Minuli konec tedna je Elon Musk, najbogatejši Zemljan, sprožil plaz objav na družbenih omrežjih, v katerih je kritiziral enega od vodilnih svetovalcev Bele hiše glede agresivne carinske politike predsednika Donalda Trumpa, poroča Washington Post. Svetovalec za trgovino Peter Navarro je bil eden ključnih snovalcev načrta za uvedbo carin. "Doktorat iz ekonomije s Harvarda je slaba stvar, ne dobra stvar," je zapisal Musk.
Kasneje naj bi se s prošnjo po umiku carin osebno obrnil tudi na Trumpa, a njegovo posredovanje ni bilo uspešno, sta dva neimenovana vira, ki sta želela ostati anonimna, povedala za časnik.
Že v ponedeljek je namreč Trump Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami, če ne bodo umaknile svojih povračilnih ukrepov. Musk je medtem na omrežju X pomenljivo delil videoposnetek, v katerem pokojni konservativni ekonomist Milton Friedman hvali prednosti mednarodnega trgovinskega sodelovanja.
"Predsednik je sestavil izjemno ekipo zelo nadarjenih in izkušenih posameznikov, ki na mizo prinašajo različne ideje, vedoč, da je predsednik Trump tisti, ki sprejema končne odločitve," je komentirala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. "Ko sprejme odločitev, vsi veslajo v isto smer, da jo izvedejo. Zato je ta administracija v dveh mesecih naredila več kot prejšnja v štirih letih," je dodala.
V pogovoru s podpredsednikom italijanske vlade Matteom Salvinijem konec tedna je Musk prav tako poudaril, da upa, da bodo ZDA in Evropa v prihodnosti lahko ustvarile 'zelo tesno, močnejše partnerstvo' in dosegle 'območje ničelne carine'.

Po poročanju Washington Posta Musk, ki je izvršni direktor proizvajalca električnih vozil Tesla, že dlje časa vidi carine kot škodljive za svoje podjetje, katerega dva ključna trga so ZDA in Kitajska. Po navedbah časnika je Musk carinam nasprotoval že v času Trumpovega prvega mandata. Takrat je Tesla vložila tožbo zoper ameriško vlado, s katero je skušala razveljaviti davek na uvoz Teslinih vozil s Kitajske v ZDA. Kasneje naj bi Musk sicer obrnil ploščo in grajal nekatere zaposlene v Tesli, ker so predlagali vložitev tožbe.
Na predsednikovo uvedbo carin pa ni bil osupel le Musk, ampak tudi številni drugi podjetniki, ki so med kampanjo podpirali Trumpa. Nekateri naj bi prek Muska in podpredsednika JD Vancea skušali lobirati za bolj "razumno politiko" proste trgovine, piše časnik. Muskov prijatelj, investitor Joe Lonsdale, je zapisal, da je "prijateljem v administraciji" povedal, da bodo carine bolj prizadele ameriška podjetja kot kitajska.
Skupina podjetnikov naj bi konec tedna tudi sestavila neformalno skupino, ki bi v prihodnje lobirala pri članih Trumpove administracije za bolj zmerne politike, je za časnik dejal eden od virov. Kot je dodal, so sicer mnogi pričakovali carine, a niso predvidevali, da bodo tako visoke in tako uničujoče. Prav tako so bili prepričani, da bodo nekateri člani vlade, kot je denimo minister za finance Scott Bessent, Trumpa prepričali, da sprejme mehkejši pristop, presenetilo pa jih je tudi dejstvo, da je minister za trgovino Howard Lutnick tako močan zagovornik protekcionistične politike, je še razkril vir.
Po poročanju CNBC je Musk pretekli četrtek in petek zaradi odziva borz na napoved carin izgubil približno 30 milijard dolarjev. Bloomberg Index je ocenil, da se je Muskovo premoženje v letošnjem letu skrčilo za 130 milijard dolarjev, kljub temu pa ostaja najbogatejši na svetu.
Časnik Washington Post tako piše, da gre v primeru carin za največje nesoglasje med Trumpom in Muskom doslej. Tesla se je zaradi Muskovega vstopa v svet politike znašla pod velikim pritiskom. "Tesla je v bistvu postala globalni politični simbol. In to je zelo slabo za prihodnost tega tehnološkega veljaka in tornado krize te blagovne znamke, ki se je zdaj spremenil v tornado najvišje kategorije," je za Washington Post komentiral analitik Dan Ives.
Delnica Tesle je bila v ponedeljek vredna 233,29 dolarja, v letošnjem letu pa je izgubila že več kot 38 odstotkov svoje vrednosti.
Do Trumpovih carin je bil včeraj kritičen tudi Muskov brat in član upravnega odbora Tesle Kimbal Musk. "Kdo bi si mislil, da bo Trump dejansko ameriški predsednik z najvišjimi davki. S svojo carinsko strategijo je uvedel strukturni, stalni davek za ameriškega potrošnika," je zapisal Musk.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.