Gospodarstvo

Odbor DZ: Zadržanje zakona neutemeljeno

Ljubljana, 26. 08. 2010 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
11

Odbor DZ za finance je pritrdil pravno-zakonodajni službi DZ, da je zahteva za zadržanje zakona o pomoči Grčiji, do presoje ustavnega sodišča, neutemeljena. Presojo skladnosti z ustavo je predlagalo 37 opozicijskih poslancev.

Odbor za finance je pritrdil mnenju pravno-zakonodajne službe DZ, da je zahteva za zadržanje zakona o finančni pomoči Grčiji neutemeljena.
Odbor za finance je pritrdil mnenju pravno-zakonodajne službe DZ, da je zahteva za zadržanje zakona o finančni pomoči Grčiji neutemeljena. FOTO: Reuters

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je danes sklenil, da se strinja z mnenjem zakonodajno-pravne službe DZ, ki ocenjuje, da zahteva 37 opozicijskih poslancev za zadržanje izvrševanja zakona o poroštvu Slovenije za zagotavljanje finančne stabilnosti v območju evra do odločitve ustavnega sodišča o njegovi skladnosti z ustavo, ni utemeljena.

Zakonodajno-pravna služba je ocenila, da zahteva poslancev za zadržanje izvrševanja zakona ne vsebuje ustrezne obrazložitve, kakšne težko popravljive posledice bi lahko nastale, če bi se zakon še naprej izvrševal, in primerjave z manj škodljivimi posledicami v primeru zadržanja njegovega izvrševanja. Zato je ugotovila, da predlog za zadržanje izvrševanja zakona ni utemeljen.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko se je z njenim mnenjem strinjal in ji predlagal, da pripravi ustrezen odgovor ustavnemu sodišču.

Minister za finance Franc Križanič
Minister za finance Franc Križanič FOTO: Miro Majcen

Križanič: Razpad evra bi pomenil veliko škodo za države članice

Minister za finance Franc Križanič je poudaril, da je mehanizem pomemben inštrument stabilnosti finančnega sistema v območju skupne valute, kar je bistven element konkurenčnosti in gospodarske rasti njegovih članic. Razpad evra bi namreč po njegovem mnenju pomenil veliko škodo za članice območja skupne valute.

Križanič je pojasnil, da so države evrskega območja v navezi z Mednarodnim denarnim skladom mehanizem oblikovale, ker v območju evra obstajajo institucionalne posebnosti, saj Evropska centralna banka za razliko od centralnih bank v ZDA in na Japonskem ne sme opravljati nalog posojilodajalca na zadnji ravni, če katera od držav zapade v težave s plačilno sposobnostjo.

Kot pravi minister, je šlo za signal, da so se države območja evra sposobne odzvati, in ta poteza je umirila finančne trge. Obrestne mere za državno zadolževanje so se znižale in to je po njegovih besedah pomembno za Slovenijo, ko bo spet stopila na finančne trge, kar pa še nekaj časa ne bo potrebno.

Če bi sedaj zavrli delovanje tega mehanizma, bi lahko po Križaničevi oceni prišlo do nepopravljivih posledic za delovanje celega sistema, za ugled in položaj Slovenije kot članice območja evra pa bi to pomenilo resno škodo.

Opozicija se s podporo strinja, a menijo, da sprejeti zakon ni skladen z ustavo

Andrej Vizjak (SDS) je v odzivu na Križaničeve besede dejal, da se mu ne zdi primerno uporabljati argumenta, da višji cilj opravičuje vsa sredstva. Strinja se namreč o pomenu evra za Slovenijo in o pristopu Slovenije v mehanizem, a je potrebno po njegovem mnenju to v slovenski zakonodaji urediti na formalno korekten način.

Prepričan je, da je DZ pri sprejemanju zakona naredil napako, ko ni podprl dopolnila SDS, s katerim bi se o posameznih poroštvih iz tega zakona odločalo ločeno s posameznimi zakoni. Če bi to storil, bi bil DZ del odobravanja posameznih delov poroštva, kar bi bilo po njegovi oceni odgovorno do upravljanja z javnimi financami. S tem bi se tudi razbremenili sence dvoma o neustavnosti zakona, ki ga je med julijsko razpravo v DZ izpostavila prav zakonodajno-pravna služba, je sklenil.

Bogdan Čepič (SD) je medtem izrazil mnenje, da bi zadržanje zakona povzročilo več negativnih posledic kot nadaljevanje veljavnosti. Čeprav mehanizma še ni bilo treba zagnati, je po njegovem prepričanju dobro, da ta obstaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

letalooo
31. 08. 2010 08.43
POGLEJTE SLOVAŠKO IN SE UČITE OD NJE ... NAŠA VLADA IN ZARES NOVA POLITIKA - A NE !!! , KO BI VAS BILO MOGOČE IZBRISATI IZ POLITIKE ZA VEDNO ...IN BI POSTALI ZARES ZA VEDNO POZABLJENI
alterego
26. 08. 2010 20.18
rajš bi bil Slovak, za razliko od naše vlade ima njihova vsaj muda!
Nicolete
26. 08. 2010 17.09
Imenovati en Avtobus bivših socnikov združenega dela in Tožilcev samoupravljanja zabeljenih z par Udbovskimi žlahtniki Ustavno sodišče je vse prej kot Higiena.
kolcamož
26. 08. 2010 15.04
boli me za EU,JEST NIMAM NIČ OD NJE ,ŽE NISM BIL V AVSTRIJI 2O LET......... I NIČ NE POMENIŽIVIM OD SVOJE ZAMLJICE IN IMAM DOST.....JOJ MORM PAZT KAJ GOVORIM, MI BO DRŽAVA ŠE TO VZELA....FUJ
b77
26. 08. 2010 13.01
evro ne bo razpadel ampak sulovanija
Pantokrator
26. 08. 2010 12.23
Ajmo Slovenceljni, gremo delat da bodo gospodje kapitalisti lahko še naprej debelili svoje debele riti!
Indigo Pingvin
26. 08. 2010 12.21
"Križanič: Razpad evra bi pomenil veliko škodo za države članice" Ne razumem, zakaj bi šlo za razpad evra, enostavno naj Grčijo vržejo ven iz evrskega območja, če je goljufala in prirejala državne bilance. Neke sankcije pač morajo biti, ne pa da za goljufanje dobijo še nagrado!
selector
26. 08. 2010 12.02
Tale zakonodajno pravna služba je ful smešna.. Ko so eni na vladi se zakon lahko zadrži izvajanja do razsodbe ustavnega sodišča, ko so drugi na oblasti pa to ni potrebno :)
Musti
26. 08. 2010 11.54
g. Vizjak pravi :: NI VIZIJE BREZ PROVIZIJE !!!!!!!!
theta
26. 08. 2010 11.43
Ravno taka pomoč znižuje vrednost evra. Edina dobra rešitev (poleg ukinitve Evra) je, da se Grčijo in ostale vrže ven.
bostjan@kocevje.com
26. 08. 2010 11.37
pa smo res dunajski kočijaži, oziroma od vsakega kočijaži, bora čorba se ni motil... če je slovaška lahko rekla da ne da dnarja grčiji, pol bi tut mi lahko enkrat nekomu rekli ne! nimamo, še zase ne, pr nas so ljudje lačni!