Matej Tonin ni izključil možnosti, da bi na funkciji predsednika DZ lahko ostal ves mandat, a poudarja, da je to stvar političnega dogovora in razmerij v potencialni koaliciji. "Če je možno, da sem jaz postal predsednik državnega zbora, potem je možna tudi kakšna taka neverjetna koalicija, ki se morda danes zdi še misija nemogoče," je dejal v intervjuju za STA.
Zjutraj na meji fikcije, zvečer realnost
Izvolitev na mesto predsednika državnega zbora je bila za Tonina presenečenje. "Tudi zaradi tega, ker je bil to splet neverjetnih okoliščin. Ko so na tisto petkovo jutro zlagali skupaj zgodbo, je bilo moje ime tisto, ki je imelo podporo 46 poslancev," je dejal v pogovoru za STA. Nazadnje ga je podprlo kar 80 poslancev, le Levica mu je podporo odrekla.
Kot je še razkril, so ga dobro uro pred začetkom ustanovne seje DZ povabili na sestanek peterice predsednikov parlamentarnih strank, ki se zbirajo okoli Marjana Šarca, in mu pojasnili, da so ga pripravljeni predlagati za predsednika DZ pod pogojem, da je prvopodpisani pod kandidaturo Šarec.
In zdaj? Kot pravi Tonin, je vzdušje v stranki po njegovi izvolitvi praznično. "Čutiti je bilo iskreno zadovoljstvo, da nam je uspelo nekaj, kar se je zdelo nepredstavljivo. Če bi kdor koli vprašal naše člane, ali bo imela NSi v petek predsednika državnega zbora, bi ga najbrž vprašali, kako visoko vročino ima," je prepričan.
Čeprav je bil izvoljen kot začasna rešitev, poudarja, da termin "začasni predsednik DZ" ne obstaja, pač pa je predsednik imenovan do razrešitve oziroma odstopa. Če se bo koalicija zelo hitro oblikovala, meni, da bi bil lahko na tej funkciji tudi manj kot mesec dni, ob zelo zapletenem scenariju pa bi se lahko to obdobje tudi podaljšalo.
"Ne jaz ne NSi ne bomo talec nobene funkcije, predvsem bomo gledali na to, da bi izpolnili čim večji del našega programa. Kaj bo potem pokazala koalicijska matematika, bomo pa videli," je dejal glede možnosti, da bi na funkciji ostal ves mandat.
Več skupnega z SDS, so pa še daleč od dogovora
NSi se namreč o koalicijskem povezovanju pogovarja tako z zmagovalko SDS kot z drugouvrščeno LMŠ. Več vsebinskih pogovorov so doslej imeli s SDS, a so z obema stranema po Toninovih navedbah še zelo daleč od koalicijskega dogovora. S SDS so sicer primerjali programe in ugotovili, da so med njimi največje razlike na področju zdravstva, najbližja stališča pa imajo na področju družinske politike.
Tonin ostaja pri trditvi, da njegova izvolitev še ne pomeni obrisa prihodnje koalicije. "Obris te koalicije je bil izjemno širok, 80 poslancev je prispevalo glasove k moji izvolitvi in močno dvomim, da bo to tisti obris, ki bo pripeljal do koalicije," je dejal. Ni pa po njegovih besedah mogoče izključiti nobene možnosti.
O zaključku govora, ki buri duhove: 'Z nečim pač moraš zaključiti'
Je pa zaradi svojega nagovora po izvolitvi v DZ, ki ga je zaključil z besedami "Bog živi Slovenijo", ob nekaterih pozitivnih odzivih naletel tudi na nekaj kritik, "določene stvari so se razplamtele na socialnih omrežjih, tudi nekateri poslanci so bili nezadovoljni s tem". Po njegovih besedah je šlo za spontano, in ne strateško potezo. "To je eden izmed stavkov, ki je del Zdravljice, in če kdo te besede problematizira v državi, ki naj bi bila demokratična in v kateri naj bi po ustavi veljala svoboda govora, potem ga težko razumem," je dejal Tonin in pripomnil: "Z nečim pač moraš govor zaključiti in zdelo se mi je lepše kot 'lepo se imejte' ali pa 'srečno'."
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.