bolniška

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Vikende so si podaljševali s kratkotrajnimi bolniškimi staleži za nego otroka

11. 02. 2025 18.49

Kadar je otrok bolan, seveda staršu za nego otroka pripada bolniški stalež. Kar pa očitno nekateri zlorabljajo. V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca v Mariboru so namreč zaznali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev, ki se praviloma začnejo ob petkih. Ko starši otroka na pregled ne pripeljejo, v ponedeljek pa sporočijo le, da je otrok že zdrav. Da so si očitno nekateri starši zgolj podaljševali vikende, je bilo jasno kmalu po tem, ko so za odprtje bolniškega staleža zahtevali obvezen obisk pri pediatru.

Hrvaška z denarnimi spodbudami želi povečati rodnost

13. 12. 2024 19.40

Kako povečati rodnost in nazaj v domovino privabiti izseljence? Na Hrvaškem bo 1. marca začel veljati paket demografskih ukrepov, težak 685 milijonov evrov. Med njimi so podvojitev zneska, ki ga pari prejmejo ob rojstvu otroka, 100-odstotno porodniško nadomestilo vseh 12 mesecev, višja bolniška, daljši očetovski dopust. Samo denar ne bo rojeval novih otrok, sicer priznava minister za demografijo, a vseeno ocenjuje, da bi se z novimi ukrepi lahko letno razveselili kakih dva tisoč otrok več. Kaj pa čaka Hrvate, ki živijo v tujini?

Plačana bolniška odsotnost, porodniški dopust in pokojnine za spolne delavke

03. 12. 2024 06.21

V Belgiji so si po letih boja več pravic izborile spolne delavke. Veljati je začel nov zakon, ki prostitutkam zagotavlja pogodbe o zaposlitvi in delavske pravice, kot so denimo plačana bolniška odsotnost in porodniški dopust ter pokojnine. Prav tako jim bodo morali delodajalci zagotoviti ustrezne higienske razmere in tako imenovani gumb za paniko, ki bi ga lahko sprožile v primeru ogroženosti. Kaj pravijo zagovorniki in kritiki zakona?

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Bodo Newyorčani ostali doma, če bo njihov hišni ljubljenček bolan?

26. 10. 2024 09.07

Bodo Newyorčani kmalu lahko vzeli bolniško za nego hišnih ljubljenčkov? Mestni svetniki so v obravnavo vložili predlog, ki razširja uzakonjeno skrb za družinske člane na male domače živali. Tako bi za dneve, ko hišni ljubljenčki zbolijo, njihovi skrbniki lahko prejeli plačano nadomestilo za nego. Glavni argument predlagateljev je, da živali izjemno dobro vplivajo na duševno zdravje ljudi.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

25. 10. 2024 06.00

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'

09. 10. 2024 16.58

Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost

07. 10. 2024 15.13

Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev

05. 09. 2024 13.20

Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.

Vračajo ga na delo: 'Tri dni bi lahko delal, po četrtem bi umrl na licu mesta'

21. 08. 2024 18.30

Samo lani so na ZZZS izdali več kot 300.000 odločb o bolniškem staležu, od tega je 300 zavarovancev na bolniški več kot pet let. Med njimi je tudi 43-letni Damir Berbić, ki je moral z delom v gradbeništvu prenehati zaradi hude okvare srčne zaklopke. "Pravijo, da tri do štiri dni bi lahko delal, po četrtem dnevu pa da bi mi to počilo in da bi umrl na licu mesta," pravi Berbić. Kljub temu da mu tako osebni zdravnik kot specialisti prepovedujejo kakršne koli fizične ali psihične napore, pa je zdaj 43-letnik od Zavoda za zdravstveno zavarovanje dobil odločbo, da se mora vrniti na delo. Kdo bo odgovoren za morebitne tragične posledice teh odločitev in kaj sploh človek lahko naredi, če se znajde v takšni na videz brezizhodni situaciji?

Pevec uspešnice Danza Kuduro sporočil, da preboleva raka

19. 06. 2024 14.30

Pevec, najbolj poznan po uspešnici Danza Kuduro, ki je leta 2010 obnorela svet, je sporočil, da se bori z rakom. Don Omar je na družbenih omrežjih objavil fotografijo svoje roke z zapestnico iz bolnišnice Orlando Health na Floridi in tako razkril, da je začel z zdravljenjem. Ob tem pa pripisal, da ima danes raka, a verjame, da ga jutri ne bo imel več. Naslednji dan je delil novo fotografijo s sporočilom, da je operacija uspela.

Prvomajski protest: 'Nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš'

01. 05. 2024 17.10

Udeleženci prvega prvomajskega protestnega shoda so v središču prestolnice opozorili na slab položaj zaposlenih, njihovo izkoriščanje, širjenje prekarne oblike dela, vse višje cene življenjskih stroškov ter stagnacijo plač. "Prekaren način življenja ni le faza odraščanja, po kateri se postavimo na noge in normalno zaživimo: po študiju nas še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev," je na primer dejal predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje

17. 04. 2024 16.24

Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Že leto in pol živi v bolniški sobi: po 52 letih v Sloveniji nima kam

17. 04. 2024 17.40

V Slovenijo je prišel pred 52 leti, pri nas delal, zdaj pa – ne obstaja. To je zgodba 79-letnega Dušana Grahovca, ki že leto in pol živi – ne boste verjeli – kar v mariborskem kliničnem centru, ker nima kam. Zaradi suma na tuberkolozo so ga oktobra predlani sprejeli na pljučnem oddelku, tja je prišel iz zavetišča za brezdomce, a ker je zdaj nepokreten, ga v zavetišče ne morejo vrniti. In ker je brez dokumentov, med izbrisanimi, ne more niti v dom za starejše. Njegov primer pozna skoraj ves politični vrh, rešitve pa očitno nobene. In kar je najhuje: njegova zgodba še zdaleč ni edina.

Je zaradi stavke v zdravstvu ogrožena pravica do bolniške odsotnosti?

01. 02. 2024 18.42

Zdravniška stavka pušča posledice na pacientih. Ti ne morejo do bolniških listov, ostajajo brez pregledov in posegov. Na drugi strani pa bolniško potrebuje vedno več ljudi. Leta 2022 rekordnih 56.128 zaposlenih. Koliko delavcev, ker ne dobijo bolniškega lista, je prisiljenih, da delajo bolni? Delavci smo pravico do bolniške odsotnosti dobili davnega leta 1892. Je zdaj ta pravica ogrožena?

Leta 2022 rekord – za štiri nove infekcijske klinike izplačanih bolniških

28. 01. 2024 10.03

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. In neenakosti bolniškega sistema – na eni strani rekorder, ki je iz zdravstvene blagajne prejel dobrih 24 tisoč evrov za en mesec bolniške, na drugi pa glavnina, ki na bolniško niti ne upa, ker sicer ne preživi. Število bolnikov v dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo leta 2015 več kot eno leto bolniško odsotnih dobrih 4200 oseb, jih je bilo leta 2022 že 8500. Še vedno – kljub kozmetičnim popravkom – nimamo sistema, kako ljudi vračati nazaj na delo. Nocoj v rubriki 24UR Fokus zaokrožujemo preiskovalno zgodbo rubrike Dejstva in skozi oči bolnikov ter strokovnjakov razkrivamo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.

Fides: Navodilo ministrstva glede izdajanja bolniških nima nobene pravne podlage

23. 01. 2024 19.33

Po tem ko je ministrstvo za zdravje sporočilo, da morata biti tudi med stavko zagotovljeni pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo, zdravniški sindikat Fides trdi, da navodilo nima nobene pravne podlage. Medtem ko ministrstvo meni, da je nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev, Fides sporoča, da gre za neutemeljeno in pravno napačno stališče. Nastradali pa bodo bolniki, ki v stiski ne vedo, kaj storiti ali na koga se obrniti.

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni

22. 01. 2024 11.14

V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.

Preverite Podjetje – Preverite potencialnega delodajalca

15. 01. 2024 00.15

Iskanje nove zaposlitve je lahko vznemirljivo, včasih pa tudi kar precej strašljivo.

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri

11. 01. 2024 06.00

V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila

08. 01. 2024 18.30

Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015

05. 01. 2024 06.00

Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Rekorderja: prvi 12 let na bolniški, drugi prejel 24 tisoč evrov nadomestila

04. 01. 2024 19.26

V rubriki Dejstva tokrat o bolniških odsotnostih. Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, lani je bilo na bolniški listi rekordnih 56.128 zaposlenih, ob tem pa izgubljenih več kot 20 milijonov koledarskih dni. In kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila, da prejme zgolj 500 evrov nadomestila, zato se bolniški, če se le da, izogne. Posledično dela s hudimi bolečinami, delovni dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne samo v enem mesecu. Drug rekorder je na bolniški že 12 let. V rubriki Dejstva skozi oči bolnikov in strokovnjakov razkrivajo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Koalicija namerava odpraviti rez v dolgotrajne bolniške odsotnosti

11. 12. 2023 15.09

Stranka Levica je sporočila, da bodo skupaj s koalicijo vložili amandma na nov interventni zakon za zdravstvo. V zakon, ki ima sicer po ocenah stranke "veliko dobrih rešitev" in katerega cilj je znižati stroške ZZZS, se je "pretihotapil" rez v dolgotrajne bolniške odsotnosti, so zapisali. Ta člen bi zdaj črtali.