Skupina, ki vztrajno že več mesecev pred poslopjem RTV Slovenija protestira proti cepljenju, trdi, da ima dokaze, da virus ne obstaja, prav tako trdi, da jim vsi lažejo, vključno z mediji, vse znanstvene trditve pa zavračajo. Zdaj so šli še korak dlje. V studio je vdrlo od 15 do 20 oseb. Na čelu skupine je bil Ladislav Troha, vodja gibanja Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS).
Posredovala je Policija in protestnike usmerila proti izhodu, toda ti so se upirali. Policija je potrdila, da je okoli 20.30 nekaj oseb vstopilo v stavbo javne televizije. Z zbiranjem obvestil o dogodku nadaljujejo in bodo zoper kršitelje ukrepali skladno z zakonodajo.
Po neuradnih podatkih so policisti pridržali Troho.
Dogajanje je komentirala odgovorna urednica informativnega programa na TV Slovenija Manica Janežič Ambrožič, ki je dejala, da "gre za nedopusten napad na medij, novinarstvo in demokracijo". Dodala je, da že od maja zaposleni na RTV opozarjajo na nevzdržne razmere pred hišo, na nadlegovanja zaposlenih in gostov, ki prihajajo v oddajo. Več prijav so novinarji že poslali na Policijo in upajo, da je današnje dogajanje "streznitev za vse". Pristojne pozivajo, da jih zaščitijo.
Generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough pa je v Odmevih dejal, da gre za hud napad na medijsko hišo, ki ga vodstvo v najostrejši obliki obsoja. Po njegovih besedah bodo na RTV Slovenija v prihodnje okrepili varovanje, stekli pa bodo tudi pogovori s pristojnimi oblastmi. Grah Whatmough upa, da bodo imeli pristojni po današnjem incidentu več posluha za njihove pritožbe.
Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije obsojata napad na RTV
Takšen odziv ljudi je le vrh ledene gore sovražne nastrojenosti proti medijem, ki delujejo v javnem interesu, spodbujajo ali celo kreirajo pa jo najvišji nosilci oblasti, pa so v odzivu za javnost zapisali v Društvu novinarjev Slovenije (DNS).
Kot so še opozorili, se eskalacija sovražnosti, naperjene proti novinarjem v družbi pojavlja in goji že nekaj časa. "V društvu že dolgo opozarjamo, da se lahko sovražnost iz družbenih omrežij ter ščuvanje proti novinarkam in novinarjem in medijem, ki smo mu priča, prelevita v fizično nasilje, kar se je izkazalo danes z napadom na RTV Slovenija."
Po oceni DNS je takšen odnos javnosti do medijev rezultat načrtnih napadov na novinarstvo, na javne medije, kot sta RTV Slovenija in STA, in tudi druge osrednje slovenske medije, ne glede na to, da so vsi v epidemiji izkazali izrazito državotvorno vlogo. Ob tem v DNS pozivajo k ustrezni zaščiti zaposlenih na RTV Slovenija in njihovih gostov ter k prenehanju načrtnega ustvarjanja sovražnosti proti novinarstvu v družbi, še posebej na družbenih omrežjih.
Današnje dogajanje prav tako obsojajo v Sindikatu novinarjev Slovenije, kjer so danes dopoldne obravnavali problematiko teh protestov in nadlegovanje zaposlenih ter se odločili, da bodo na policijo vložilo prijavo zoper člane Gibanja OPS. Ob tem pozivajo policijo, da zaposlene na RTV Slovenija zaščiti po 60. in 61. členu zakona o nalogah in pooblastilih policije in omenjenim osebam izda prepoved približevanja.
Precepljenost pri nas je med nižjimi v Evropi, saj polno cepljena ni niti polovica Slovencev. V Sloveniji je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 998.478 oseb, kar predstavlja 47 odstotkov vseh prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 56 odstotkov, med starejšimi od 50 pa 69 odstotkov. Polno cepljenih je 912.234 oz. 43 odstotkov prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je polno cepljenih 52 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 65 odstotkov.
Naše povprečje je tudi manjše od evropskega povprečja, saj je v Evropski uniji polno cepljenih 57 odstotkov Evropejcev. Med uspešnejšimi državami v EU so Irska, Belgija in Španija, ki so že precej blizu 70-odstotni precepljenosti. Še boljša je precepljenost na Danskem, Portugalskem in Malti.
Strokovnjaki zato vsakodnevno pozivajo k cepljenju, medtem pa proticepilci zavračajo številne strokovne študije, ki so bile narejene od pojava novega koronavirusa. Znanost je dokazala, da če je oseba prejela dva odmerka cepiva proti covidu-19, je za skoraj polovico manjša verjetnost, da se bo pri njej v primeru okužbe z novim koronavirusom pojavil dolgotrajen covid-19.
Tudi vseh strahov v povezavi med neplodnostjo in cepivom ni dokazala nobena študija. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," je za naš portal dejala dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo.