Podpredsednica vlade in predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je ob robu srečanja s predstavniki slovenske manjšine v Italiji in Avstriji dejala, da razume nekatere burne odzive članstva ob napovedi Boruta Pahorja. Aktualnega predsednika, ki se mu bo konec leta iztekel drugi mandat na čelu države, je tako povabila na pogovor, na katerem želi ugotoviti, ali se želi Pahor tudi resnično vrniti v vrste SD ter v kakšni meri.
Pahor je namreč, čeprav je še pred slabimi tremi tedni zatrjeval, da ga strankarska politika ne zanima, da se ne bo včlanil v katero izmed političnih strank ter da tudi ne razmišlja o ustanovitvi nove, konec preteklega tedna v intervjuju za spletni portal Siol dejal, da se želi po koncu predsedniškega mandata pogovoriti z vodstvom stranke. "Morda bo kdo v stranki menil, da jim bom s tem, ko se bom znova aktiviral, povzročal težave. Tega ne želim. Če pa bodo menili, da je v redu, če bom član, čeprav se ne mislim zelo aktivirati in biti politični aktivist, potem pa tudi v redu," je dejal nekdanji šef SD, ki je stranko vodil 15 let.
Pahor je s to izjavo med članstvom sprožil mešane odzive. V Socialnih demokratih so ga namreč v zadnjih dveh letih večkrat okrcali, da je Janezu Janši pustil teptati demokratične vrednote. Pred dobrim letom dni je stranka v interni anketi svoje člane celo vprašala, ali menijo, da naj se SD distancira od predsednika republike.
Medtem ko so tisti, ki so na političnem parketu že dalj časa, zdaj stopili korak nazaj in Pahorjevo vrnitev morda celo pozdravljajo, pa je manj dobrodošel pri podmladku stranke, ki nekatere njegove poteze označuje kar za burlesko.
'Dva mandata popolne ignorance socialdemokratskih vrednot'
Predsednik strankinega podmladka Luka Goršek je v zapisu na Twitterju napovedi namenil ostre besede ter Pahorjevo predsednikovanje označil za "dva mandata popolne ignorance socialdemokratskih vrednot". Očital mu je tudi "dve leti podpiranja krhanja demokracije" in "imenovanje popolnoma nekompetentnega ustavnega sodnika ter večno tišino, ko se je SDS izživljala nad narodom". Kot je ocenil, je našteto zrelo za nadzorni odbor stranke, ne pa aktivno vključenost.
Goršek je ob tem dejal še, da bi moral predsednik države priložnosti iskati kje drugje: "Ta trenutek enostavno ni potrebe, da bi nam svetoval."
Član SD in profesor na Fakulteti za družbene vede Igor Lukšič pa nekoliko drugače: "Mislim, da bi bilo to dobro za stranko." Ter še, da je njegova želja po vrnitvi v stranko – v luči tega, da še vedno uživa visoko podporo in je bil izvoljen kar dvakrat – v resnici kompliment. "In v nasprotju s tem, kar so naredili nekateri drugi vidni člani. Torej da se po tem, ko so si s pomočjo stranke naredili kariero, niso več želeli vrniti in zdaj nastopajo kot neki lebdeči elementi," je dejal.
Vodja poslancev Jani Prednik pa je medtem za več medijev dejal, da ima Pahor nedvomno tudi po zamrznitvi članstva zaradi opravljanja funkcije zelo velik potencial, da pripomore k skupnim ciljem stranke. Po njegovi oceni bi Pahorjeve dolgoletne izkušnje zagotovo ugodno vplivale na proces prenove stranke. Izrazil pa je tudi razumevanje do kritičnih glasov v stranki, saj da so pri nekaterih Pahorjevih odločitvah "opazili zaskrbljujoče pomanjkanje tistih vrednot, ki si jih delimo kot socialni demokrati".
Tudi Fajonova je dejala, da Pahorja ceni kot politika z mednarodnim ugledom in dolgoletnimi političnimi izkušnjami. Ob tem pa je spomnila, da se tudi sama z aktualnim predsednikom države marsikdaj ni strinjala, kar da je večkrat tudi javno povedala. Vendar pa poudarja, da bo SD pod njenim vodstvom vedno stranka odprtih vrat, kar pomeni, da bodo dobrodošli vsi, s katerimi delijo socialnodemokratske vrednote. "To je nenazadnje tudi vprašanje za Pahorja, koliko vrednot skupaj še delimo in kakšne imamo skupne interese delovanja v prihodnje," je še dodala.
Tega, ali obstaja možnost, da bi Pahor zasedel kakšno vidnejšo funkcijo v stranki, Fajonova danes ni želela napovedovati. "Ko mi bo bolj jasno, kakšna je njegova ambicija, bo tudi meni lažje povedati," je dejala.
KOMENTARJI (482)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.