Slovenija

Kršitelji bodo kaznovani

Ljubljana, 25. 04. 2006 17.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikati in vlada so dosegli pomemben dogovor glede zlorab bolniškega dopusta, ki so med Slovenci pogoste.

Protest sindikatov proti noveli zakona o zdravstvu 16. junija lani v Ljubljani
Protest sindikatov proti noveli zakona o zdravstvu 16. junija lani v Ljubljani FOTO: Dare Čekeliš

V sedmih mesecih, od kar trajajo pogajanja o zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, so vse tri pogajalske strani danes dosegle "prvi pameten dogovor", je pojasnil Dušan Rebolj (sindikat Pergam) iz sindikalne pogajalske skupine. Uspeli so namreč zapreti enega ključnih členov - tistega, ki govori o omejevanju nadomestil za dolgotrajne bolniške.

Pogajalci so tako danes povzeli predlog, ki so ga pred 14 dnevi na novo predstavili prav predstavniki sindikata Pergam, po katerem ni predvideno časovno omejevanje prejemanja nadomestil za bolniško. Predlog predvideva, da v primeru, ko je zavarovanec na bolniški že 12 oziroma 15 mesecev, mora steči določen postopek. In sicer bo zdravnik takrat dolžen začeti ugotavljati, ali bolnik potrebuje dodatno zdravljenje, je primeren za postopek pred invalidsko komisijo, ali pa je že tako zdrav, da lahko dela, je pojasnil Rebolj.

Niso pa danes razpravljali o višini nadomestil za bolniške, daljše od 30 dni, je pojasnil Rebolj. Pri čemer je državni sekretar na ministrstvu za zdravje Dorjan Marušič poudaril, da vlada zanesljivo vztraja pri zniževanju nadomestil.

Dorekli so tudi, da mora v roku šestih mesecev po tem obdobju specialist pregledati bolnika in ugotoviti dejansko stanje ter določiti nadaljnje ukrepanje. "S tem je logika zakona in tega člena spremenjena," je pojasnil Rebolj. Ne gre namreč več za omejevanje ampak za postopke, ki jih je v primeru, da od začetka bolniške preteče 12 oz. 15 mesecev, dolžen izvesti bodisi zdravnik, bodisi specialist ali pa invalidska komisija.

Napake države ne bo plačeval bolnik

Tudi v tisti še odprti rešitvi, ki je govorila o primeru, če invalidska komisija v roku šestih mesecev ne reši primera in bolnika ne pošlje v invalidski pokoj, kjer je vlada predlagala, da po preteku teh šestih mesecev bolnik začne prejemati za 12 odstotkov znižano nadomestilo, je sedaj dogovorjeno in zapisano, da če je za nedokončanje postopka kriva država, potem je bolnik upravičen do 100-odstotnega nadomestila. Nadomestilo se tako bolniku zmanjša za 12 odstotkov le v primeru, da je neobravnava na invalidski komisiji krivda bolnika samega, ki je zavlačeval oz. ni predložil vseh dokumentov, je še pojasnil Rebolj.

Državni sekretar se je strinjal, da je bil danes storjen "določen korak naprej"
Državni sekretar se je strinjal, da je bil danes storjen "določen korak naprej" FOTO: POP TV

Kršitelje bo udarilo po žepu

Po besedah Rebolja so pogajalci našli soglasje tudi za tiste primere, ko je bolnik na bolniški, a ne spoštuje navodil zdravnika; tako so se strinjali, da v primeru, ko nekdo odkrije takega bolnika, se slednjemu za dva meseca zmanjša nadomestilo za 50 odstotkov, če ga "v prekršku" zalotijo še drugič, sledijo še strožje sankcije. Tudi to je bila rešitev, ki so jih sindikati predstavili na zadnjem srečanju pred 14 dnevi. Pri tem členu pa sindikati še naprej pogojujejo, da se ne smejo zniževati nadomestila, je še poudaril Rebolj.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.