Čeprav je šola dveh svetovnih vojn imela tako visoko ceno številnih življenj, mir ni nikoli zagotovljen. Vojno lahko prepreči le zelo dosledno spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva slehernega človeka, je na Sveti Gori nad Novo Gorico, kjer je vodil somaševanje ob 90. obletnici konca prve svetovne vojne, poudaril celjski škof Anton Stres. "Prva svetovna vojna je bila prva svetovna morija, kakršne svet do tedaj še ni poznal," je prepričan Stres, sicer podpredsednik Slovenske škofovske konference in škof odgovoren za področje kategorialne pastorale v vojski, policiji in zaporih v Sloveniji. Ob njem so v baziliki Matere Božje na Sveti Gori somaševali še koprski škof Metod Pirih, pomožni koprski škof Jurij Bizjak in goriški nadškof Dino de Antoni.

Čeprav je bila prva svetovna vojna in z njo soška fronta, ki je terjala več 100.000 življenj mladih vojakov, izredno kruta in morilska, je bila potrebna še druga svetovna vojna, da se je Evropa obrnila proti vojni in so se evropski narodi začeli povezovati. "V tem smislu ta mlada življenja vojakov, vendarle niso umrla zaman. Mi, ki danes živimo v miru, jim to dolgujemo in smo jim hvaležni za to," je poudaril Stres.
Opozoril je, da vojno lahko prepreči le zelo dosledno spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva sleherne osebe. "Dokler priznavamo človekovo dostojanstvo, ki ga je treba braniti za vsako ceno, samo nekaterim, ne pa vsem in vsakemu, smo vedno v nekem vojnem stanju," je povedal Stres. Človekovo življenje, tudi še nerojeno, je nedotakljiva vrednota, zato nobeden navidezno višji namen ne more opravičiti njegovega teptanja, je dejal celjski škof.
V romarsko cerkev na Sveti Gori, kamor sta prišla tudi župana Nove Gorice in Gorice Mirko Brulc in Ettore Romoli, so organizatorji povabili predstavnike vseh veroizpovedi, katerih pripadniki so se bojevali pred devetimi desetletji v prvi svetovni vojni. Samo na avstroogrski strani so se bojevali pripadniki sedmih ver, na slovesnost pa so prišli predstavniki katoliške, protestantske in muslimanske vere, je povedal koordinator slovesnosti Renato Podberšič.
Prva svetovna vojna, ki se je uradno zaključila 11. novembra 1918, se je s krvavo morijo ob Soči dotaknila tudi območja Svete Gore, je dejal Stres. Po njegovih besedah domišljija današnjih ljudi ni dovolj iznajdljiva, da bi pričarala dejansko sliko in podobo vsega trpljenja vojakov na soški fronti. Podberšič je dodal, da je imela Sveta Gora, ki jo je italijanska vojska z veliko žrtvami zasedla avgusta leta 1917, tedaj ob obrambnem, tudi močan simbolni pomen, saj je bila največja božja pot na Goriškem.
Spominsko slovesnost, v katerem so sodelovala slovenska in italijanska društva, ki negujejo spomin na prvo svetovno vojno, so pripravili Škofija Koper, frančiškanski samostan na Sveti Gori in Društvo soška fronta Nova Gorica. Član društva David Erik Pipan je poudaril, da med žrtve soške fronte sodi tudi cerkev na Sveti Gori, saj je bila med boji porušena do tal.
To je bila druga večja obeležitev okrogle obletnice konca prve svetovne vojne, ki je s krvavo morijo ob Soči terjala številna življenja vojakov in civilistov na zahodu Slovenije. Prva je sredi maja potekala v gornjem Posočju.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.