V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) odklanjajo vladni predlog o novem sistemu plač za učitelje. Izvršilni odbor Sviza se je v torek zaradi popolne blokade na pogajanjih odločil, da bo prihodnji torek opravil še en krog pogovorov. V kolikor do kompromisa tudi tedaj ne bo prišlo, bo potekala izredna seja glavnega odbora sindikata, na kateri bodo odločali o pozivu za splošno enodnevno opozorilno stavko v šolstvu od vrtcev do univerz. "Zelo verjetno se bodo temu pridružili tudi raziskovalci v raziskovalnih inštitutih," je povedal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj.
Kljub temu, da bo to oslabilo njihova pogajalska izhodišča, "ne bomo vzeli za talce otrok, staršev in učencev," zato pred koncem tekočega šolskega leta ne bodo zaostrovali odnosov, je pojasnil Štrukelj. "Če pa dogovora do 1. septembra z vlado ne bo, potem se pouk v naši državi s 1. septembrom ne bo začel," je dodal.
Glavni vladni pogajalec in minister za javno upravo Gregor Virant poudarja, da o krivdi za zastoj pri pogajanjih ni mogoče govoriti, saj gre po njegovem za interesno nasprotje. Kot pravi, sta si Sviz in vlada pri svojih predlogih za 45 milijonov evrov narazen. Virant ob tem spominja, "da so se plače v vzgoji in izobraževanju bistveno dvigovale v letih 2002-2006, v obdobju, ko so bile plače vseh drugih zaposlenih v javnem sektorju zamrznjene".
Štrukelj je zavrnil Virantove trditve, ki so po njegovo zavajajoče oz. za učitelje žaljive. Zavrnil
je tudi trditev, da so se plače znotraj javnega sektorja v zadnjih letih
zvišale le za šolnike. Najbolj so po njegovem namreč pridobili v
državni upravi.
Štrukelj je ob tem spomnil, da predlagani model plačnih razredov, ki se
uveljavlja za celoten javni sektor, temelji na sistemu, ki ga pozna
državna uprava, in zato pomeni neke vrste posilstvo. Predlog namreč po
Štrukljevo "povalja
specifičnosti, ki jih ni mogoče preprosto prezreti v šolstvu, v
zdravstvu, da ne govorimo o specializiranih dejavnostih, kot je
raziskovalna".
Za Viranta pa je očitek o "povaljanju specifičnosti" nesmiseln. Po njegovo "je potreben enoten plačni sistem za vse, ki so financirani z javnega denarja". Prav tako je minister prepričan, da so bila z julija lani s strani večine sindikatov parafirano kolektivno pogodbo za javni sektor vzpostavljena "primerna razmerja".
Zahteve
V Svizu zahtevajo ohranitev razmerja učiteljev in raziskovalcev do primerljivih delovnih mest v javni upravi in v zdravstvu, ki se po njihovo z novim sistemom plač rušijo. S tem naj bi preprečili tudi "padanje ugleda in družbenega pomena poklicev in delovnih mest v izobraževanju in raziskovalni dejavnosti, za katere vsi kot mantro ponavljajo, da so nosilec razvoja v naši državi".
V sindikatu bi bili pripravljeni tudi na pogovor o odložitvi usklajevanja plač, "ne bomo pa pristali na to, da se nas ponovno potisne navzdol". Predlogi Sviza bi ob uskladitvi plač v ostalih poklicih še zmeraj pomenili realni padec plač za učitelje začetnike, za mentorje in učiteljske svetnike pa kvečjemu petodstotno realno povišanje. Kot je dodal Štrukelj, se zavedajo, da bodo z novim sistemom plač vsekakor na slabšem, ne morejo pa pristati na to, da se razlike "drastično poglobijo".
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.