Ker je Policijski sindikat Slovenije v ponedeljek začel izvajati policijsko stavko, je Aleš Hojs, kot je že predhodno zagrozil, objavil podatke o plačah policistov. Njegova poteza je nemudoma sprožila oster odziv v javnosti in politiki.
"Policija je varnostna služba. Minister Aleš Hojs je razkril podatke, ki so po pravilniku varovani in po zakonu niso javni. Objavil je imena mobilnih kriminalističnih oddelkov, ki izvajajo tajno opazovanje in sledenje, kot tudi imena posameznikov Specialne enote Policije," je na družbenem omrežju zapisal predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec (SD).
Nemec opozarja, da imajo sedaj tuje obveščevalne službe in kriminalci dostop do podatkov nacionalnega pomena. Nemec je pozval še k takojšnji odstranitivi Aleša Hojsa s funkcije ministra, saj ta predstavlja "največjo grožnjo nacionalni varnosti v zgodovini slovenske policije".
Na odgovor Hojsa, ki je spomnil, da informacijski pooblaščenec v objavi ne vidi kršitev varstva osebnih podatkov, pa je Nemec odgovoril, da je "ključ v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju - 38. člen, peti odstavek" ter pravilniku o zaščiti podatkov policije. "Z vašo objavo ogrožate varnost policistov in varnost države," je navedel Nemec.
Omenjeni člen zakona o sistemu plač v javnem sektorju govori o javnosti plač v javnem sektorju, v odstavku, ki ga izpostavlja Nemec, pa pravi, da določba o tem, da so plače javne, "ne velja za podatke o plačah javnih uslužbencev v obveščevalnih in varnostnih službah".
Seja KNOVS bo v petek ob 12. uri.
Na to, da gre za zelo sporno in tvegano prakso, ki ogroža nacionalno varnost, opozarja tudi poslanec LMŠ Nik Prebil.
Poslanec LMŠ Jani Möderndorfer je v današnji izjavi za medije glede objave poimenskih podatkov o bruto plačah javnih uslužbencev ministrstva za notranje zadeve, policije in Inšpektorata RS za notranje zadeve, ki jo je odredil notranji minister Aleš Hojs, povedal, da bi bilo zanimivo videti tudi seznam useh, ki imajo uradno dovoljenje za nošenje orožja v državi. "Minister Hojs povsod vidi sovražnike in grožnje, v resnici je pa sam sebi največja grožnja."
Möderndorfer je povedal, da nihče nima nič proti objavi podatkov o plačah, da pa je sporna objava imen in ostalih podatkov tistih, ki zagotavljajo varnost države. Gre za ljudi, ki so na specialnih naloga in tistih, ki vodijo ščitenje varovanih oseb. "Sedaj lahko vsaka Micka in Jože vesta, kdo je njihov sosed, ki opravlja določene specialne naloge z določenim namenom. Gospod Hojs pa je s tem ogrozil tudi sebe, saj so sedaj znani tudi vsi njegovi varnostniki." Poslanec je dodal, da gre za zavajujoče podatke, ki upoštevajo tudi dodatke in ne kažejo realne slike plač. Glede ministra Hojsa pa meni, da ta predstavlja pravo grožnjo za Republiko Slovenijo.
Na objavo seznama se je v izjavi za javnost odzvala tudi predsednica SD Tanja Fajon. Objavo podatkov je označila za škodljivo ter da ta vnaša nov konflikt in razdor.
V SMC objavo seznama ne vidijo težave v objavi plač. "Nimamo pa informacij, ali so v seznamu tudi tisti, katerih imena in ostali podatki bi morali ostati tajni," je dejala Janja Sluga.
Zakaj so se v sindikatu odločili za stavko?
V Policijskem sindikatu Slovenije s stavko, ki so jo začeli v ponedeljek ob 7. uri in bo trajala do preklica, zahtevajo odpravo kršitev stavkovnega sporazuma iz leta 2018, zaradi katere bodo policijski uslužbenci marca prejeli nižje plače. Druga zahteva se nanaša na uredbo o napredovanju v plačne razrede javnih uslužbencev, ki ni usklajena s spremenjeno sistemsko zakonodajo. Sindikat zahteva tudi sistemsko ureditev v področnem zakonu, ki bi omogočila sklenitev samostojne panožne pogodbe za policijske uslužbence. Zadnja zahteva pa se nanaša na vodenje socialnega dialoga, ki mora biti vzpostavljen tako, da ne bo več enostranskih posegov vlade v obstoječe pravice zaposlenih s spremembo zakonodaje ali podzakonskih aktov.
KOMENTARJI (1512)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.