monetarna

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Gotovinsko poslovanje na Kosovu od februarja samo še v evrih

18. 01. 2024 12.55

Evro bo na Kosovu s 1. februarjem postal edina valuta za gotovinske transakcije, je v sredo zvečer sporočila kosovska centralna banka (CBK). To pomeni, da na Kosovu odtlej ne bo več mogoč plačilni promet v srbskih dinarjih, kar srbski predsednik Aleksandar Vučić označuje kot poskus uničenja dialoga med državama, poročajo tamkajšnji mediji.

Slovenci zadovoljni s svojim življenjem, skrbi jih stanje gospodarstva

22. 12. 2023 16.54

Večina Slovencev je zadovoljna s svojim življenjem, kar nas uvršča med bolj zadovoljne državljane v EU, kažejo izsledki raziskave javnega mnenja Eurobarometra. Slovenci so bolj kritični pri oceni stanja gospodarstva v državi, ki ga 51 odstotkov ocenjuje kot slabega, največ skrbi pa jim povzročata inflacija in priseljevanje.

Fed ključno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke

01. 02. 2023 20.20

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je skladno s pričakovanji ključno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke. Ta je sedaj na ravni od 4,50 do 4,75 odstotka. Kot so ob tem sporočili iz Federal Reserve (Fed), ob nadaljnji povišani inflaciji načrtujejo nove dvige.

'Davčna reforma je neprimeren fiskalni odziv na aktualno krizo'

02. 06. 2021 15.19

Člani komisije za nadzor javnih financ so pretresali davčno reformo, s katero vlada med drugim cilja na krepitev konkurenčnosti poslovnega okolja. Iz opozicije je bilo slišati številne očitke, komisija pa je po večurni razpravi sprejela pet sklepov, med drugim je reformo ocenila kot neprimeren fiskalni odziv na aktualno krizo.

Nadzor računskega sodišča nad nadzorniškimi praksami Banke Slovenije ni neustaven

19. 04. 2021 09.33

Možnost revizije računskega sodišča nad pravilnostjo in smotrnostjo praks nadzora, ki jih je Banka Slovenije izvajala do 4. novembra 2014 oz. do uvedbe enotnega bančnega nadzora v območju evra in ki so vodile v sanacijo bank, ni v neskladju z ustavo, je odločilo ustavno sodišče. Na računskem sodišču pa so z določitvijo zadovoljni. "Vedno smo zaupali v našo presojo, zato smo tudi objavili revizijsko poročilo," so povedali.

'Bosna in Hercegovina je dokaz, da obstaja Bog'

02. 02. 2020 10.01

Politični sistem, kot ga ima Bosna in Hercegovina, je edinstven, takšnega sistema ni nikjer na svetu, in to brez balkanske miselnosti, da so vedno nekaj posebnega. Je prekompleksen sistem: toliko oblasti, toliko prekrižajočih se odgovornosti, nalog v takšni mali državi ne more delovati. Država deluje kot disfunkcionalna družina, v kateri ima vsak član družine absolutni veto, ki onemogoča sprejetje karkšnekoli koristne odločitve za družino.

Nam je evro življenje olajšal ali podražil?

25. 05. 2019 07.00

Slovenija je bila 13. država članica, od danes 19., ki je dobila evro. Pred 12 leti je tolar zamenjal evro po menjalnem tečaju evro za 239,64 tolarja. Ugotovitev, privoščimo si lahko več, če potujemo po Evropi, pa nimamo polnih žepov različnih valut.

OECD svari: javnofinančna politika ne prispeva k dolgoročni stabilnosti slovenskih javnih financ

30. 05. 2018 12.43

Sloveniji se drugo leto zapored napoveduje 5-odstotna gospodarska rast BDP. V OECD so sicer zaskrbljeni zaradi določenih tveganj, ki bi lahko ogrozila gospodarstvo. Slovenijo so opozorili, da je trenutna ekonomska politika preveč spodbujevalna in ne naslavlja nekaterih tveganj. Opozorili so tudi na potrebo strukturnih reform in potrebo po okrepljeni privatizaciji. Podobno opozarja tudi fiskalni svet.

'Natančno je vedel, da v Jugoslaviji za nas ni perspektive'

21. 10. 2015 13.09

Na smrt enega najvidnejši slovenskih politikov, še posebej iz časa osamosvajanja, so se odzvali številni njegovi politični sopotniki. Kot pravi predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, je Bučar bistveno sooblikoval slovensko pot v demokracijo in samostojno državnost.

FOTO: Varoufakis: Tudi Evropa bi glede svoje zadnje ponudbe glasovala z 'ne'

01. 07. 2015 06.42

Grški premier Aleksis Cipras je v nagovoru državljanom vztrajal pri referendumu in pozval, naj na njem glasujejo proti pogojem mednarodni pomoči, da se bo lahko nato grška vlada z mednarodnimi posojilodajalci začela pogajati na novo. Evroskupina je odločila, da do referendumske odločitve ne bodo več razpravljali.

'Evro je dobra rešitev. Njegova rešitev pa so Združene države Evrope'

30. 06. 2015 12.24

Če odvzamemo vso politično realnost, Grčija ne sodi v evroobmočje, meni ekonomist Egon Zakrajšek. Ki pa ob tem meni, da bi bil konec skupne valute hud udarec, saj ima ta veliko prednosti. Bo pa EU za njeno ohranitev potrebovala večjo stopnjo povezanosti.

Grške banke bodo ostale zaprte

28. 06. 2015 07.35

Grške banke bodo v ponedeljek ostale zaprte, so sporočili po izrednem svetu za stabilnost sistema v Atenah. "Drahma je boljša od podrejenosti" pa je vzklikalo nekaj sto protestnikov, ki so se zbrali v Atenah. ECB je sicer sporočila, da ohranja nujno likvidnostno pomoč Grčiji na sedanji ravni. Mednarodni denarni sklad pa je Grčiji pripravljen nuditi podporo, če bo ta potrebna.

FXLider vam podarja 50€ za trgovanje s ceno zlata na svetovni borzi od svojega doma!

25. 05. 2015 09.03

Odkar je v septembru leta 2011 cena zlata dosegla svoj maksimum, je do danes padla okoli 36%. Vendar se je cena v zadnjem letu dni ob občasnih oscilacijah stabilizirala nad 1140 dolarjev po unči. Trenutna cena se giblje nad 1200 dolarjev po unči in je že četrti teden v blagi rasti.

Draghi: ECB je sprejela zelo velik ukrep, zdaj pa je na vladah, da sprejmejo strukturne reforme

22. 01. 2015 07.26

ECB se je odločila sprožiti program t. i. kvantitativnega sproščanja, v okviru katerega bo do konca septembra 2016 mesečno odkupila za 60 milijard evrov obveznic držav in podjetij, je napovedal predsednik ECB Mario Draghi.

FOTO: Virant: Fino je, da bo pretežno moško notranje ministrstvo vodila ženska roka

19. 09. 2014 09.26

Stari ministri in njihovi sodelavci so pospravili pisarne in posle predajali novim ekipam. Virant, ki je predal tako ministrstvo za javno upravo kot notranje zadeve, je dejal, da oba njegova naslednika čaka veliko izzivov. Zadovoljen pa je, da bo pretežno moško notranje ministrstvo vodila ženska roka.

Juncker je novi šef Evropske komisije

15. 07. 2014 06.39

Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu Luksemburžana Jean-Clauda Junckerja potrdili za novega predsednika Evropske komisije. Obljubil jim je, da bo bolj socialno ozaveščen, manj birokratski ter da bo Evropi zagotovil rast, konkurenčnost in delovna mesta.

Odbor potrdil predlog vlade za izenačitev stopenj obdavčitve za stanovanjske nepremičnine

24. 03. 2014 22.09

Odbor za finance in monetarno politiko je kot matično telo potrdil predlog novele zakona o davku na nepremičnine, ki ga je v obravnavo poslala vlada. S tem je potrdil izenačitev stopnje obdavčitve za stanovanjske nepremičnine.

Je to najvplivnejša ženska na svetu?

07. 01. 2014 07.01

Janet Yellen bo prva ženska na čelu ene najpomembnejših bank na svetu – ameriške centralne banke Federal Reserve. "Američani so z Janet Yellen dobili ognjevito zagovornico, ki razume, da je končni cilj gospodarske politike izboljšanje življenj,’’ je med drugim dejal ameriški prvi mož Barack Obama.

Ekonomistka iz Brooklyna bo vodila najpomembnejšo banko na svetu

09. 10. 2013 21.48

Ameriški predsednik Barack Obama je za predsednico ameriške centralne banke predlagal 67-letno Janet Yellen, ki jo skrbi, da veliko Američanov ne najde službe. Izkušena ekonomistka bo zamenjala Bena Bernankeja in bo najbrž nadaljevala njegovo gospodarsko politiko.

Obresti pri 0,5 odstotka rekordno nizke: komu koristijo in komu škodujejo?

02. 05. 2013 14.29

Svet Evropske centralne banke je v skladu s pričakovanji znižal ključno obrestno mero za evroobmočje za 0,25 odstotne točke na 0,5 odstotka. Gre za novo rekordno nizko vrednost. Na potezo sta najverjetneje vplivali predvsem slaba slika evrskega gospodarstva in padajoča inflacija.

V pričakovanju Nobelove nagrade za mir: 'EU je fascinanten projekt'

09. 12. 2012 18.13

Na letošnji podelitvi Nobelovih nagrad bodo vseh 27 članic EU zastopali trije predsedniki – predsednik Evropskega sveta, Evropske komisije in Evropskega parlamenta. EU bo letos dobila Nobelovo nagrado za mir, vsi trije vodilni evropski politiki pa so poudarili, da razvoj EU še ni končan.

Kaj se lahko naučimo od Švedov?

05. 10. 2012 13.37

Švedi so že v začetku 90. let prejšnjega stoletja začeli s prestrukturiranjem gospodarstva. Rokave so zavihali takoj, ko so zaznali prve težave. Izvedli so kopico reform, med njimi pokojninsko, fiskalno in monetarno, prenovili so davčni sistem. Nekatere reforme so bile boleče, a ukrepali so pravočasno.

'Za Grčijo bi bilo bolje, da zapusti evroobmočje'

14. 05. 2012 08.35

Neuspeh s sestavljanjem vlade bi bil lahko zadnji žebelj v grški krsti, vsaj glede evroobmočja. Nekateri opazovalci dogajanja namreč ocenjujejo, da je zdaj jasno, da Grčija v evroobmočju nima več kaj iskati. Za državo naj bi bilo celo bolje, da iz njega izstopi in poskuša sama postaviti zdrave temelje.

Libija: No, pa je bilo vse skupaj le zaradi nafte!

12. 04. 2012 10.02

Če smo lani podrobno spremljali vojno v Libiji in usmrtitev njenega voditelja Gadafija, vam tokrat ponujamo zanimivo razmišljanje o tem, ali je bil razlog za vojno res boj za širjenje demokracije ali pa morda nafta.

Mrak: Brez ustreznih ukrepov bomo zašli v hude težave

10. 12. 2011 12.05

Sklepi vrha EU glede reševanja evra so spodbuda za ukrepe, ki jih mora sprejeti Slovenija, meni ekonomist Mojmir Mrak. Spomnil je, da je Slovenija v preteklosti nekatere ukrepe že sprejela, pa so ti "padli" na referendumu.

'Najprej naj ukinejo plenarna zasedanja'

18. 08. 2011 15.27

"To kaže na politično prevlado najmočnejših članic EU in zgolj pokrivanje finančnih lukenj brez dna, kar želijo naprtiti vsem državam članicam EU," idejo Merklove in Sarkozyja o enotnejšem evrogospodarstvu komentirajo v SNS.

Še ena plagiatorska afera v Nemčiji

13. 04. 2011 21.03

Nemško tožilstvo v Heidelbergu je sprožilo preiskavo proti podpredsednici Evropskega parlamenta Silvane Koch-Mehrin, ker naj bi v svoji doktorski disertaciji prepisala najmanj 20 strani, ne da bi jih pravilno citirala.

'Na turizem ne vplivajo le počitnice'

14. 01. 2011 12.32

Na ministrstvu za šolstvo se je sestala delovna skupina, ki bo ocenila učinke enotnega termina zimskih počitnic na turizem. Do zdaj zbrani podatki kažejo, da na prihodke v turizmu ne vpliva samo termin zimskih počitnic, temveč tudi recesija.

'Za krizo odgovorni finančniki in politiki'

15. 09. 2010 15.29

Guverner Banke Anglije je povedal, da je odgovornost za finančno krizo na strani finančnikov in politikov. Hkrati pa je pozval ljudi, da naj ohranijo mirno kri, ker je treba najprej ugotoviti, kako in zakaj se je to zgodilo.