nekatere njihove "politične pozicije takšne, ki niso sprejemljive za nobeno stranko". Včasih je imel občutek, "da bodo naredili vse, da ne bodo v nobeni vladi", ima pa tudi Levica nekatera programska izhodišča, ki so SMC kot levosredinski stranki blizu, je pojasnil. Menil je, da "če vse stranke pobrusijo svoje robove, bi bila tudi takšna koalicija možna".
Tudi Han kritičen do Levice: Če bi na tak način odločali partizani ...
Vodja poslancev SD Matjaž Han verjame, da bi lahko v naslednjem tednu prišli do podpisa ali parafiranja koalicijske pogodbe, če so vsi iskreno pristopili k pogajanjem. Za Socialne demokrate je zagotovil, da se pogajajo zelo iskreno, zavedajo pa se težav. Verjame, da iskreno misli in se iskreno pogajata tudi predsednik NSi Matej Tonin in njegova ekipa.
Pri tem je izpostavil, da se zavedajo, da SD in NSi na nekatere zadeve gledajo diametralno nasprotno, včasih tudi po ideološki plati. Zavedajo pa se, da je treba reševati probleme, ki so v javnem zdravstvu, na področju varnosti, gospodarstva ...
"Tiste stvari, o kateri se nikdar ne bomo strinjali, niso odločilne za življenje naših ljudi ta hip," je dejal in dodal, da se znajo stvarem, o katerih se nikoli ne bodo strinjali, izogniti.
Han je bil kritičen do Levice. Poudaril je, da lahko le z vstopom v koalicijo izvedeš del svojega programa in da so, kot ve, vse stranke za to imele možnost. "Z Levico se sicer ne bom ukvarjal, ampak če bi povedal v njihovem jeziku: Če bi se partizani na tak način odločali, kako reševati državo, potem mi ne bi bili osvobojeni. Treba je prevzeti odgovornost in ne razmišljati, da bo dobro tebi, ampak razmišljati, kako boš lahko pomagal ljudem s svojim programom," je dejal.
Han je komentiral tudi izjavo vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića, da Šarca ne zanima načelna podpora, ampak želi, da ga podpre koalicija strank, ki bodo pozneje tudi v vladi. "Podpišem se pod to izjavo, sam bi ravnal enako," je dejal.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.