Ob pogledu na že na videz precej neposrečeno investicijo na Litijski - se zdi nov vladni nepremičninski posel na Davčni vseeno precej bolj dodelana in premišljena ideja.
Že danes ima ministrstvo za digitalno preobrazbo tam pisarne, z nakupom pa bi se - kot izhaja iz vladnem gradiva - končno znebili najemnin. In koliko kvadratnih metrov pravzaprav kupuje država in po kolikšni ceni?
Nekaj manj kot tri milijone evrov - za 1.200 kvadratnih metrov pisarn in dodatnih 240 kvadratnih metrov arhivskih prostorov v kleti ter 23 parkirnih mest. Pod črto - bo država Zavarovalnici Triglav, ki je v večinski državni lasti, za kvadratni meter odštela dobra dva tisočaka. Na čigavo pobudo?
"Vse postopke glede prostorov na Davčni vodi MJU. Zato prijazno prosim, da se obrnete na kolege, ki vam bodo lahko dali vsa pojasnila," odgovarja ministrica Stojmenova Duh. A smo danes zaman poskušali priklicati odgovorne na ministrstvu za javno upravo. In tako ostali brez pojasnil, zakaj se tudi tokrat - podobno kot pri Litijski - tako zelo mudi. Kot lahko razberemo iz javno dostopnih podatkov, je ministrstvo namreč še pred oddajo zavezujoče ponudbe Zavarovalnici Triglav nakazalo varščino v višini 140 tisoč evrov.
Kasneje smo pridobili tudi odgovor MJU. Na ministrstvu zavračajo, da bi se pri omenjenem poslu hitelo ter da je bil nepregleden. "Postopki potekajo kot običajno v primerih nakupa nepremičnin, skladno z veljavno področno zakonodajo in brez nepotrebnega hitenja, po predpisanih procesnih korakih. Plačilo varščine je bila zahteva prodajalca v vabilu za oddajo ponudbe, kot dokaz resnosti ponudbe in obligatorni element za oddajo ponudbe, kar je tudi sicer običajna praksa v pravnih poslih prodaje oziroma nakupa nepremičnin."
Ministrstvo dodaja, da bo celotna varščina vključena v kupnino. V primeru, da Ministrstvo za javno upravo s svojo ponudbo ne bi uspelo, bi bila varščina vrnjena v celoti, zagotavljajo in poudarjajo, da prodajna pogodba še ni bila podpisana, postopek sklenitve pravnega posla teče po predpisanih korakih in pogodba bo sklenjena, "ko bodo izpolnjeni vsi zakonski pogoji, brez hitenja".
"Vsi koraki izvedeni transparentno ter v skladu s pogoji za oddajo ponudbe in veljavno zakonodajo," so še zapisali.
Druga interpelacija Stojmenove Duh
Ministrstvo za javno upravo in Zavarovalnica Triglav vsaj uradno posla še nista zaključila. Bo pa ta posel verjetno predmet razprave ob novi - že drugi - interpelaciji ministrice Stojmenove Duh. A se vsaj za zdaj vendarle zdi, da bolj kot prostori senco na uspešnost njenega ministrovanja meče 13 tisoč računalnikov.
Z več kot šest milijonov evrov vredno dobavo računalnikov si je ministrica sicer že januarja prislužila prvi zagovor pred poslanci. "Jaz se interpelacije res zelo veselim," je bila ministrica optimistična januarja letos.
Danes, ko je že jasno, da tudi računsko sodišče ugotavlja, da nakup prenosnikov ni bil gospodaren, bodo očitki iz opozicijskih vrst še ostrejši. Pa lahko ministrica sploh še računa na podporo iz lastnih vrst, glede na to, kaj je pred meseci povedal njen strankarski kolega iz Svobode.
"Ta zgodba bi bila za mene kot poslanca relevantna, če bi ministrica kupila 13 tisoč računalnikov, pa jih ne bi razdelila. Takrat pa postane ta zgodba relevantna," je novembra lani dejal Lenart Žavbi, poslanec Gibanja Svoboda.
Mesece pozneje - ministrica je kupila 13 tisoč računalnikov in jih do danes ni razdelila. Še vedno jih v skladišču, ki ga najema ministrstvo, ostaja okrog 10 tisoč. A se navkljub temu tudi v drugo razpoloženje v največji vladni stranki ne spreminja. "Jaz se veselim interpelacije," trdi predsednik vlade Robert Golob.
Spomnimo, pred časom tedni se je domnevno sporen posel znašel tudi pod lupo Agencije za varstvo konkurence, ko je ta preiskala prostore dobaviteljev. Štiri podjetja so namreč osumljena nedovoljenega dogovarjanja o cenah in usklajenega ravnanja pri oddaji ponudb za dobavo omenjenih računalnikov državi.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.