Slovenija

Objavljen seznam lokacij, kjer bo potekal Maraton hitrosti

Ljubljana, 23. 03. 2022 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V četrtek bodo policisti na okoli 600 lokacijah po vsej državi izvedli maraton nadzora hitrosti. Nadzor bo potekal od 6. do 18. ure. To pomeni, da lahko vozniki v Sloveniji (in tudi praktično vseh državah Evropske unije) na ta dan pričakujejo, da jih bodo policisti ustavili in kontrolirali.

"Tako kot je praksa že zadnjih nekaj let, želimo z okrepitvijo nadzora nad prehitrimi vozniki in javno objavo točnih lokacij vseh meritev v slovenski policiji tudi tokrat pokazati, da je naša želja delovati predvsem preventivno in doseči, da bi vozniki z umirjeno in defenzivno vožnjo prispevali k varnejšim cestam," so sporočili s Policije in dodali, da bo pri maratonu nadzora hitrosti sodelovalo 188 policistov, ki bodo pri tem uporabljali vsa razpoložljiva sredstva. Občasno se jim bodo pridružile tudi ostale patrulje, ki bodo nadzor izvajale ob rednem delu, v okviru nacionalne preventivne akcije Hitrost (ang. Speed), ki poteka ves teden, kar pomeni, da vozniki lahko pričakujejo dodatne policijske kontrole tudi na drugih lokacijah.

Maraton hitrosti bo potekal na okoli 600 lokacijah.
Maraton hitrosti bo potekal na okoli 600 lokacijah. FOTO: Policija

Maraton nadzora hitrosti bodo v Sloveniji tokrat izvedli že osmo leto zapored. Izkušnje iz preteklih let kažejo, da policisti na dan nadzora ugotavljajo zelo malo prekoračitev hitrosti, kar je tudi glavni namen akcije. Takrat hitrost prekorači okrog 3,5 odstotka voznikov, medtem ko ob izvajanju rednih kontrol ugotavljajo okrog osem odstotkov prekoračitev.

Lokacije merjenja lahko najdete na tej povezavi.

Osnovni namen nadzora ni usmerjen v kaznovanje voznikov, temveč v spreminjanje njihovih vozniških navad. Vožnja v skladu s predpisi od voznikov zahteva, da spremljajo prometno signalizacijo in se ravnajo po omejitvah hitrosti, nikakor pa ni namen nadzora, da bi vozniki v pričakovanju kontrol vozili nerazumno počasi in s tem ovirali promet. Od voznikov torej pričakujejo, da poznajo omejitve hitrosti in da jih vseskozi spoštujejo, predvsem pa da takšen vzorec vožnje obdržijo tudi takrat, ko ni nadzorov.

Policija poziva k spoštovanju cestnoprometnih predpisov ter ohranjanju hitrost v dovoljenih mejah, kot to določajo prometna pravila. "Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje tako razmeram na cesti kot tudi lastnim vozniškim izkušnjam in sposobnostim bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo. Zatorej previdno in strpno, življenje je dragocenejše od nekaj prihranjenih sekund na cesti," še dodajajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.