
Številne najvišje carinske stopnje veljajo za azijske države, pri čemer se Kambodža sooča s carinami v višini 49 odstotkov, Vietnam 46 odstotkov, Tajska 37 odstotkov, Tajvan 32 odstotkov in Indonezija 32 odstotkov, kar je vse precej nad splošno 20-odstotno stopnjo, ki je na primer uvedena za uvoz ZDA iz EU, poroča Financial Times. Najnižjo carinsko stopnjo imajo Združeno kraljestvo, Brazilija, Avstralija in Turčija, in sicer 10 odstotkov.
20-odstotna pavšalna stopnja, ki je v veljavi za vso EU, je ustvarila nenavaden vzorec zmagovalcev in poražencev, odvisno od posamezne trgovine vsake države članice z ZDA, piše časnik. Leta 2024 so ZDA poročale, da imajo največji trgovinski presežek v blagovni menjavi z Nizozemsko (55 milijard dolarjev), ki ima enako tarifno stopnjo kot Irska, s katero so imele ZDA v istem obdobju blagovni primanjkljaj v višini 87 milijard dolarjev. 15 držav v bloku bi bilo deležnih višjih carin, če bi se pravila uporabljala na ravni posameznih članic.
Vendar, kot opozarjajo ekonomisti, to pove le polovico zgodbe. Začasne izjeme za različne izdelke namreč ustvarjajo širok razpon efektivnih stopenj za države EU. Osredotočenost Irske na trgovanje z zdravili, ki so bila začasno izvzeta iz carin, bo za zdaj ohranila efektivno carinsko stopnjo pod petimi odstotki. Za Slovaško pa dodatne carine, kot so tiste, ki jih je Trump uvedel za avtomobile in avtomobilske dele, pomenijo, da se njeno gospodarstvo sooča z efektivno stopnjo, ki je precej višja od 20-odstotne.
Na drugi strani je Slovenija, ki bo po teh izračunih neposredno najmanj prizadeta zaradi uvedbe carin. Kot je v Odmevih na nacionalni televiziji povedal Blaž Hribar, član uprave Pokojninske družbe, Slovenija ne izvozi veliko izdelkov v ZDA. Lani smo izvozili za 922 milijonov evrov blaga, uvozili pa za 1,2 milijardi. ZDA so na 12. mestu najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi. "Drastičnega vpliva Trumpovih carin na slovenske izdelke ne more biti. Vse, kar se v Evropi dogaja, še posebej v Nemčiji, pa vpliva na slovenska podjetja. Konec koncev lahko vzamemo primer NLB. Če se odzove ECB z drastičnim nižanjem obrestnih mer, kar je v slabi gospodarski sliki, kot je danes pričakovano, potem to pomeni nižjo neto obrestno maržo za katerokoli banko v evroobmočju. To potem negativno vpliva na dobiček te banke. Mi ne živimo v vakuumu, kjer se nas to ne dotika."
Minister Boštjančič: Slovenija vsaj navidezno za zdaj zmagovalec
Finančni minister Klemen Boštjančič pričakuje, da se bo EU na ameriške uvozne carine odzvala enotno in odločno. "Ne zagovarjam takoj recipročnih carin, je pa pomembno, da Evropa pokaže, da se ZDA ne bo pustila, da ta ravna z njo, kot se ji zazdi," je ob robu dneva slovenskega kapitalskega trga v Ljubljani dejal minister.
"To, kar se je nedavno zgodilo v ZDA, je verjetno največji pretres na svetovnem trgu v zadnjih desetletjih," je napovedano uvedbo ameriških carin danes pospremil Boštjančič. Svetovni trgi so po njegovih besedah občutljivi že na napovedi, kaj šele na dejanske ukrepe.
"Večina sveta meni, da so ukrepi ZDA korak v napačno smer. A v ZDA so na oblasti ljudje, ki so trmasti, in verjamem, da ne bodo zelo hitro spoznali, da je takšna politika dolgoročno slaba za ves svet, tudi za ZDA," je prepričan Boštjančič, ki pričakuje enoten in odločen odziv EU.
O odzivu so že v ponedeljek razpravljali trgovinski ministri EU, v petek in soboto bo o tem tekla beseda tudi na zasedanju finančnih ministrov. "Slovenija v tej zgodbi igra timsko," je glede slovenskega stališča dejal minister.
Slovenija ima z izjemo lanskega leta v trgovinski menjavi z ZDA presežek, torej v ZDA več izvozi kot iz ZDA uvozi. Če ZDA Evropske unije pri uvedbi carin ne bi obravnavala celovito, ampak bi uvedla carine za vsako državo posebej, bi bile carine za Slovenijo višje, kot so, je pojasnil Boštjančič. Ob tem po njegovih besedah večino slovenskega izvoza v ZDA predstavljajo farmacevtski izdelki, za katere ameriške carine ne veljajo.
"Tako je Slovenija vsaj navidezno za zdaj zmagovalec," je analizo, ki jo je te dni objavil časnik Financial Times, da bodo carine najmanj prizadele Slovenije, pokomentiral finančni minister. Ob tem je dodal, da v takšnih dogodkih nihče ne more biti zmagovalec.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.