Trije protestniki iz Ambrusa, proti katerim so v soboto posredovali policisti in nekatere med njimi tudi poškodovali, so danes spregovorili za 24ur. Povedali so, da se je policijski kordon na ukaz direktorja ljubljanske policijske uprave Branka Slaka pričel pomikati proti množici. Kot navaja lažje poškodovana Anica Klavs, je mirno stala ob cesti, ko je začutila pritisk množice. Približala sta se ji policista v bojni opremi in jo potisnila s ščitom, da je padla v jarek. Pri tem si je poškodovala roko in nogo.
Podobno izkušnjo je doživel tudi Brane Kajdiž, ki so mu policisti z udarci poškodovali glavo in je tako kot Klavsova pristal v ljubljanskem kliničnem centru. Jožeta Zupančiča so policisti zvlekli v policijski kombi, kjer naj bi ga eden od njih obrcal in mu grozil s psovkami, češ "da bo nasrkal". Odpeljali so ga na policijsko postajo v Grosuplje in mu prisodili kazen za prekršek v višini 240 tisoč tolarjev.
Ali je policija v Ambrusu prekoračila pooblastila in ali so upravičeno uporabili silo, bo znano po koncu izrednega nadzora, pravijo v Policiji. Da jo je vsaj eden od protestnikov skupil po krivici, govori podatek, da se mu je minister za notranje zadeve Dragutin Mate osebno opravičil.
Posredovanje se je za Slaka slabo končalo
Iz Generalne policijske uprave so sporočili, da je generalni direktor policije Jože Romšek zaradi slabega obveščanja danes razrešil direktorja Policijske uprave Ljubljana Branka Slaka, na njegov položaj pa imenoval dosedanjega direktorja murskoroboške policijske uprave Aleksandra Jevška. "Generalni direktor policije se je za zamenjavo odločil zaradi pomanjkljivosti, zlasti v zvezi s prenosom informacij, povezanih z izvajanjem nekaterih operativnih ukrepov v preteklih aktualnih dogodkih na območju Policijske uprave Ljubljana," je sporočila tiskovna predstavnica Generalne policijske uprave Nuša Tavčar.
Čeprav v suhoparnem policijskem sporočilu nikjer ne piše, da so Slaka odstavili zaradi domnevno sporne policijske intervencije v Ambrusu in dolgoletnega nereševanja romske kriminalitete na tem območju, pa o motivih njegove zamenjave ne gre dvomiti. Z današnjim dnem je Slak postal policijski 'akademik', saj so ga premestili na Policijsko akademijo.
Čelik: Intervencija policije je bila potrebna
Nekdanji prvi mož policije Pavle Čelik meni, da je uradna utemeljitev razlogov za Slakovo odstavitev »za lase privlečena«. Pravi razlog za tako potezo generalnega direktorja policije Romška je očitno ta, da je Slak v soboto v Zagradcu pokazal preveč odločnosti, meni Čelik.
"Slakova posebna policijska enota je hotela pokazati zobe. Taktično bi sicer lahko ravnali kako drugače, tudi glede na svoje izkušnje. A vseeno, policija je hotela le narediti red in zaščititi situacijo, kar pa je bilo očitno preveč, ker so posegli v lovišče političnih strank te koalicije," meni Čelik. Slakov naslednik, Aleksander Jevšek, je po oceni Čelika primeren človek, se bo pa moral še izkazati.
Premeščena tudi Beznikova
Branko Slak pa očitno ni edina žrtev reševanja težav romske družine Strojan. Danes je bila premeščena tudi Anka Beznik, vodja policijskega centra za oskrbo v Gotenici, ki je center vodila skoraj deset let.
Anko Beznik, sicer soprogo nekdanjega poveljnika specialne enote policije so zamenjali zaradi suma, da je izdala skrivno mesto za naselitev Romov v okolici vadbenega centra Gotenica.
Protestnika naj bi po mnenju policije padla
V javnosti so se namreč pojavili namigi, da naj bi policija pri svojem posredovanju proti krajanom Ambrusa prekoračila svoja pooblastila. Generalni direktor policije Romšek je v zato že v soboto odredil izredni nadzor, da bi ugotovili, kako je do tega prišlo.
V sporočilu PU Ljubljana so dan po izgredih v Ambrusu sporočili, kaj naj bi se po njihovem mnenju dogajalo v noči s sobote na nedeljo, ko je romska družina Strojan zapustila postojnski zbirni center in se odpravila proti svojemu domu v Ambrus. Zaradi nenadne vrnitve romske družine Strojan se je zbralo okrog tisoč krajanov, ki so postavili tudi cestne zapore, pri čemer je posredovala tudi posebna enota policije.
"Pri naselju Dečja vas je množica krajanov zaprla cesto, čez
katero so postavili tudi večje deblo ter tako preprečili policijskim
vozilom pot. Policisti so izstopili iz vozila in množico pozvali, da se
odstrani z vozišča," so pojasnili na PU Ljubljana. "Tega
prisotni kljub večkratnim pozivom policistov niso storili, temveč se se
pričeli pomikati proti policistom in vanje metati kamenje.Več oseb je
prijela prej omenjeno deblo in ga skušala vreči v policiste."
Po mnenju policije naj bi pri tem početju 50-letni moški padel
in se lažje telesno poškodoval, prav tako pa naj bi v času, ko je
množica pritiskala proti policistom, padla 45-letna ženska in se prav
tako lažje telesno poškodovala. Oba so reševalci odpeljali v klinični
center, od koder sta bila po zdravniški oskrbi odpuščena.
S PU Ljubljana so še sporočili, da policija nadaljuje z zbiranjem obvestil zaradi suma kaznivega dejanja poskusa preprečitve uradnega dejanja uradni osebi in kršenja zakona o javnem zbiranju, ki naj bi ga storili protestniki.
Odpovedali romski protest v središču Ljubljane
Organizatorji so za danes napovedan protest Romov pred parlamentom v Ljubljani preklicali, ker so po besedah predsednika Foruma romskih svetnikov Darka Rudaša ugotovili, da bi s tem Romi na področju razreševanja romske problematike "več izgubili kot pridobili". Romski svetniki zagovarjajo stališče, da se morajo Strojanovi vrniti v matično občino Ivančna Gorica.
"Glede položaja Strojanovih je zadeva absurdna, saj se nič ne premika", je poudaril Rudaš. Napovedal je, da se bodo romski občinski svetniki znova sestali. "V okviru foruma namreč lahko s svojimi stališči pripomorejo k rešitvi tega problema," meni Rudaš. Romski svetniki se nameravajo konec tedna znova sestati ter oblikovati nova stališča.
Forum romskih svetnikov pri Zvezi Romov Slovenije je na svoji prvi delovni seji obravnaval prostorsko problematiko Romov v državi. Njegovi člani so obiskali tudi Ambrus in se sestali s predstavniki tamkajšnje krajevne skupnosti, vendar soglasja glede vrnitve družine Strojan niso dosegli.
V okviru foruma so že takrat napovedovali, da bodo pred stavbo državnega zbora organizirali protest, če vlada do 19. novembra ne zagotovi ustrezne lokacije za naselitev Strojanovih.
Po zadnji zaostritvi ob poskusu vrnitve romske družine v občino Ivančna Gorica je vlada napovedala, da bodo Strojanovi do dokončne rešitve njihovega vprašanja najverjetnega prezimili v enem od objektov, ki so v državni lasti.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.