Umetnost je živa in med nami, ne le na dan kulture, ampak vsak dan. Kje smo skoraj dva meseca po kulturnem prazniku, po napadih na umetnike, po zmerjanju s "paraziti" in "izrojeno umetnostjo" in po izjavi ministra Počivalška: "Kdor ne dela, naj ne je"? Naloga umetnosti ni, da ugaja, ampak da se sprašuje o svetu, sedanjosti, prihodnosti, da preizprašuje realnost, tudi radikalno ... Da lahko tudi mi iščemo odgovore o sebi, tudi ko ne razumemo. Še posebej, ko ne razumemo.
Za 24UR Fokus o napadih na umetnike in zgodovinskem kontekstu podobnih napadov govorita med drugim tudi svetovno znana avtorica in predavateljica Renata Salecl in Roman Uranjek, član umetniške skupine Irwin, katere dela so cenjena tudi v najbolj uglednih tujih galerijah. Danes spoštovani, svojčas so bili nerazumljeni, tudi zasmehovani in zmerjani, tudi Carravagio, Van Gogh, Picasso, Schiele ...
Tudi o tem, kdo je v zgodovini govoril o izrojeni umetnosti, in to za umetnike, ki so danes najbolj cenjeni in spoštovani.
Realnost pa je medtem takšna: tretjina slovenskih umetnikov je samozaposlenih in to je najbolj prekariziran del delavcev v kulturi. Tretjina slovenskih umetnikov namreč živi tudi pod pragom revščine. Zakaj?
Da pa se vlaganje v umetnost še kako izplača, ne le zaradi umetnosti in njenega poslanstva samega, ampak ob tem tudi z vidika denarja oziroma multiplikativnih učinkov, so izračunali na Inštitutu za ekonomska raziskovanja: vsak evro, vložen v kulturne storitve, prinese nazaj 1,4 evra.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.