Ljubljanski župan Zoran Janković, v zadevi Gratel obtožen kaznivega dejanja jemanja podkupnine, ki naj bi jo pridobil za mestno občino, na predobravnavnem naroku ni priznal krivde. "Mislim, da bi bil kriv, če ne bi storil tega, kar mi očitajo," je ob začetku sojenja dejal sodnici Vladislavi Lunder.
Dodal je, da mu danes ne bi bilo treba biti na sodišču, ker je imel načrtovano službeno pot, vendar je prišel iz spoštovanja do sodišča. Ob odhodu s sodišča pa je dejal, da ne razume, kaj želi tožilka Blanka Žgajnar doseči z obtožnico. "Zasebno podjetje je plačalo odškodnino, ker je ocenilo, da je položilo preveč kablov," je orisal zadevo in ponovil že znano stališče, da je podjetje dalo donacijo javnemu zavodu, s čimer po njegovih besedah ni nič narobe.
V tem primeru po oceni ljubljanskega župana ni nastala nobena škoda, nihče ničesar ne zahteva nazaj. "Razen tožilke Žgajnarjeve," je ocenil Janković, ki je prepričan, da je v mestu naredil red pri prekopavanju cest. "Verjamem, da bom dokazal svojo pravico. Nedolžnega ne morejo obsoditi," je dodal.
Odvetnik zahteva umik dokazov
Jankovića zastopa odvetnik Janez Koščak, ki je na sodišču zahteval izločitev vseh dokazov, pridobljenih v hišnih preiskavah leta 2014. Obtožba namreč po njegovih besedah temelji na dokazih, pridobljenih s kršenjem človekovih pravic, saj naj bi bile hišne preiskave opravljene na podlagi nezakonite odredbe, ki ni vsebovala obrazložitve suma očitanih kaznivih dejanj. Odredba je, kot je ocenil odvetnik, zgolj prepis zahteve specializiranega državnega tožilstva, in to vključno z vsemi napakami.
Žgajnarjeva je očitke zavrnila in dejala, da ima odredba vse zahtevane elemente. "Konkretno je obrazloženo, zakaj so podani utemeljeni dokazi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, in tudi utemeljitev, na podlagi česa je preiskovalna sodnica zgradila svojo presojo," je dejala.
Sojenje se bo z začetkom glavne obravnave nadaljevalo 3. januarja.
Kaj mu očitajo?
Janković naj bi marca 2007 od Gratela zahteval 500.000 evrov, v zameno pa naj bi podjetju znova dovolil prekop javnih površin pri gradnji kabelskega omrežja, kar mu je z odpravo prej izdanega dovoljenja prepovedal kmalu po izvolitvi. Gratel je nato ljubljanski občini v dveh obrokih nakazal 250.000 evrov kot donacijo za obnovo Ljubljanskega gradu in dela nadaljeval skladno z novoizdanim dovoljenjem.
Tožilske očitke je Janković zavrnil že ob hišnih preiskavah februarja 2014, saj zanika, da je zahteval donacijo, temveč je po njegovih zagotovilih šlo za odpravo škode, ki da jo je imela občina zaradi ravnanja Gratela. Ta naj bi namreč kršil pogodbo, zaradi česar je občina z njim sklenila dogovor o plačilu škode, ki jo je naredil, ker je pri prekopu kabelske kanalizacije ponekod razširil kanal in vanj položil več cevi, kot bi jih smel.
Obtožnica v tej zadevi je postala pravnomočna februarja letos. Janković je obtožbi ugovarjal, a je zunajrazpravni senat njegov ugovor v celoti zavrnil. "Obtožnica je nesmiselna, saj mi v njej očitajo, da sem kot župan pridobil korist za mestno občino, kar je navsezadnje tudi naloga župana," je komentiral Janković.
Proti ljubljanskemu županu teče več postopkov
Naslednji teden ljubljanskega župana čaka še en predobravnavni narok, in sicer v zadevi Stožice. Janković bo pred sodnika stopil več kot šest let po odmevnih hišnih preiskavah septembra 2012.
Tožilstvo Jankoviću in soobtoženim očita podpis po njihovem mnenju sporne pogodbe v višini 1,8 milijona evrov za domnevno fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB leta 2010 lahko najel več kot 50 milijonov evrov kredita. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev.
Postopkov proti Jankoviću je še več. Ljubljansko višje sodišče je aprila lani Jankovića pravnomočno oprostilo obtožb o zlorabi položaja v zadevi Niš, ko je bil še predsednik uprave družbe Mercator.
Še vedno potekajo sodne preiskave zaradi domnevne zlorabe položaja ter pranja denarja v zvezi s kupoprodajno pogodbo in aneksom za nakup prostorov centralne hladilne strojnice v športnem parku Stožice, prav tako zaradi kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, preslepitve pri pridobitvi posojila, ponareditve ali uničenja poslovnih listin v zvezi s sanacijo gramozne jame v Stožicah, ki naj bi jo Janković Grepu preplačal za 1,4 milijona evrov. Tožilstvo preiskuje še navedbe, da naj bi bi se izognil plačilu davka od dobička iz kapitala pri prodaji delnic Mercator.
Znana tudi še ni usoda najmanj petih predkazenskih postopkov oz. ovadb proti ljubljanskemu županu za kazniva dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in zlorabo uradnega položaja: zadeva Forming studio - prodaja oziroma menjava zemljišč, prenova Slovenske ceste, Vo-Ka oziroma razpis Rakova jelša, Javni holding oziroma javno naročilo, postavitev gostinskega vrta Casablanca, kot jih Janković sam navaja na svoji spletni strani.
V javnosti je odmevala tudi izločitev prisluhov iz preiskave v zadevi farmacevtka, postopek preiskave sumov kaznivega dejanja jemanja podkupnine pa je bil ustavljen, ker zbrani dokazi, ki so še ostali v spisu po izločitvi dokazov, zbranih s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ne utemeljujejo suma, da je Janković storil očitano kaznivo dejanje.
KOMENTARJI (671)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.