Slovenija

'Niso umrli zaman'

Nova Gorica, 27. 09. 2008 14.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Celjski škof Anton Stres je ob 90. obletnici konca prve svetovne vojne dejal, da vojno lahko prepreči le zelo dosledno spoštovanje človekovih pravic.

Čeprav je šola dveh svetovnih vojn imela tako visoko ceno številnih življenj, mir ni nikoli zagotovljen. Vojno lahko prepreči le zelo dosledno spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva slehernega človeka, je na Sveti Gori nad Novo Gorico, kjer je vodil somaševanje ob 90. obletnici konca prve svetovne vojne, poudaril celjski škof Anton Stres. "Prva svetovna vojna je bila prva svetovna morija, kakršne svet do tedaj še ni poznal," je prepričan Stres, sicer podpredsednik Slovenske škofovske konference in škof odgovoren za področje kategorialne pastorale v vojski, policiji in zaporih v Sloveniji. Ob njem so v  baziliki Matere Božje na Sveti Gori somaševali še koprski škof Metod Pirih, pomožni koprski škof Jurij Bizjak in goriški nadškof Dino de Antoni.

Celjski škof Anton Stres
Celjski škof Anton Stres FOTO: POP TV

Čeprav je bila prva svetovna vojna in z njo soška fronta, ki je terjala več 100.000 življenj mladih vojakov, izredno kruta in morilska, je bila potrebna še druga svetovna vojna, da se je Evropa obrnila proti vojni in so se evropski narodi začeli povezovati. "V tem smislu ta mlada življenja vojakov, vendarle niso umrla zaman. Mi, ki danes živimo v miru, jim to dolgujemo in smo jim hvaležni za to," je poudaril Stres.

Opozoril je, da vojno lahko prepreči le zelo dosledno spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva sleherne osebe. "Dokler priznavamo človekovo dostojanstvo, ki ga je treba braniti za vsako ceno, samo nekaterim, ne pa vsem in vsakemu, smo vedno v nekem vojnem stanju," je povedal Stres. Človekovo življenje, tudi še nerojeno, je nedotakljiva vrednota, zato nobeden navidezno višji namen ne more opravičiti njegovega teptanja, je dejal celjski škof.

V romarsko cerkev na Sveti Gori, kamor sta prišla tudi župana Nove Gorice in Gorice Mirko Brulc in Ettore Romoli, so organizatorji povabili predstavnike vseh veroizpovedi, katerih pripadniki so se bojevali pred devetimi desetletji v prvi svetovni vojni. Samo na avstroogrski strani so se bojevali pripadniki sedmih ver, na slovesnost pa so prišli predstavniki katoliške, protestantske in muslimanske vere, je povedal koordinator slovesnosti Renato Podberšič.

Prva svetovna vojna, ki se je uradno zaključila 11. novembra 1918, se je s krvavo morijo ob Soči dotaknila tudi območja Svete Gore, je dejal Stres. Po njegovih besedah domišljija današnjih ljudi ni dovolj iznajdljiva, da bi pričarala dejansko sliko in podobo vsega trpljenja vojakov na soški fronti. Podberšič je dodal, da je imela Sveta Gora, ki jo je italijanska vojska z veliko žrtvami zasedla avgusta leta 1917, tedaj ob obrambnem, tudi močan simbolni pomen, saj je bila največja božja pot na Goriškem.

Spominsko slovesnost, v katerem so sodelovala slovenska in italijanska društva, ki negujejo spomin na prvo svetovno vojno, so pripravili Škofija Koper, frančiškanski samostan na Sveti Gori in Društvo soška fronta Nova Gorica. Član društva David Erik Pipan je poudaril, da med žrtve soške fronte sodi tudi cerkev na Sveti Gori, saj je bila med boji porušena do tal.

To je bila druga večja obeležitev okrogle obletnice konca prve svetovne vojne, ki je s krvavo morijo ob Soči terjala številna življenja vojakov in civilistov na zahodu Slovenije. Prva je sredi maja potekala v gornjem Posočju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
28. 09. 2008 17.43
Lolek, ti si res lolek. Naša univerza je bila ustanovljena (pogojno rečeno) leta 1810 v času Napoleonovih Ilirskih provinc, a je bila kmalu za tem, ko si je Avstrija povrnila oblast nad Slovenijo, ukinjena! V juliju 1919 v začasnem narodnem predstavništvu v Beogradu, je bilo 31. avgusta imenovanih prvih 18 profesorjev. Uradno je bila univerza ustanovljena 1. septembra 1919 12. novembra so bili izvoljeni rektor in dekani, 3. decembra pa je bilo prvo predavanje. Glavna zgradba univerze, Rektorat Univerze (Kongresni trg 12, 1000 Ljubljana), se nahaja v stavbi, ki jo je Avstrija zgradila za potrebe svoje države, gre za deželni dvorec. Leta 1902 ga je Jan Vladimir Hrásky zasnoval kot državno graščino za potrebe uprave in deželnega zbora Kranjske. Ob ustanovitvi Univerze v Ljubljani je stavba prešla v njeno last; sprva jo je preuredil Josip Hudetz, češki arhitekt z Dunaja. Ne mi slaviti te rajnke Avstrije, ker je to še bolj abotno kot jugonostalgija!
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 17.19
Pač Austroogarske ni več. Tudi Hitlerjev poskus maščevanja zaradi razpada te monarhije ni uspel.
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 16.56
Če ti ne veš ti ne morem pomagati!
User393232
28. 09. 2008 15.15
+1
lolek ti si avstro-ogrski arhitektonski konj, od kdaj obstaja avstro-ogrska arhitektura
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 15.15
Jaz bi rekel tako. Amerika danes nebi bila to kar je, če nebi Austroogarska razpadla.
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 15.09
Glavni teroristi Austroogarske so bili Srbi, Francozi in Angleži. Kasneje še Italijani in Američani.
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 15.03
sladoledcebula@ Univerza je bila ustanovljena leta 1919. Zgrajena pa je bila prej, vendar ni mogla delovati zaradi krize in vojne. Ne mešaj jabolka in hruške po nepotrebnem. Tu je razvidno tudi, da je stavba narejena v Austroogarski arhitekturi.
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 14.54
Največja fronta je bila v Sloveniji. Austroogarska je izgubila vojno in nečastno razpadla. Narodi, ki so bili del Austroogarske so bili Austriji zvesti do zadnjega dne bojevanja. Tu ni šlo za notranji zlom države, kot jo poznamo iz razpada Jugoslavije. Ampak so Austroogarsko uničili drugi. Jaz pravim, da so največji krivci Francozi in Angleži. Slovenija in Hrvaška kot del Austroogarske sta izgubile vojno in po rapalski pogodbi izgubile večji del svojega ozemlja.
ServerAUTOMATIC
28. 09. 2008 14.50
Tonček Balonček@ Tvoja razlaga je zmotna. Franciji, Angliji, Srbiji in Rusiji je bila Austroogarska trn v peti. Dejansko Austroogarska je napovedala vojno Srbiji. V vojno pa so se upletli vsi. Na koncu vojne pa še Američani. Austroogarska se je res želela širiti, vendar na miren način. Bosna in Hercegovina je vstopila v Austroogarsko na lastno željo, brez neke prisile. Noben ni Bosance prisilil da se priključijo. Šlo je za obojestranski interes. Očitno nekaterim to ni dišalo.
User402185
28. 09. 2008 14.07
slo univerza je bila zgrajena 1919 ao je razpadla 1918 1919 kdo jo je zgradil potem?
User402185
28. 09. 2008 14.05
cerkev se stem samo tolaži.medtem koz rodetom dirkata s corvetami im mercedesi po sveti gori
User393232
27. 09. 2008 23.15
avstro-ogarska in prisiljevala slovencev v spremembo identitete,še huje stem je češ nagrajevala posameznike kateri so bili neizmerno podložni režimu . ko je general Rudolf Maister osvobodli Maribr so se nekateri mestni uradniki poskušali upret ,kot npr. poštni uradniki ki so zavrnili ukaz o pošiljanju telegramov z zmagoslavno vsebino ... torej veliko vojakov je zaman umrlo
User393232
27. 09. 2008 22.35
avstro-ogarska nikakor ni mogla imet kolonij ,saj takrat slovenija in cro nista imele status držav ,še manj niti status naroda niso imele priznan. prva država ki so jo mislili koloniazirat je bila ravno kraljevina Srbija katra se je vpisala v zgodovino kot država ki je uničila avstrijsko cesarstvo
Tonček Balonček
27. 09. 2008 22.02
Pŕva svetovna vôjna je bil vojaški spopad v letih 1914-1918 med silami antante, na strani katere so se bojevale Francija, Rusija, Kraljevina Srbija, Združeno kraljestvo, od leta 1915 dalje pa tudi Italija, ter centralnimi silami, na strani katerih so se bojevale Avstro-Ogrska, Nemčija, Turčija in Bolgarija. Avstrija se je želela pač širiti, tako kot nemčija, ti dev državi nsita imeli kolonij, to je bil galvni tazlog, tisti Gavrilo princip pa el povod. Ni šlo za nobeno ačst ampak za interese avstrijskega in nemškega kapitala! Pred kom naj bi sew Avtrija branila, pred Srbijo. To me spominja na Ameriko ter okupacijo Iraka, kjer iščejo teroriste in širijo demokracijo,. Kdor tako razmišlja, mu na tem svetu precej stvari ni jasnih!
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 21.32
Amerika gre po vzoru Austro-ogarske. Povsot se začne pri denarju in teroristih.
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 21.13
Tonček Balonček@ Austro-ogarska je branila sebe in svoj ponos. Vojno so ji vsilili drugi.
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 21.11
Austro-ogarska nikoli ni imela kolonij, sužnje lastništva ali zganjala kakršnokoli izkoriščanje kakega naroda. Je bila najbolj pravna in urejena skupna država, ki je delovala odlično in popolno za svoj čas. Svet se je lahko učil le od nje.Bila je velesela v svetu z visokim življenskim standardom.
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 21.03
Med tem, ko so Francozi, Angleži izkoriščali sužnje po kolonijah, izumljali koncentracijska taborišča, se je v Austro-garski živeli lepo in spodobno. Slovenija kot del Austro-ogarske monarhije je dobila celo univerzo v Ljubljani, katero imamo še danes. Kolonijalisti še pisati niso znali.
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 20.59
Avstro-ogarska je veljala za najbolj razvito in pravno družbo svojega časa. Vsi so imeli delo in vsak dovolj za jest.
ServerAUTOMATIC
27. 09. 2008 20.57
Za prvo svetovno vojno so krivi Srbi, Francozi in Angleži. Avstrijo-ogarska je bila vzgled celemu svetu.